E

Eric Bana

Eric Bana Biyografisi

Kasap adlı sinema filmi ile çıkış yapan, Kara Şahin Düştü, Hulk ve Troy filmleri ile şöhrete kavuşan Avustralya’lı sinema ve dizi oyuncusu. Avustalya’nın en büyük sinema oyuncularından birisi olarak anılan Bana, romantik komediden dramaya, thrillerdan bilimkurguya dek böylece çok ayrı alanda rol almıştır ve hem seslendirmen olarak çalışmaktadır.
Erica Bana, 9 Ağustos 1968‘te Eric Banadinovich ismi ile Melbourne, Avusturalya‘da doğdu. Hırvat – Alman asıllı bir çiftin en küçük çocuğu olan Bana, Melbourne yakınlarında bulunan Tullmarine kentinde büyüdü.

Çocukluk ve gençlik yılları her tarafında yaptığı şakalarla etrafındakileri eğlendiren Eric, bu konuda bir kariyer sahibi olacağını o yıllarda varsayım bile edemezdi. Mezuniyeti sonrası, Sidney‘de oyunculuk dersleri almaya başladı. Kısa bir süre sonradan tiyatro eğitmenlerinden birinin verdiği öğüt ile Sidneydeki “National Institute of Dramatic Art” seçmelerine katıldı ve kazandı.

tirnak-sol.gifspacer.giftirnak-sag.gif Hep cihaz mühendisi almak istemiştim, yada onunla ilgili bir şeyler yapmak. Az Önce 14 yaşımdayken okulu bırakıp arabamla uraşma hayalleri kuruyordum. O zamanlar babam, “Evlat, bu hayallerinden vazgeçmelisin, eğitimini tamamlamalısın. Okulunu bitirdiğinde ise hobini asla mesleğin haline getirmemelisin.” demişti.

Melbourne‘de Castle Hotel‘de barmen olarak çalıştığı 1991 senesinde, komedi oyunlarında yer almaya başladı. Kısa zamanda “Full Frontal” gibi bir çok TV gösteri’unda yer aldı ve oldukça büyük izleyici kitlesi kadar beğenildi. Bana’nın mizah anlayışına olan alaka cevapsız kalmadı ve 1997‘de kendi şov’unu hazırladı önünü açtı: “The Eric Bana Show Live“.

2 yıl içerisinde, Bana bundan böyle televizyon dünyasının alışageldik yüzlerinden biri haline gelmişti. Her ne dek komedi alanında keskin akıl ve yeteneklere sahip olsada, bu yetenek ve zekâ onun, kendisini başka alanlarda göstermesine engel değildi. 1997 senesinde birincil sinema filmi rolünü aldığı film “The Castle” (Kale) idi. Benzer sene Avusturya‘nın beğenilen dizilerinden olan “Something in the Air“de de rol aldı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Emrehan Halıcı

tirnak-sol.gifspacer.giftirnak-sag.gif Aktörlük kariyerim öncesi 10 sene stand-up gösteri yaptım. “mad-max”, işte o film. Aklıma öylesine takıldı ki, aktör olmayı o lahza istemiştim.

Bana’nın uluslararası alanda yaptığı birincil çıkış, 2000 tarihini içeren ve yönetmenliğini Andrew Dominik’in üstlendiği Kasap (Chopper) oldu. Avustalya’lı suçlu Chopper Read’in hayatını anlatan filmde karakterini iyi canlandırabilmek için 15 kilo bölge ve de bir vakit Read’in yanında durarak onun mimiklerini taklit eden Bana, film için keza her çekimden önce 5 saat süren bir makyaj seansıyla vücudunu sahte dövmelerle kaplıyordu. Film Avustralya haricen fazla az sinemada gösterilmesine karşılık Holywood’un dikkatini çekti ve de eleştirmen Roger Ebert, Bana’nın “hiçbir okulda öğretilemeyecek doğal bir yetenekle dünyaya geldiğini” söyledi. Film Bana’ya 2001 yılında Avustralya Film Endüstrisi Ödülleri’nde En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü kazandırdı.

Kasap filminin getirdiği olumlu eleştiriler, Bana’ya Holywood’un kapılarını araladı. Yönetmen Ridley Scott göre 2001 yılında çekilen ve de aynı adı içeren romandan uyarlanan Kara Şahin Düştü adlı filmin kadrosuna alınan Bana filmde, Somali’de helikopterleri düşen ve bunun sonucunda içsavaşın ortasında mahsur kalan A.B.D. askerlerinden birisini canlandırdı. Film için Delta Force’da çalışmış olan eski askeri eğitmen Fort Bragg’dan eğitim alan başarılı oyuncu, Kasap için aldığı kiloları da vererek vücudunu adaleli bir görünüme kavuşturdu. Kara Şahin Düştü, A.B.D. sinemalarında uzun süre bir numarada kalma başarısını gösterirken, Bana için de şöhretin kapıları artık ardına kadar açılmıştı.

Kara Şahin Düştü’nün arkasında Avustralya yapımı komedi filmi The Nugget’da yer alan Bana, bu filmin ardından bir çizgiroman uyarlaması olan Hulk’da yer aldı. 2003 yılında gösterime giren Hulk, çizgiromanın dünya çapında milyonlarca hayranı olmasına rağmen başarısız yönetmenlik ve tam oturmamış bir mantıksal bağ yüzünden istenilen seyirci sayısını yakalayamadı ve de olumsuz eleştirilere amaç oldu. Bana, Hulk’un gerisinde, aynı yılın sonlarında vizyona giren Kayıp Balık Nemo adlı animasyon filminin seslendirme kadrosunda yer aldı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Erkan Köse

2004 yılında, büyük bütçeli bir Holywood filmi olan ve tarihi Truva Savaşı’nın konu alındığı Truva gösterime girdi. Bu filmde Holywood’un yıldız oyuncularından Brad Pitt ile beraber oynama şansı bulan Bana, Truva’daki rolünün hakkını verebilmek için soy binmeyi öğrendi ve yoğun bir yakın dövüş eğitimi aldı. Truva A.B.D.’de 370 milyon dolara yakın bir hasılat yapsa da dünyanın kalan kısmında pek fazla beğenilmedi ve de hasılatı toplamda 500 milyon dolarda takıldı. Bu, yapımcıların beklentisinin çok altındaydı ve de Bana’nın kariyerinde Hulk’dan sonraki ikinci başarısızlık olarak tanımlandı.

Sanatkâr yönetmen Steven Spielberg tarafından yönetilen Münih, Bana’nın bir sonraki yapımı oldu. 1972 yılındaki Münih Olimpiyatları’nda öldürülen İsrailli sporcuların intikamını bölge bir ajan rolünde gördüğümüz Bana’nın performansı beğenildi ve de film beş dalda [Yüksekokul Ödülü kazandı.

Münih’in peşinde Babam, Romulus ve Talih Sende adlı sinema filmlerinde rol bölge Bana, 2008 yılında vizyona giren tarihi üretim Boleyn Kızı’nda Kral VIII. Henry’i canlandırdı. Başarılı oyuncunun son yapımları arasında ise Star Trek, Love The Beast ve Time Traveler’s Wife yer aldı. Bana ayrıca 2009 yılında vizyona giren Mary and Max adlı animasyonun seslendirme kadrosunda da yer aldı.

Bana 1995 yılında, Full Frontal adlı T.V. programında çalıştığı sırada tanıştığı Rebecca Glessson ile evlendi ve çiftin bu evlilikten iki çocuğu dünyaya geldi. Profesyonel olarak Avustralya’da gerçekleşen motor yarışlarına katılan Bana, keza sıkı bir futbol seyircisidir. Mental Ilness Fellowship adlı bir yardımlaşma derneğine de üye olan oyuncu, Australian Childhood Foundation and the Bone Marrow Donor Institute bünyesinde çocuklara yardımcı olmak için gönüllü olarak çalışmaktadır.

2009 yılında Jeffrey Jacob Abrams‘ın yönettiği bilim kurgu filmi “Uzay Yolu” (Star Trek) adlı, Kaptan Kirk, Mister Spock, Doktor McCoy ve mühendis Scott’un Yıldız Filosu Akademisi’ndeki tanışmaları ve Atılgan uzay gemisiyle ilk yolculuğa çıkmalarını konu alan filmde John Cho, Ben Cross, Bruce Greenwood, Simon Pegg, Chris Pine, Zachary Quinto, Winona Ryder, Zoe Saldana, Karl Urban, Anton Yelchin, Eric Bana ve Leonard Nimoy rol aldı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Eva Mendes

Ödülleri

1997 Logie Ödülleri, En İyi Popüler Komedyen, Eric Bana Show

2000 Avustralya Film Enstitüsü Ödülleri, En İyi Aktör, Kasap

2000 IF Ödülleri, En İyi Aktör Kasap, Kazandı

2001 Avustralya Film Eleştirmenleri Birliği Ödülleri, En İyi Aktör, Kasap

2007 News Limited Readers’ Choice Ödülleri, En İyi Aktör Babam, Romulus

2007 Avustralya Film Enstitüsü, Ödülleri En İyi Aktör Babam, Romulus

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı