Z

Zeynep İnanoğlu

Zeynep İnanoğlu Biyografisi

Zeynep İnanoğlu, 28 Aralık 1977 tarihinde İstanbul’da doğmuştur. Babası yönetmen Türker İnanoğlu, annesi oyuncu Gülşen Bubikoğlu’dur. Babasının birincil eşi olan oyuncu Filiz Akın’dan olan oyuncu İlker İnanoğlu üvey kardeşidir. İstanbul’da 1995 yılında Koç Lisesi’ni birincilikle bitirdi. ABD’de Harvard Üniversitesi Elektrik, Bilgisayar ve Sistem Mühendisliği bölümünden 1999 yılında Elektrik Elektronik Mühendisi olarak mezun oldu. MIT Media Lab, Speech & Mobility Group’ta araştırma görevlisi olarak atama aldı.
Zeynep İnanoğlu, ABD Washington kentindeki Microstrategy Inc. adlı bilgisayar teknolojileri üreten bir şirkette 3 yıl çalıştı. İngiltere’de Cambridge Üniversitesi’nde 2002 – 2003 yıllarında yüksek lisansını yaptı. 2003 – 2004 yıllarında söylev arayüzü grubu, araştırma görevlisi olarak çalıştı ve 2004 – 2007 yıllarında doktorasını yaparak mezun oldu. Doktorasını yapay zeka kapsamına giren ses sentezleme ve cihaz öğrenimi üzerine yaptı.

Doktorasını “seslerin bambaşka duygulara dönüştürülmesi” ile ilgili hazırlayan İnanoğlu’nun, 250 sayfalık doktora tezi, 20-30 sayfalık bir makale halinde, teknoloji dünyasının prestijli yayınlarından Speech Communication (Sesle İletişim) dergisinde 2010 yılında yayımladı.

Zeynep İnanoğlu, 2007 yılında İngiltere’deki kuruluş halindeki Phonetic Arts’ta ortak ve mühendis olarak çalışmaya başler aldığı Phonetic Arts, bünyesindeki araştırma ve mühendislik ekipleriyle, suni konuşma, bilgisayar üzerinde ses tanıma ve transformasyon teknolojileri üzerine ileri seviyede araştırmalar yapmaya başladı. Zeynep İnanoğlu’nun ses tanınma konusu üstüne ABD’de 3 patenti vardır. 2009 senesinde İngiltere’den ayrılarak Türkiye’ye gelen Zeynep İnanoğlu, iki taraflı ve danışman olarak Phonetic Arts’a Türkiye’den data sunmayı sürdürdü. Bu çalışmaların Google’ın dikkatini çekmesi üstüne Google, Phonetic Arts’ı 2010 yılında satın aldı.

Zeynep İnanoğlu, 2010 yılında Google Türkiye’de çalışmaya başladı. sonra Google Türkiye Mahsul Pazarlama Müdürü olan Zeynep İnanoğlu görevi dolayısıyla Londra‘ya taşındı. Google’da dört sene çalıştı. Chrome browser’ın Türkiye’de üçüncü popüler tarayıcı olmaktan en popüler tarayıcı olmasıyla sonuçlanan pazarlama sürecini yönetti.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Zeynep Gülmez

27 Ocak 2014 tarihinde Doğan TV’de dijital grubu yönetmeye başladı.

Halen İngiltere’nin Cambridge Üniversitesi’nde bilgisayar dili, metin ve internet teknolojisi üstüne master yapmakta olan Zeynep İnanoğlu, bilgisayar ekranına yazarak internette yapacağınız her türlü işlemin, cep telefonlarından “görsel” değil “sesli” olarak yapılmasına ihtimal veren bir yazılım geliştirmiş.

Zeynep İnanoğlu, 3 Şubat 2011 tarihinde gazeteci Cüneyt Özdemir ile Paris Büyükelçiliği’nde evlendi. Ali Mavi (d.7 Nisan 2012) adında bir oğlu vardır.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı