C

Courteney Cox

Courteney Cox Biyografisi

Courteney Cox Arquette, bütün adı Courteney Bass Cox olan 1964 doğumlu Amerikalı oyuncu ve eski bir model. Friends dizisinde canlandırdığı “Monica Geller” roluyle tanınmıştır ve“Scream” serisinin 3 filminde de rol almıştır.

Courteney Cox, 15 Haziran 1964’te Birmingham, Alabama’da dünyaya geldi. Ailesi oldukça varlıklıydı. Babası Richard L. Cox (1930 – 2001) bir işadamıydı ve onunla benzer adı içeren annesi Courteney bir ev hanımıydı. Cox 10 yaşındayken annesi ve babası boşandı. Cox’un Dottie Pickett ve Virginia Cox adlı 2 ablası, Richard adında bir ağabeyi ve toplam 9 tane üvey kız ve erkek kardeşi vardı. Courteney Cox’un ailesi 1974 yılında boşandı ve Cox, annesi ile Hunter Copeland isimli üvey babasının yanında büyüdü.

Cox, Alabama’da Mountain Brook adında lüks bir mahallede yetişti. Mountain Brook Lisesi’nde öğrenimini sürdürürken okulun amigo kızıydı, bununla beraber tenis ve yüzmeyle de uğraşıyordu. Liseden mezun olduktan sonradan iç mimarlık okumak için Mount Vernon Üniversitesi’ne girdi oysa 1 sene sonra, New York’taki Ford Modellik Ajansı’yla bir uzlaşma imzaladı ve kariyerine modellik yaparak devam etmek için üniversiteden ayrıldı. “Little Miss” ve “Tiger Beat” dergilerinin kapaklarında yer aldı. Maybeline, Noxema, New York Telephone Company’nin reklamlarında tepe gösterdi. Bu sırada oyunculuk dersleri de almaya başladı.

Cox’un kariyerindeki birincil parlama, 1985 yılında yayınlanan Tampax tamponlarının reklamlarında, Amerikan televizyonlarında “regl” kelimesini ilk olarak kullanmasıyla gerçekleşti. Bundan önce 1984 tarihli Bruce Springsteen video klibinde sahneye çıkıp Springsteen’le dans eden genç kız olarak göze batmaya başlamıştı. 1984’te “As The World Turns”, 1985’te “Code Name: Foxfire”, 1986’da “Sylvan In Paradise” ve 1987’de “If It’s Tuesday, It Still Must Be Belgium” adlı televizyon dizilerinde rol aldı. 1985 yapımı olan Misfits of Science adlı dizide başrol oynadı ve 1987 – 1989 yılları arasında Michael J. Fox’un kız arkadaşı rolünde “Family Trees” adlı dizide kariyer basamaklarını tırmanmaya devam etti. Masters of the Universe (1987) ve Cacoon: The Return (1988) gibi birçok teatral yapımda rol aldı. 1994 yılında, Seinfeld dizisinin “The Wife” adlı bölümünde Jerry Seinfeld’in kız arkadaşı rolüyle seyirci karşısına çıktı. Bu sıralarda çok başarılı olan bu dizi, Cox’un kariyeri için kayda değer bir dönüm noktası oldu.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Cerem Güngüz

Courteney Cox, başlıca çıkışını Friends dizisindeki Mmelerine Rachel karakteri için dışarı giden Cox’a Monica rolü daha yerinde görüldü. 1994’te başlayıp 2004 yılına kadar yayınlanan bu dizi, Amerika’da gelmiş geçmiş en çok ilgi gören sit-comlardan biri özelliğini taşıyordu. Dizinin esas 6 karakterinden Emmy Ödülleri’ne aday gösterilmeyen tek isim Courteney Cox oldu fakat bu dizi doğruca aktris, Amerikan halkının gönlünde taht kurmayı başardı, hatta dizinin izlendiği bütün ülkelerde küçümsenmeyecek bir üne kavuştu. bununla birlikte Amerikan Komedi Ödülleri’ne namzet gösterildi.

Cox’un rol aldığı önemli Hollywood yapımları Ace Ventura: Pet Detective (1994), Scream (1996), Scream 2 (1997) ve Scream 3 (2000) idi. başkaca Down Twisted (1987), Mr. Destiny (1990), Blue Desert (1991), Shaking The Tree (1992), Commandments (1997), The Runner (1999), 3000 Miles To Graceland (2001), The Shrink Is In (2001), Get Well Soon (2001), Alien Love Triangle (2002), Alpha Dog (2006) ve Zoom (2006) filmlerinde oynadı. 2003’te, kendi evinde çekilen iç dizayn konulu dizi “Mix It Up”’ı sunuyorudu ama reytingleri düşük olduğu için bu dizi 2. sezonunda yayından kaldırıldı. Aktris 2005 yılında November adlı egemen filmde ve The Longest Yard adlı büyük bütçeli bir baştan çekim filminde rol aldı. 2006 yapımı Barnyard adlı filme de seslendirmeyle katkıda bulundu.

Courteney Cox; Ian Copeland, Adam Duritz ve Michael Keaton gibi birçok ünlüyle birlikte oldu. 12 Haziran 1999 tarihinde, Scream filminin setinde tanıştığı aktör David Arquette’le evlendi. Evlendikten sonradan profesyonel hayatında “Courteney Cox Arquette” ismini kullanmaya başladı. 13 Haziran 2004’te, kızı Coco Riley Arquette dünyaya geldi. Bebeğin vaftiz annesi Friends dizisindeki rol arkadaşı Jennifer Aniston oldu. Cox, kızına annesinin ona yaptığı gibi “Courteney” adını belirlemek istedi fakat eşi David Arquette, bunu Yahudi geleneklerine aykırı bulduğu için kabul etmedi. Kızlarının ismi olan Coco ise, Cox’un annesinin takma adıydı. Cox ve eşi David Arquette, Amerika’da Ocak 2007’de yayına başlayacak olan ve Cox’un bununla birlikte rol aldığı dram “dirt”ün prodüktörlüğünü üstlendi.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Michelle Pfeiffer

Courteney Cox, birçok dizi ve filmde rol almasına karşın en çok Friends dizisindeki roluyle hatırlanmaktadır. Yeteneğinin yanında güzelliğiyle de ön plana çıkan Cox, 1995 yılının People Dergisi’nde “En Hoş 50 İnsan”dan biri, 1997 ve 1998’de FHM Dergisi kadar “dünyanın en seksi 9. kadını” seçilmiştir. Piyano ve davul çalabilen aktrisin en beğendiği grup Foo Fighters’tır. Hobileri aralarında yoga yapmak ve satın aldığı evleri dekore edip satış vardır. derhal eşi David Arquette’cilt ikinci çocuğuna hamiledir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı