E

Enid Blyton

Enid Blyton Biyografisi

Dünyada kitapları en fazla yabancı dile çevrilen yazarlar aralarında olan İngiliz çocuk kitapları yazarı.

İngiliz çocuk kitapları yazarı. Esas adı Enid Mary Blyton‘dır. Yazdığı 700 kitabın, tüm dünyada 400 milyondan artı kopyası satmış ve kitapları 90 dile çevrilmiştir. 20. yüzyılın en başarılı İngiliz çocuk kitabı yazarıdır. Çocukların sürekli olarak favori gösterdiği yazan olmuştur. Unesco kadar kurulan ve kitapları tanıdık olmayan dillere çevrilen yazarların indeksini tutan Index Translationum’ın 2006 yılı araştırmasına tarafından, Blyton, dünyada kitapları maksimum yabancı dile çevrilen beşinci yazardır.

11 Ağustos 1897‘de Londra‘da dünyaya geldi. Thomas Carey Blyton ve Theresa Mary’nin en büyük çocuğuydu. Hanly ve Carey adlarında iki erkek kardeşi vardı. 1907’den 1915’e değin, Enid Blyton, Beckenham’daki St. Christopher’s School’da eğitim gördü. Okuldaki derslerinde ve aktivitelerde mükemmelliğe ulaşınca, İngiliz eğitim sisteminde “Head Girl” olarak anlatım tarzı edilen, okulun organizasyonlarında sorumluluk alan, manâlı günlerde sunumlar gerçekleştiren parlak öğrencilerden biri oldu. Matematikle arası öyle iyi değildi ama Blyton, mükemmel piyano çalıyordu.

Liseyi bitirdikten sonradan hoca olmaya karar verdi. Ama üniversitedeyken, müzik çalışmalarını bıraktı. Anlamsız zamanlarında yazmaya başladı ve çocuklar için kaleme aldığı ilk kitabı Child Whispers, 1922’de yayınlandı.

28 Ağustos 1924‘te Hugh Alexander Pollock’la dünya evine girdi. Eşi, George Newnes’in yayıncılık şirketinde yayımcı olarak çalışıyordu. Benzer yıl, eşinin yayınevinden iki kitabı çıktı. Çiftin Gillian Mary Baverstock ve Imogen Mary Smallwood adlarında 2 kız çocukları oldu.

Çocuk şiirlerinden oluşan ilk kitabı 1924 yılında yayınlandı. Eserleri daha birincil yıllardan itibaren tartışma konusu oldu. 700’e yakın kitabı yayınlandı. Bunlardan 200’den birçok halen basılmaktadır. Sadece Afacan Kızlar kitabı 11 milyondan fazla sattı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Erol Pekcan

1930’ların ortalarında Blyton, ruhani bir sorgulama yaşadı. Katolik mezhebini epeyce katı bulduğu için kiliseye daha az gitmeye başladı.

Eşi Hugh Alexander Pollock’la 1939 yılında, evlilikleriyle ilgili problem yaşamaya başladılar. Blyton’ın 1941’de karşılaştığı Kenneth Fraser Darrell Waters’la başlayan arkadaşlığı, kısa bir süre daha sonra tutkulu bir aşka dönüşünce, evliliğini sona erdirmeye karar verdi. Enid Blyton, Pollock’tan boşandıktan sonradan 20 Ekim 1943’te Kenneth Fraser Darrell Waters’la evlendi. Meşhur yazar, bir zaman sonradan, yeni eşinin soyadını almalarını istediği kızlarının, nüfus cüzdanlarında bu değişikliği gerçekleştirdi. Blyton ikinci evliliğinde epeyce mutlu oldu.

1967’de eşinin ölümü nedeniyle, Enid Blyton hastalandı. Alzheimer teşhisi konulan ünlü yazan, kaldırıldığı hastanede, aylar sonradan hayata gözlerini yumduğunda, tarih 28 Kasım 1968’i gösteriyordu.

Enid Blyton, kitaplarında daha fazla erginlik öncesi dönemi çocuklarının maceralarını işledi. Kahramanlarını çocuklardan seçti, erişkin kişiler otoriteyi temsil ediyordu. Kitaplarındaki çocuk kahramanları, kendi kendine yetebilen, k.

Blyton’ın kitapları 3 öbür tipteydi. Sıradan çocukların sıra dışı maceralarına yer verdiği romanları için Famous Five ve Secret Seven iyi birer örnek oluşturuyordu. Okulda geçen, günlük oysa öbür ve eğlenceli hikayeleri işlediği öteki türde ise Malory Towers Stories, St Clare’s ve Naughtiest Girl öne meydana çıkan kitaplarıydı. Enid Blyton’ın yazdığı bir tür de fantastik kitaplardan oluşuyordu. Periler, şeytanlar ve öteki harika öğeler bu kitaplarında yer alıyordu.Wishing Chair ve Magic Faraway Tree bu türe misal olan kitaplarıydı.

Enid Blyton çocuk romanları dıştan 10.000 tane kısa öykü de yazdı.

Barbara Stoney göre yazılan biyografisi 1974 yılında yayınlandı. Kızları ve hayranları tarafından 1995’te “Enid Blyton Topluluğu” kuruldu. Kalabalık tarafından yayınlanan dergi hayranları tarafından büyük ilgi gördü ve “Enid Blyton Günü” adı altında düzenlenen etkinliklerde aralarında Sir Tim Rice’ın da olduğu seçkin konuşmacılar yer aldı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Emrullah Turanlı

Çocukluk döneminin vazgeçilmez kitaplarının yazarı olan Blyton yazdığı eserlerle ölümsüzleşti ve en çok okunan çocuk kitabı yazarlarından biri oldu. Hatta The Enid isimli pop müzik grubu, isimlerini ünlü yazardan aldı.

Yazarın kitapları halen bütün dünyada 8 milyondan pozitif satılmaktadır.

Enid Blyton İngiltere‘de William Shakespeare ve Agatha Christie‘den sonradan eserleri en fazla yabancı dillere çevrilen yazardır.

Yazarın Kitapları:
– Adada Macera
– Yaramaz 5’ler Başları Belada
– Haylaz 5’ler Çiftlikte
– Yaramaz 5’ler Define Adasında
– Haylaz 5’ler Denizler Aşağı
– Afacan 5’ler Gezintiye Çıkıyor
– Afacan 5’ler Gizem Gerisinde
– Afacan 5’ler Sıcacık Takipte
– Haylaz 5’ler Inanılmaz Zaman Geçiriyor
– Haylaz 5’ler Kaçakçılar Tepesinde
– Yaramaz 5’ler Kaçıyor
– Yaramaz 5’ler Kampa Giriyor
– Afacan 5’ler Karavanla Tatilde
– Haylaz 5’ler Maceranın Göbeğinde
– Yaramaz 5’ler Serüven Gerisinde
– Afacan 5’ler Iblis Kayalıklarında
– Afacan 5’ler Üstte
– Afacan 5’ler Yine Beraber
– Yaramaz 5’ler Yine Kirrin Adası’nda
– Yaramaz 5’ler Mağdur Durumda
– Aferin Bakımlı Yediler
– Aynen Devam Dar Yediler
– Dağda Serüven
– Denizde Serüven
– Eski Dostlarımız Bakımlı Yediler
– Gemide Macera
– Bakımlı Yediler
– Afacan Kızlar
– İkizler Okulda
– Tombiş’in Maceraları

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı