T

Tuncay Özilhan

Tuncay Özilhan Biyografisi

Anadolu Grubu Başkanı ve TÜSİAD eski başkanı

Tuncay Özilhan, 9 Temmuz 1947 tarihinde Kayseri’de doğmuştur. Annesinin adı Türkan Özilhan’dır. Anadolu Grubu’nun kurucusu İzzet Özilhan babasıdır. Saint Joseph Lisesinden mezun olduktan sonradan İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’ni bitirdi. Amerika Birleşmiş Devletleri’nde Long Island Üniversitesi’nde işletme master’ı (MBA) yaptı.

1977 yılında babası İzzet Özilhan’ın kurduğu Anadolu Holding’in bir firması olan Erciyas Biracılık Genel Müdürlüğü ile meslek hayatına başladı. Anadolu Endüstri Holding Bira Grubu Koordinatörlüğü, Anadolu Endüstri Holding Genel Koordinatörlüğü, 1984 yılından itibaren de Anadolu Grubu İcra Kurulu Başkanlığı görevleri yaptı. 2007 yılı Mayıs ayında Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini devraldı.

2007 yılı Mayıs ayında devraldığı Anadolu Grubu Idare Heyeti Başkanlığı görevini yürüten Tuncay Özilhan, 1984 yılında atandığı Anadolu Grubu İcra Başkanlığı görevini, Şubat 2017 tarihine değin sürdürmüştür. Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan aynı zamanda Anadolu Vakfı ve değişik Anadolu Grubu şirketlerinin de Idare Heyeti Başkanıdır.

Özilhan bu görevinin yanı sıra Anadolu Efes Biracılık, Efes Pazarlama, Tarbes, Coca-Cola İçecek (CCİ), Coca-Cola Satış ve Dağıtım, Hamburger Restoran İşletmeleri (McDonald’s), ABank, Alternatif Finf Yatırım, Anadolu Alpha Gayrimenkul, Anadolu Elektronik (Samsung), Anadolu Termik Santralleri, Anadolu Vasıta Ticaret, Anadolu Vakfı ve Anadolu Sıhhat Merkezi (ASM) Yönetim Kurulu Başkanlıklarını da yürütmektedir.

TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Başkan Yardımcısı, DEİK Türk – Japon İş Konseyi Başkanı, Estonya Fahri Konsolosu ve Efes Pilsen Spor Kulübü Başkanı olan Tuncay Özilhan Koyu bir Beşiktaş taraftarıdır.

1997 yılında yılın meslek adamı ödülünü aldı.

Tuncay Özilhan, İngilizce ve Fransızca bilmektedir. 2001 yılında TÜSİAD Başkanlığına seçildi. 2003 yılında bir defa daha 2 yıllığına bu göreve seçilen Özilhan 1 yıl sonradan görevi bıraktı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Thomas More

Tuncay Özilhan, 1972 yılında Emine Özilhan ile evlendi. İzzet Özilhan (Torun) (d. 1981), İpek Özilhan Özkan ve Türkan Özilhan Tacir adlarında üç çocuğu vardır. Oğlu İzzet Özilhan (Torun), 16 Temmuz 2011 tarihinde oyuncu Yasemin Ergene ile evlendi.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı