C

Camille Guerin

Camille Guerin Biyografisi

Fransız Baytar doktor, bakteriyolog ve immünolog.

Fransız bakteriyoloji bilgini. Egzersiz arkadaşı Albert Calmette ile birlikte, BCG kısa adıyla tanıdık tüberküloz aşısını hazırlamışlardır.

Camille Guerin, 22 Aralık 1872 tarihinde Poitiers, Fransa’da doğmuştur. Tam adı Jean-Marie Camille Guerin’dir. Babası 1882 yılında verem’dan öldü. Fransa’da Alfort, Baytar Okulunda 1892 -1896 yılları aralarında okudu.

Camille Guerin, Veteriner hekim olarak mezun olduktan sonradan 1897 yılında Lille Pasteur Enstitüsünde Albert Calmette ile birlikte çalışmaya başladı.

1900 yılında Lille Pasteur Enstitüsü’nde laboratuvar başkanlığına atandı. 1905 yılında çiçek hastalığı aşılarının kontrolü için bir usul geliştirdi. Bu alıştırma ile Tıp Akademisi Komitesi altın madalya ile ödüllendirdi.

1919 yılında Lille Pasteur Enstitüsüne başkan olarak atandı ve 1928 yılına dek bu görevi yaptı.

1906 yılında Lille Pasteur Enstitüsü’nde tüberküloz üzerinde çalışmaya başlayan Albert Calmette ve Camille Guerin, iki sene sonradan, hastalıklı sığırlardan alınan verem basillerinin safra salgısı (öd) katılmış bir kültür ortamında üretildiği süre, rahatsızlık yapıcı özelliğini yitirdiğini, buna karşılık antikor yapıcı özelliğini koruduğunu gözlemlediler.

Bu Nedenle üretilen ve iki araştırmacının adıyla anılan BCG (Bacillus Calmette-Guerin) aşısı on beş sene daha sonra halk müziği üstünde denendi ve yaygın aşı uygulamasına başlandı. Başarılı birincil aşı çalışması 1 Temmuz 1921tarihinde Paris’te başladı. Paris Belediye Hastanesinde anneleri tüberkülozlu olan 600 çocuk aşılandı. Hiçbiri hastalanmayınca, aşı uygulaması tez yayıldı. Ancak Almanya’nın Lubeck kentinde aşılanan 249 çocuktan 73’ü tüberkülozdan ölmüştü. Cümbür Cemaat her tarafta laboratuara kapandı. Uygulamalar ve bütün evraklar sabırla didik didik incelendi. Sonunda, Almanya’nın Lubeck kentindeki çocuk hastanesine gönderilen BCG aşısı suşunun içine virülan tüberküloz basili karışmıştı. BCG aşısı ile Calmette ve Guerin’in hiç suçu yoktu.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Cemal Kutay

Fakat, yeni doğmuş çocuklara ağız yoluyla bahşedilen aşı 1930’da çoğu çocuğun ölümüne niçin olmuştu. Her Yerde araştırmalara başlayan Calmette, bugün onun adıyla anılan deri tepkimesini (Calmette tepkimesi) bularak özellikle aşının uygulanmasındaki sakıncaları giderdi. Getirdiği çözüm bir tanı yöntemiydi ve fazla zayıflatılmış, eksik miktarda verem basili deriyi çizerek vücuda verildiğinde lokal bir enfeksiyona yol açıyorsa, hastalığa karşı korunma mekanizmasının geliştiğini gösteriyordu. O tarihten daha sonra, yalnızca bu denemeye olumsuz cevap veren çocuklarda deri altına şırıngayla aşı uygulamasına geçildi ve böylece çok ülkede tüberkülozun önü alındı.

1939 yılında Verem aleyhinde Ulusal Savunma Komitesi Başkan Yardımcısı oldu. 1948 yılında BCG, birinci Milli Kongresi başkanı, 1949 yılında ise Fransa Veteriner Akademisi başkanı oldu. 1951 yılında Tıp Akademisi başkanı oldu.

1950 yılında Illinois Üniversitesi ve Araştırma Vakfı, aşı hazırlamak, dağıtmak ve ABD‘de satmak için lisans aldı. Camille Guerin, öldüğünde Pasteur Enstitüsünün fahri direktörü idi.

Camille Guerin, 1900 yılında Marie Lavergne ile evlenü.

Camille Guerin, 9 Haziran 1961 tarihinde Paris, Fransa’da 89 yaşında ölmüştür.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı