T

Tunç Soyer

Tunç Soyer Biyografisi

Seferihisar Belediye Başkanı CHP’li Tunç Soyer, 31 Mart 2019 tarihinde yapılan lokal seçimlerde CHP İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı olarak seçildi.

Tunç Soyer, 1959 yılında Ankara‘da doğmuştur. Babası Hava Hakim Albay Nurettin Soyer (d.1933 – ö.1998) idi. Övünç (d.1960) adında kardeşi vardır. Çocukluğundan itibaren İzmir‘de yaşamaya başlayan Tunç Soyer, Bornova Anadolu Lisesi‘nin ardından Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. Biri İsviçre Webster Koleji’nde “Milletlerarası İlişkiler” diğeri ise Dokuz Eylül Üniversitesi‘nde “Avrupa Birliği” alanlarında almak üzere iki yüksek lisans yaptı.

Ankara’da üniversite yıllarında Ankara Sanat Tiyatrosu’nda oyuncu ve yönetmen asistanı, Türk Haberler Ajansı’nda da muhabir olarak çalıştı. Benzer yıllarda (1987) İngela Bendt ve James Downng’in sığınmacı kamplarında Filistinli kadınların dramını anlatan “Geri Döneceğiz” isimli kitabını Türkçe’ye çevirdi.

Tunç Soyer, eğitimini tamamladıktan sonradan 1989 – 2002 yılları arasında turizm sektöründe çalıştı ve sektörün önde gelen tesislerinde genel müdürlük yaptı. Aralarında Özdere Sultan Otel ve Gümüldür Denizatı Otel’in bulunduğu 7 tesisin genel müdürlüğünü yürütürken, kurduğu aile şirketiyle bir turizm yatırımı yapmaya karar verdi. 1991 yılında aile şirketiyle Seferihisar, Sığacık’ta “teos tatil köyü” adlı bir tatil köyü kurarak dokuz yıl baştan başa yönetti.

2000 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Avrupa Birliği Yüksek Lisans Programı’na katıldı ve AB Eğitim programlarından “COMENIUS” üzerine bir tez yazdı.

Bornova Anadolu Lisesi Eğitim Vakfı’nda yedi yıl boyunca idare heyeti üyeliği, arkasından üç sene boyunca Başkanlık tayin yürüttü.

2003 yılında Avrupa Birliği’nden İzmir’e tedarik edilebilecek mali kaynaklar konusunda hazırladığı raporunu dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Piriştina’ya sundu ve teklifini kabul ederek Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı olarak çalışmaya başladı. Gerisinde Büyükşehir Belediye Başkanı olan Aziz Kocaoğlu’na da danışmanlık yaptı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Timur Savcı

2004-2006 yılları aralarında İzmir Ticaret Odası’nda Dış İlişkiler Müdürlüğü ve Genel Sekreter Yardımcılığı yaptı.

2006 yılında Dışişleri Bakanlığı kadar EXPO 2015 İzmir Yön Belirleme Kurulu ve Yürütme Komitesi Genel Sekreterliği görevi verildi. 20 milyon Avroluk bir bütçenin kullanıldığı 3 yıllık adaylık sürecinde, uluslararası kuruluşların yanı sıra devlet kurumları ve bakanlıklarla olan ilişkilerini geliştirdi.

2009 yılında Cumhuriyet Halk Müziği Partisi‘nden Seferihisar Belediye Başkanı seçildi. Belediye başkanlığının ilk yılında milletlerarası yerel yeniden yapılanma modeli Cittaslow (Sakin Büyük Kasaba) hareketini Türkiye‘ye taşıdı ve ülkeye yayılmasını sağladı.

2013 yılında merkezi İtalya‘da yer alan Cittaslow Birliğinin Genel Başkan Yardımcılığı’na getirildi.

30 Mart 2014 yerel seçimlerinde Cumhuriyet Irk Partisi‘nden ikinci kez Seferihisar Belediye Başkanı seçildi. Mayıs 2014’te Sosyal Halkçı Belediyeler Derneği (SODEM) Idare Heyeti Başkanlığı’na getirildi.

Mükemmel derecede İngilizce ve Fransızca bilen Tunç Soyer, matematik öğretmeni Neptün Soyer (d.1966) ile 1980 yılında evlendi. Duygu (d.1992) ve Defne (d.1995) adlarında iki kızı vardır.

Tunç Soyer, 31 Mart 2019 tarihinde yapılacak yerel seçimler için CHP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı oldu.

2009-2019 yılları arasında iki dönem Seferihisar Belediye Başkanı olarak tayin yapan Tunç Soyer, 31 Mart 2019 tarihinde yapılan seçimlerde CHP‘den İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı