Ü

Uğur Başar

Uğur Başar Biyografisi

18 yaşındayken Şerif Yüzbaşıoğlu Orkestrası’nda profesyonel müzik hayatına başladı.

Uğur Başar, 1947 yılında Ankara’da doğmuştur. Selçuk Başar adında abisi ve Asuman Başar adında bir kız kardeşi vardır.

Uğur Başar, 18 yaşındayken Şerif Yüzbaşıoğlu Orkestrası’nda profesyonel müzik hayatına başladı. İstanbul Gelişim Orkestrası 1968 yılında abisi Selçuk Başar kadar kuruldu. Orkestrada Sükan Tangüden, Asım Ekren, Selçuk Başar, Zerrin Özer, Garo Mafyan, Uğur Başar ve Yalçın Alev gibi isimler yer aldı. sonra Neco, Attila Özdemiroğlu, İhsan Kayral, Robert, Şenay Yüzbaşıoğlu, Berna Doyran, Fatih Erkoç, Erdal Kızılçay, Fahir Atakoğlu, Onno Tunç, Cengiz Teoman, Atilla Şereftuğ ve Ajda Pekkan gibi isimler orkestrayla çalıştı.

İlerleyen yıllarda Selçuk Başar’la 1980 başlarında İstanbul Gelişim Stüdyosu’nu açarak çoğu sanatçının albümlerinde besteci, düzenleyen ve icracı olarak katkıda bulundu.

1969-1970 kış sezonunda 23 şahsiyet büyük İstanbul Gelişim Orkestrası olarak Şöhret Tiyatrosu’nda sahneye çıktılar. 70’li yılların ortasında gruba solist olarak Zerrin Özer dahil oldu.

sonradan dağılan grup, 1991 yılında Neco, Garo Mafyan, Selçuk Başar, Burcu Güneş, Attila Özdemiroğlu, Ayşen Tan ve Asım Ekren kadrosuyla Günay Tuncel’in Günay Restaurant‘da sahneye her tarafta çıktı. Topluluğun son ekibine ise Zerrin Özer‘de solist olarak katıldı. 1997 yılında Demet Tuncer de Gelişim Orkestrası’nın bir dönem solistliğini yaptı.

İstanbul Gelişim Orkestrası; Garo Mafyan, Attila Özdemiroğlu, Selçuk Başar, Uğur Başar gibi sanatkâr müzisyenlerin aralarında bulunduğu orkestra üyeleri, “Müzikalite” sloganıyla Ajda Pekkan, Sezen Aksu, Fatih Erkoç, Erol Evgin, Neco, Sezen Aksu, Timur Selçuk, Zülfü Livaneli gibi Türkiye’ye pek fazla sanatçının yetişmesine öncülük ederek pop müzik piyasasına sayısız ad kazandırdı.

2004 yılında oluşturduğu 50 karakter senfonik orkestrayla Parkorman’da görkemli bir 35’inci sene konseri verdi.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Uday Shankar

Halen İstanbul Gelişim Pop ve Jazz Combo orkestralarının yöneticiliği yapmaktadır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı