E

Erdal Erzincan

Erdal Erzincan Biyografisi

Ahali sanatçısı

Erdal Erzincan, 1971 yılında Erzurum, Aşkale’de doğmuştur. Küçük yaşlarda bağlama çalmayı öğrendi. Erdal Erzincan, 1981 yılında İstanbul’a yerleşti ve 1985 yılında Arif Sağ Müzik Kursu’nda dersler almaya başladı. 1989 yılında İstanbul Teknik Üniversitesinde Türk Müziği Devlet Konservatuvarı Temel Bilimler Bölümü’ne girdi. Burada Tezenesiz Bağlama Çalma Tekniği (Şelpe) ile ilgili araştırmalar yaptı. Üniversitedeki tezini ise; Parmak Dövme Tekniğinin Bağlamadaki Uygulanışı ve Notasyonu konu başlığıyla sundu.

İlk solo Albümünü “Töre” adı ile 1994 yılında piyasaya çıkardı.

Erdal Erzincan, 1996 yılında Köln‘de Cumhurbaşkanı Roman Herzog‘un desteğiyle Arif Sağ ve Erol Parlak ile birlikte; Betin Güneş yönetimindeki Köln Filarmoni Orkestrasıyla bir konser verdi. Bu konserin repertuarı da; ‘Concerto for Baglama’ adı altında albüm olarak piyasaya çıktı.

2004 yılında Viyana‘da; Cumhurbaşkanı Heinz Fischer‘in desteğiyle, Wiener Konzerthaus’ta, Russell McGregor yönetimindeki Ambassade Senfoni Orkestrasıyla birlikte bir konser verdi. “Classic Cem” adıyla gerçekleştirilen bu konser hem Hollanda‘da iki farklı orkestrayla sahnelendi.

2004 yılı sonbaharında İran‘lı Kemança sanatçısı Kayhan Kalhor‘la birlikte konserler verdi ve enstrümantal bir albüm hazırladı. İran’lı Kemança sanatçısı Kayhan Kalhor’la hazırladığı enstrümantal albüm ECM Records göre “The Wind” adıyla yurtdışında ve Türkiye’de yayımlandı. Kayhan Kalhor’la birlikte Türkiye ve Avrupa’nın yanında, World Music Institute göre organize edilen turne zarfında Amerika ve Kanada‘da konserler verdi.

Erdal Erzincan, 2004 yılında öğrencilerinden oluşan yirmibeş karakter ‘Bağlama Orkestrası’nı kurdu. Bağlama Orkestrasıyla yurtiçinde konserler verdi. On yılı aşkın bir süredir, kendi adını içeren Müzik Kurs’unda eğitim vermekte olup, halen ayrıca Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Öğretim Görevlisi olarak da bilgi ve birikimlerini öğrencileriyle paylaşmaya devam etmektedir.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Elif Şadoğlu

Erdal Erzincan, Mercan Erzincan ile evlidir. Bir oğlu vardır.

Kitapları :
2009 – Bağlama Metodu (Arif Sağ ile birlikte)

Albümleri :
1994 – Töre
1996 – Garip
1997 – Türküler Sevdamız (İsmail Özden ve Tolga Sağ ile birlikte)
1998 – Concerto For Bağlama (Enstrümantal – Arif Sağ ve Erol Aydınlık ile birlikte
1999 – Gurbet Yollarında
2000 – Anadolu (Enstrümantal)
2001 – Türküler Sevdamız 2 (Tolga Sağ ve Yılmaz Çelik ile birlikte)
2002 – Al Şamata
2005 – Türküler Sevdamız 3 (Tolga Sağ, Muharrem Temiz ve Yılmaz Çelik ile birlikte)
2006 – Kervan
2006 – The Wind (Enstrümantal – Kayhan Kalhor ile birlikte)
2008 – Giriftar (Enstrümantal)
2011 – Girdab-ı Mihnet
2013 – Erdal Erzincan Bağlama Orkestrası
2016 – Karasu (Enstrümantal)

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı