E

Erkan Yolaç

Erkan Yolaç Biyografisi

Erkan Yolaç, 24 Şubat 1935 tarihinde Kırklareli ilinin Babaeski ilçesine bağlı bir kasaba olan Alpullu Şeker Fabrikası’nın revirinde doğmuştur. Annesi Hikmet Hanım, babası Mehmet Yolaç Edirne’lidir. Babası vaktinde Bulgaristan-Sofya’dan göç etmiştir. 6 yaşındayken istanbul’a taşınmışlar. Faik adında bir kardeşi vardır.
Bir sene Saint Joseph lisesinde okudu, sınıfta kalınca Fenerbahçe Stadı’nın yandaki, daha sonra Kenan Cihan Lisesi olan okulda devam etti. Babasının işi sebebiyle 1951’de Karabük’e taşınınca Kastamonu Lisesi’nde yatılı olarak okudu. 1951 yılında babası öldü.

Babasının bir arkadaşı doğruca Belediye Fen Dairesi’ne işe başladı. Belediye mikrofonundan bir gün ona ilan okuttular. Belediye reisi, beğenince “Hep o okusun” demiş, böylece birincil sunuculuğu başladı. Bir yanlamasına da tabelacılık yaptı. Cebren da olsa liseyi bitirdi.

Üniversitede Hoş Sanatlar Akademisinden 1959 yılında iç mimar olarak mezun oldu. Yerine Koyma subay olarak askere gittiğinde de ordu evinde sunuculuk yaptı. Ankara Radyosu’na sınavsız girerek bayram özel eğlence programında atama yaptı.

Erkan Yolaç, Londra’da BBC’de fazla eksik yapılmış olan bir yarışmayı 1962 yılında Caddebostan Gak bu yarışmayı hayatımıza soktu: “Mehter Marşı’yla gelecek İzmir Marşı ile gideceksiniz” diyerek seyircilerin arasından bir gönüllüyü mehter marşı eşliğinde yanında getirir, bu kişiyle bir zaman muhabbet ederken; bu vakit baştan başa yarışmacı “evet” ve “hayır” kelimelerini kullanmamalıdır. Kullandığı takdirde gönderirken de İzmir marşı çaldırırdı.

Erkan Yolaç, eşi Asuman Tuğberk ile birlikte bir konfeksiyon atölyesi açıp işlettiler. “Yolaç Gömlekleri” adı ile gömlek üretip sattılar.

Erkan Yolaç, 21 Mart 1976 tarihinde Türkiye güzeli Asuman Tuğberk ile evlendi. Göksu adında kızı, Mehmet adında oğlu var. Kızı ve oğlu evlenip Amerika’ya yerleşmiştir.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Engin Günaydın

Televizyon ve konfeksiyon işlerinin açık havada kalan zamanlarını Tekirdağ‘daki yazlık evlerinde geçiren Yolaç çifti, burada kendi dünyalarını kurmuştur.

Filmleri :
1973 – Sevda Yolu
1964 – Can Düşmanı
1964 – Yılların arkasından
1964 – Muhtesem serseri
1962 – Lekeli Kadın

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı