C

Colin Farrell

Colin Farrell Biyografisi

Colin James Farrel, 1976 doğumlu İrlandalı sinema oyuncusu. Joel Schumacher’in 2000 yapımı Tigerland filmindeki Roland Bozz rolüyle belli aktöre sinema çevrelerince, sektöre çok hızlı düşen ve kuvvetli etkiler bırakan anlamında, “meteor star” deniyor. Farrel’ın farkı ise benzer başarıyı devam ettirmesinde yatıyor.
Colin Farrel, 31 Mayıs 1976’leknock kasabasında dünyaya geldi. Annesi Rita Monaghan ve babası FAI Cup şampiyonu İrlanda futbol kulüplerinden Shamrock Rovers FC eski futbolcularından Eamonn Farrell olan İrlandalı aktörün, Eamonn Jr. adında bir ağabeyi, Claudine(bununla birlikte Farrel’ın özel asistanlığını yapmakta) ve Catherine isminde de iki kız kardeşi var.

Eğitimine Castleknock’taki St. Briged’s National School’da başlayan ve gerisinde Castleknock College ve Gormanstown College’ı bitiren Colin Farrel, 1980’lerin sonlarından 1990’lı yılların başlarına kadar Castleknock Celtic’te kaleci olarak futbol oynadı. Her ne değin genç yaşlarında babası gibi ünlü bir futbolcu olmayı istemişse de, bir drama okulu olan The Gaiety School of Acting’e girişiyle oyunculuk kariyeri şekillenmeye başladı. 1996’da okuldan mezun olmadan ayrıldı ve BBC’nin TV dizisi Ballykissangel ‘da; 1998-1999 yılları arasında ise Dierdre Purcell’in yeniden TV için hazırlaFor A Dancer’da rol aldı.

Colin Farrel, 1999’da Tim Roth’un birincil yönetmenlik denemesi olan The War Zone ve ardından 2000’de Thadedeus Sullivan’ın yönettiği ve Kevin Spacey’nin de rol aldığı Ordinary Decent Criminal’la seyirci karşısına çıktı.

Hiç şüphesiz Colin Farrell ilk çıkışını 2000 yapımı Joel Schemacher’ın yönettiği ve 1971 Lousiana’daki askerlerin anlatıldığı Tigerland isimli savaş filmiyle gerçekleştirdi. Farrel’ın filmde canlandırdığı Roland Bozz karakterinin, kendisinin reel hayattaki gem vurulamayan ve dikkatleri üzerine çeken yapısıyla örtüşmesi bir uçtan bir uca epeyce iyi eleştiriler aldı. Bu filmin arkasından 2001 yapımı American Outlaws filminde Jesse James karakterini canlandırdı ve bu filmle Hollywood’a transfer oldu.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Ceylan

2002’de baştan bir Joel Schemacher filmi olan Phone Booth’da rol bölge Colin Farrel, az önce yirmili yaşlarında Hollywood’un aranan aktörlerinden biri haline geldi. Kariyerine 2002’nin sonlarında, Bruce Willis’le başrollerini paylaştığı Hart’s War ile devamlı Farrel, aynı yıl içinde, Tom Cruise’un başrolünde olduğu Steven Spielberg filmi Minority Report’la da seyirci karşısına çıktı.

2003 yapımı Daredevil ve Al Pacino’yla oynadığı The Recruit, 2004 yapımı polisiye serüven S.W.A.T. ve Alexander gibi o kadar yapımda rol bölge Colin Farrel, kimsesiz filmleri götürebilen bir aktör haline geldi.

2003 yılında People Dergisi’nin en hoş 50 insan listesine seçilen ve Company Dergisi’nin “Dünyanın en seksi adamı” oylamasında altıncı olan Colin Farrel’ın 12 yaşından bu yana kronik uykusuzluk sorunu var ve en sevdiği kitabın adı “Nietzsche Ağladığında”.

Kişisel hayatını kameralardan uzakta yaşamayı seçim eden Colin Farrel film çekimlerinden arta kalan zamanını evim dediği İrlanda’da geçiriyor ve şu sözleriyle vatanına olan sevgisini vurguluyor:

“İrlandalı elde etmek benliğimin çok büyük bir parçası… Gittiğim her yere onu da götürüyorum.”

Temmuz 2001’de evlendiği İngiliz aktris Amelia Warner’la aynı yılın Kasım ayında boşanmalarının ardından Kanadalı model Kim Bordenave ile birlikte yaşamaya başladı ve çiftin 12 Eylül 2003 doğumlu James isminde bir oğulları var.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı