C

Cosimo de Medici

Cosimo de Medici Biyografisi

Floransa’da yaşayan bankacı ve politikacıdır. Medici Bankası’nın ikinci kurucusu olarak da bilinmektedir.

Cosimo de Medici, 27 Eylül 1389 tarihinde Floransa, İtalya’da doğmuştur. Babası Giovanni di Bicci de Medici (1360–1429) Roma’da 1393 yılında kurmuş olduğu bankacılık faaliyetlerini Floransa’ya taşıyarak Medici Bankası’nı 1397 yılında kurmuştur. Cosimo de Medici, babasının ardındaki ailenin siyasal güçlerinin temelini atmıştır. Cosimo kendisini idareci ilan etmemiş olsa da büyük bir siyasal baskı elde etmeyi başarmıştır. Onun döneminde, Medici ve Albizzi aileleri arasında büyük bir zorlama çatışması yaşanmıştır.

Cosimo, düşmanı olan Albizzi ailesini geçerek Papalığın mali işlerini yürütme görevini de üstlenmiştir. Akrabası olan Papa II. Pius’tan, Tolfa madenlerini işletme yetkisini alarak kısa zamanda büyük bir gelir elde etmeye başarmıştır. Cosimo’nun güçlü konumu ve demokrat politikaları, Floransa oligarşisinin tepkisini toplamıştır.

1433 yılında yeni Signoria (Senyörlük) seçiminde Albizzi taraftarları ağır bastığı için Cosimo de Medici ilk olarak gözaltına alınır. Suçu ise “Kendisini başkalarından üstün tutmaya niyetlenmek.” olarak tanımlanır ve idam cezası verilir. Ona yapılan suikast girişimleri sonuçsuz kalınca Urbino’ya sürgüne gönderilmesine karar verilir. Bahşedilen bu karara karşı çıkan Cosimo de Medici, Venedik’e artan bir şekilde, bankacılık faaliyetlerini burada sürdürür. Ertesi yıl 1434 yılında Medici Ailesi seçimlerle Signoria’yı ele geçirince Cosimo de Medici’da Floransa’ya geri döner.

İlk olarak Albizzi Ailesini sürgün eder ve Floransa’dan gönderir. sonra Cosimo, Floransa anayasasını çıkartır, bankacılık faaliyetleriyle birlikte müşteri birliğini oluşturur. Bu sistem kendinden sonradan gelen kişilerce de başarıyla devam ettirilmiştir.

Cosimo de Medici, 1415 yılında Contessina de Bardi ile evlendi. Bu evliliğinden Piero di Cosimo de’ Medici, Giovanni di Cosimo de Medici adlarında iki çocuğu oldu. Izdivaç dışı ilişkisinden de Carlo de’ Medici adında bir oğlu oldu. Lorenzo de Medici ve Giuliano de Medici, Bianca de Medici, Nannina de Medici, Maria di Piero de Medici adlarında torunları oldu.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Claudia Cardinale

Cosimo de Medici, 1 Ağustos 1464 tarihinde Floransa, İtalya’da gut hastalığı yüzünden 75 yaşında ölmüştür. Mezarı San Lorenzo Bazilikasında bulunmaktadır.

2016 yılında Cosimo de Medici’nin hayatının anlatıldığı “Medici: Masters of Florence” adında bir dizi yayınlanmıştır. Dizide Cosimo’nun yanı sıra babası Giovanni di Bicci de Medici’den de bahsedilmiştir. Dustin Hoffman da onun oğlu Giovanni di Cosimo de Medici karakterini canlandırmıştır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı