E

Enver Demirkan

Enver Demirkan Biyografisi

Tek kanallı TRT televizyonu döneminde Abdullah Şahin ile birlikte “Nokta ile Virgül” adlı ikili kurup televizyonda gösteriler yaptılar. Nam-ı bedel Virgül

Enver Demirkan, 17 Ekim 1948 tarihinde istanbul’da doğmuştur. istanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’nden mezun oldu.

1967 yılında Lale Oraloğlu Tiyatrosu’nda oyunculuğa başladı. sonra Haldun Dormen’in Dormen tiyatrosunda ve diğer tiyatrolarda da oynadı.

Enver Demirkan, tiyatro oyunculuğu yapmaya başladı. Abdullah Şahin ile tanıştıktan sonra tek kanallı TRT televizyonu döneminde birlikte “Nokta ile Virgül” adlı ikili kurup televizyonda gösteriler yapmaya başladılar. İkili olarak Nokta ile Virgül adıyla televizyondaki popülaritelerini sinemaya ve gazino sahnelerine taşıdılar. daha sonra 1982 yılında Abdullah Şahin ile birlikte “Nokta ile Virgül ” tiyatrosunu kurdular. 1983 yılında Enver Demirkan tiyatroyu ona bırakarak ayrıldı. Abdullah Şahin, Nokta tiyatrosu adı ile devam etti.

Komedyen olarak yoluna yalnız devamlı Enver Demirkan sinemanın yanı sıra televizyon dizilerinde oynadı.

1986 yılında Enver Demirkan; Cenk Koray, Halit Kıvanç, Orhan Boran ve Mustafa Yolaşan’ın her pazar öbür bir ilden dönüşümlü sundukları TRT’nin müzik-davet programında komedyenlik yaptı.

1996 yılında yapımcılığını Türker İnanoğlu, yönetmenliğini Esas Gürsu, Aram Gülyüz’ün yaptığı başrollerinde Mehmet Ali Erbil, Yalçın Menteş, Buket Dereoğlu ve Janset’in oynadığı “Tatlı Kaçıklar” dizisinde rol aldı.

1996 – 2003 yılları aralarında Çiçek Taksi dizisinde trafik polisi Sebati rolünü oynadı. Çiçek Taksi dizisinde; Erol Günaydın, Eşref Kolçak, Ümit Yesin, Bekir Aksoy, Volkan Ünal, Peker Açıkalın, Cengiz Küçükayvaz, Kamil Güler, Volkan Severcan, Civan Canova, Selim Erdoğan, Ay Işığı Altunok, Tuna Arman, Gül Gölge, Evin Esen, Yonca Cevher, Alev Oraloğlu, Kayhan Yıldızoğlu, Aykut Oray, Asuman Arsan, Dursun Ali Sarıoğlu, Necati Bilgiç, Gafur Uzuner, Tamer Yiğit, Mahmut Cevher, Nilgün Belgün, Selahattin Taşdöğen, Şebnem Özinal, Burçin Terzioğlu, Şevket Çoruh gibi oyuncular rol aldı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Ekrem Pakdemirli

Kitapları :
2011 – Virgülce

Filmleri ve Dizileri :
2004 – Cennet Mahallesi (Reşo Ağa) (TV Dizisi)
2002 – Hastayım Hekim (TV Dizisi)
1996 – Tatlı Kaçıklar (Ali Neşeli) (TV Dizisi)
1996 – Milyarlık Koca Bebekler (Enver) (Sinema Filmi)
1996 – 2003 – Çiçek Taksi (Sebati) (TV Dizisi)
1994 – Baskı Günler (Sinema Filmi)
1992 – Yağmurdan Kaçarken (Sinema Filmi)
1992 – Şahit (Davetli Oyuncu) (Sinema Filmi)
1992 – Herkesin Hayali (TV Dizisi)
1992 – Dalgacılar (TV Dizisi)
1987 – Benimsin (Ömer) (Sinema Filmi)
1987 – Aşk Ardındaki (Barmen) (Sinema Filmi)
1985 – Nokta İle Virgül Deh Deh Düldül (Virgül) (Sinema Filmi)
1984 – Güldürme Beni (Virgül) (Sinema Filmi)
1981 – Yapış Yapış Kardeşler (Enver/Virgül) (Sinema Filmi)
1981 – Kurnaz Aptallar (Virgül) (Sinema Filmi)
1980 – Şaşkın Milyoner (Virgül) (Sinema Filmi)
1979 – Nokta İle Virgül Paldır Küldür (Virgül) (Sinema Filmi)
1972 – Fatma Bacı (Sinema Filmi)

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı