Y

Dr.Yıldırım Aktuna

Yıldırım Aktuna Biyografisi

Bakıköy Ruh ve Asap Hastalıkları Hastanesi’nde başhekimlik ve uzun dönem Sağlık Durumu Bakanlığı yapmış siyasetçimiz.
Yıldırım Aktuna, 1930 yılında istanbul’da doğdu. 1948 yılında İzmir Karşıyaka Lisesi’ni bitirdikten daha sonra İstanbul Tıp Fakültesi’ne askeri öğrenci olarak girdi. 1954 yılında tabip teğmen rütbesiyle mezun oldu. İlk kıta hizmetini 66. Tümen 26. Piyade Alayı Baştabibi ve Sıhhıye Bölük Komutanı olarak yaptı. Arkasında Ankara Ordu Dil Okulu’nda bir zaman İngilizce eğitimi aldı.

1958 yılında Amerika Birleşik Devletleri‘nin San Antonio kentine giderek Brook Army Hastanesi’nde bir sene süreyle sağlık konularında eğitim aldı. 1959 yılında Gülhane Askeri Tıp Akademisi’ne nöroloji alanında ihtisasına başladı. 1962 yılında bilirkişi doktor olarak mezun oldu. Mezun olduktan sonradan Silahlı Kuvvetler’in çeşitli kademelerinde uzun zaman hekimlik görevi yapan Aktuna, 19671969 yılları arasında Afganistan’da Kabil Askeri Hastenesi’nde öğretim görevlisi olarak çalıştı.

1970 yılında kendi ricası ile Türk Silahlı Kuvvetleri’nden emekli oldu. Emekli olmasının arkasında Afiyet Bakanlığı’nın sınavını kazanarak Şişli Etfal Hastanesi Nöroloji Kliniği’nde önce Şef Muavini daha sonra Klinik Şefi ünvanlarıyla çalıştı. 19721973 yılları aralarında Viyana Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Kliniği’nde ödev aldı.

28 Kasım 1979‘da Bakırköy Ruh ve Asap Hastalıkları Hastanesi Başhekimliği’ne ve benzer hastanenin Nöroloji Kliniği Şefliği’ne atandı. 1983 yılında hastane bünyesinde birincil “Alkol ve Uyuşturucu Madde Bağımlılığı Tedavi ve Araştırma Merkezi”ni kurmuşmuş ve 1986 yılında uyuşturucu tehlikesini önleme konusunda gösterdiği gayretlerden nedeniyle Türkiye Halk Müziği Sağlığı Derneği Hizmet Ödülü‘nü kazanmıştır. Ardındaki 14 Mayıs 1986‘da Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde düzenlenen “Uyuşturucu Madde Bağımlılığının Önlenmesi ve Tedavisi ile Ilgili Türk Akademisi” toplantısına katıldı. 14 Mart 1987 tarihinde Türk tıbbına yaptığı hizmetlerden ötürü İstanbul Tabib Odası Hizmet Ödülü, İstanbul Sıhhat ve Sosyal Destek Müdürlüğü Üstün Hizmet Ödülü‘ne ve İstanbul Valiliği Galibiyet ve Hizmet Takdirnamesi‘ni aldı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Yüksel Uzel

25 Mayıs19 Haziran tarihleri arasında Amerika Birleşik Devletleri’nde Honolulu’da organize edilen ve dünyanın dağıtılmış ülkelerinden gelen öyle fazla bilim adamının katıldığı “Uyuşturucu Madde Kötüye Kullanımına Aleyhinde Yapılan Mücadeleye Halkın Katılımının Sağlanması” konulu toplantılara katılarak ülkemizi temsilcilik etti. 20-24 Eylül tarihleri arasında WHO-Avrupa Bürosu’nun İsveç’in Malmö kentinde düzenlediği “Problem İçiciılma” konulu kongreye katılarak Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Içki ve Uyuşturucu Madde Bağımlılığı Tedavi ve Araştırma Merkezi’nde çare edilen 4.000 hasta üzerinde yapılan bir çalışmayı sundu.

30 Aralık 1988‘de SHP’ye girdikten sonra 26 Mart 1989‘da Bakırköy Belediye Başkanı seçildi. Belediye başkanlığı görevini 2,5 sene sürdürdükten sonra 27 Ağustos 1991‘de istifa ederek DYP’ye katıldı. 1991 seçimlerinden 1.Bölgeden Milletvekili seçildi. Kurulan 49. Hükümette Sıhhat Bakanı olarak devir aldı. Sağlık Durumu bakanı olduğu bu dönem “Sağlık Reformu Programı”nın hazırlanmasını sağladı ve I. ve II. Milli Afiyet Kurultayları’nı topladı. Bakanlığı süresinde Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’ndeki çalışmalarına devam edip BITAM (Bakırköy Inme, Araştırma ve Çare Merkezi) projesinde takviye sağladı.

Kurulan 50. Hükümette Devlet Bakanı ve Hükümet sözcüsü olarak devir bölge Aktuna, 7 Mart 1996‘da 53. Hükümet içinde Sıhhat Bakanı olarak devir almış, 54. Hükümette de benzer görevi sürdürmüştü. 26 Nisan 1997‘de Afiyet Bakanlığı görevinden, 30 Mayıs 1996‘da da DYP’den istifa etti. Necmettin Erbakan hükümetinin yıkılmasında Sanayi Bakanı Yalım Erez ile birlikte istifasının büyük etkileri oldu. Bu istifadan sonra DYP içinde çözülmeler başladı. 1 Temmuz 1997 tarihine değin egemen milletvekili olarak tahsis aldıktan sonra 2003 yılında DP’ye katılarak partinin genel başkan yardımcılığını yaptı.

1970 yılında Zeliha Berksoy ile evlendi. Bu evliliğinden Oğul Aktuna (d.1971) adında bir oğlu oldu. 1974 yılında boşandılar.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Prof.Dr.Mümtazer Türköne

Siyaset hayatı değin özel hayatı ile de gündemde olan Şimşek Aktuna, bir dönem Ajda Pekkan ile birlikte oldu.

Yıldırım Aktuna, bir süredir tedavi gördüğü pankreas kanseri sonucu 29 Eylül 2007‘de kaldırıldığı Alman Hastanesi’nde hayatını kaybetti.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı