E

Erich von Daniken

Erich von Daniken Biyografisi

Erich Anton Paul von Daniken, yazdığı kitaplarda, muhtemel dünya dışı varlıkların insanlık tarihine etkilerini inceleyerek ün kazanmış, İsviçreli analist yazan. Yazdığı 26 kitap 20’den pozitif dile tercüme edildi ve 60 milyon kopyadan artı sattı. Kitaplarının etkileri, çağdaş bilim kurgu filmlerinde ve çağımızda orataya çıkan bazı inanışlarda görülmektedir.

14 Nisan 1935‘te İsviçre‘nin Zofingen şehrinde dünyaya geldi. Fribourg‘taki St. Michael Üniversitesinde eğitimi aldığı sıralarda, fikirlerinin temellerini yaratıcı antik kutsal yazıları inceledi. 1968 yılında,İsviçre’de otel yöneticiliğ yaptığı sırada yazdığı ilk kitabı “Erinnerungen lahza die Zukunft” (Tanrıların Arabaları) ile üne kavuştu. Bu kitap; ABD ve Almanya’nın peşinde, satıldığı 38 ülkede bestseller oldu.

Birleşik Devletler‘de, ilk kitabından yola çıkılarak yapılan “In Search of Ancient Astronauts” adlı televizyon programıyla aniden üne kavuşan Daniken, 1993 yılında da, Alman televizyon kanalı SAT-1 için yirmibeş bölümlük bir dizi hazırladı.

1996 yılında Amerikan ne için hazırlanan “Chariots of the Gods-The Mysterious Continue” adlı bir saatlik film bütün dünyada büyük bir ilgiyle izlendi. Almanya’nın en büyük televizyon kanalı RTL’de de yayınlanan film, yalnızca Almanya’da 7.7 milyon kişi göre izlendi.

İsviçre Yazarlar Birliği, Alman Yazarlar Birliği ve International PEN-Club üyesi olan Daniken’a, Bolivya Üniversitesi kadar onursal doktora ünvanı verildi.

Erich von Daniken, 1960 yılında evlendiği eşi Elisabeth Skaja ile birlikte İsviçre’de bir dağ kasabası olan Beatenberg’te yaşamını sürdürmektedir. Fikirleri ve araştırmaları, kitaplarını yazdığı yıllarda koskocoman ilgi çekmesine karşın, günümüz bilim adamlarının eleştrileri ile birlikte popülaritesini kaybetmeye başlamıştır.

Bibliyografi:

1968 Chariots of the Gods

1970 Gods from Outer Space

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Emre Çolak

1972 The Gold of the Gods

1973 In Search of Ancient Gods

1974 Miracles of the Gods

1977 According to the Evidence

1979 Signs of the Gods

1981 Pathways to the Gods

1982 The Gods and Their Grand Design

1996 The Eyes of the Sphinx

1997 The Return of the Gods—Evidence of Extraterrestrial Visitations

2000 Odyssey of the Gods—An Alien History of Ancient Greece

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı