E

Engin Akyürek

Engin Akyürek Biyografisi

Türkiye’nin Yıldızları adlı kabiliyet yarışmasında keşfedilen ve aralarında Bir Bulut Olsam, Fatmagül’ün Suçu Ne ve de Tanıdık Olmayan Damat’ın da bulunduğu öyle fazla başarılı dizide rol almış olan Türk oyuncu.
Engin Akyürek, 12 Ekim 1981 tarihinde, Ankara’da dünyaya geldi. Lise öğretimini tamamlamasının ardındaki Ankara Üniversitesi Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi’ne tescil olan Akyürek, burada tarih eğitimi aldı.

Akyürek’în kameralarla buluşması Türkiye’nin Yıldızları adlı yetenek yarışması tamamen oldu. Türkiye’nin Yıldızları doğruca büyük bir hayran kitlesi edinen Akyürek, yarışmanın sona ermesinin gerisinde Yabancı Güvey adlı tv dizisinin kadrosuna katıldı.

2004 ve 2005 yıllarında, Yabancı Damat’ın yayınlanan ilk iki sezonunda canlandırdığı Kadir karakteri ile hayran kitlesini genişleten Akyürek, 2006 yılında yayınlanan Felek adlı dizide ise Cevat karakterini canlandırdı.

20072008 yılları aralarında, ATV’de yayınlanan ve yönetmenliğini Cem Akyoldaş’ın üstlendiği Karayılan, genç oyuncunun bir sonraki yapımı oldu. Gaziantep’in Fransız işgali altında olduğu dönemde geçen dizide Akyürek, Bülent İnal ve Begüm Birgören ile beraber kamera karşısına geçti.

Akyürek’in başrolde olduğu birincil üretim ise, sanatkâr senarist Meral Okay ile yönetmen Ulaş İnaç’ı buluşturan Bir Bulut Olsam oldu. Melisa Sözen ve Engin Altan Düzyatan ile beraber başrollerde yer alan Akyürek, diziye adını veren Mustafa Bulut karakterini canlandırdı. Dizinin Asmalı Konak’a aşırı benzemesi ve de cinsel içerikli sahneler barındırması eleştirilere konu olurken, RTÜK dizideki sevişme sahnelerinden dolayı yayıncı kanala dikkat cezası yolladı.

1986 yılında Vedat Türkali‘nin senaryosunu yazdığı ve sinema filmi olarak çekilen “Fatmagül’ün Suçu Ne?” adlı filmde Süreyya Duru yönetmiş, başrollerinde Hülya Avşar ve Aytaç Arman oynamışlardı. 2010 – 2012 yılları aralarında televizyonlarda oynayan “Fatmagül’ün Suçu Ne?” adlı dizide Beren Saat ile birlikte Engin Akyürek başrolde oynadı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Ece Seçkin

Farah Zeynep Abdullah ile birlikte, 2014 yılında vizyona giren Bir Küçük Eylül Meselesi adlı filmde başrolde oynadı.

Engin Akyürek 2014 yılında “Kara Para Aşk” adlı dizide Tuba Büyüküstün, Nebahat Çehre ve Erkan Can ile beraber başrolde oynadı.

Ödülleri :
2006 – ÇASOD Oyunculuk Ödülleri, Umut Veren Sanatçı-Alın Yazısı
2007 – 39. Siyad Türk Sineması Ödülleri, Umut Veren Usta-Alın Yazısı
2012 – Kadir Has Üniversitesi, En Has Erkek Dizi Oyuncusu-Fatmagül’ün Suçu Ne?
2011 – TelevizyonDizisi.com En İyiler Ödülleri, En İyi Erkek Oyuncu-Fatmagül’ün Suçu Ne?
2012 – AyakliGazete.com Yılın Televizyon Yıldızları, En İyi Erkek Drama Oyuncusu-Fatmagül’ün Suçu Ne?
2012 – TelevizyonDizisi.com En İyiler Ödülleri, En İyi Erkek Oyuncu-Fatmagül’ün Suçu Ne?

Filmleri ve Dizileri :
2014 – Kara Para Aşk
2014 – Bir Küçük Eylül Meselesi
2010 – 2012-Fatmagül’ün Suçu Ne?
2009 – Bir Bulut Olsam
2007 – 2008 – Karayılan
2006 – Alın Yazısı
2004 – 2007-Tanıdık Olmayan Güvey

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı