E

Erman Toroğlu

Erman Toroğlu Biyografisi

Eski futbolcu, eski hakem, televizyoncu, yazar, kabzımal, politikacı,
Erman Toroğlu 24 kasım 1948 yılında Mersin‘de doğdu. Asıl adı Refik Erman Toroğlu’dur. Erman Toroğlu eski futbolcu, kabzımal, eski hakem, politikacı, televizyon yorumcusu ve spor yazarıdır. Ankara‘da, İsmet Paşa mahallesinde artan Erman Toroğlu, İlk ve orta okulu Mimar Kemal’de okudu. Atatürk Lisesi’nden (Ankara ) mezun oldu. Lisans eğitimini Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler fakültesi iktisat bölümünde tamamladı. Herhangi bir öğrencinin bile dört yılda bitirdiği üniversiteden ancak dokuz senede mezun oldu. 1955’ten, 1976 yılına dek bütün 21 yıl okudu ! 1991 seçimlerinde, Mersin’de hocası Açık Fikirli Güven Gürkan‘ın karşısında DYP‘den namzet oldu. Seçilemeyince Cavit Çağlar‘ın davetiyle katıldığı politikayı bıraktı.

Gençlerbirliği’nde başlayan futbol hayatına sırasıyla Güneşspor, Mersin İdman Yurdu ve uzun yıllar kaptanlığını yaptığı Ankaragücü’nde devam etti. Futboldan daha sonra hakemliğe başladı, 1989 yılında FIFA kokartı aldı. Döneminin önde gelen hakemlerindendir. 1991 yılında İsviçre ile San Marino arasındaki Euro 92 eleme maçını yönetti.

12 Eylül döneminde, Gölcük’te askerlik hizmetini yerine geçen kimse subay olarak yaparken bankere kaptırdığı paralarını, askeri üniforması doğruca kurtaran Erman Toroğlu; askerlik bittiğinde bankerden kurtardığı parayla ticarete atıldı. Bir arkadaşının “Gel kabzımallık yapalım, iyi para kazanırız,” teklifiyle, Ankara Hali’nde bir dükkân açtı. Böyle başladığı kabzımallık işini tam 19 yıl baştan başa sürdürdü. Bir Bedensel hata yüzünden Maliye’yle başı derde girince, gurur meselesi yaptı ve kabzımallığı bıraktı. Ticareti bıraktığında da hakemliğe başladı.

Hakemlikte zamanla Birinci Lig’e değin çıktı. Sonra milletlerarası maçları da yönetmeye başladı. Dokuz sene hakemlik yaptı.

Şansal Büyüka ile uzun yıllardır önce Show TV ve peşinde Lig TV‘de yayınlanan Maraton adlı programda yorumculuk yaptı. Bağımsızlık gazetesinde yazarlık yapan Erman Toroğlu, 2010 yılından itibaren Kanal Türk’te pazar ve pazartesi akşamları futbol yorumculuğu yaptı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Ege Aydan

Erman Toroğlu, 2010-2013 yılları aralarında Telegol‘de futbol yorumculuğu yaptı. 2015 yılının başlarında TRT Spor kanalında yorumculuk yapmış fakat kısa bir vakit sonra çeşitli nedenlerden nedeniyle kanaldan ayrılmıında yorumculuk yaptı.

Toroğlu bilhassa sivri açıklamaları ve garip benzetmeleriyle sık sık gündemde yer alan biridir. Bu benzetmelerden bazıları :

Bir sonraki gün evlenecek olan Ümit Karan için söylediği “Gerdek gecesine gol kalmadı,”

Genelkurmay Başkanlığı’ndaki ödev değişimi için ılımlı tutumuyla belli Hilmi Özkök‘ün arkasından ettiği “Ben çok anlayışlı demokratik Genelkurmay Başkanı istemiyorum. Benim askerim kodu mu oturtmalı. Vurdu mu oturtmalı,”

“Sallandıracaksın iki tanesini bak bakalım yeniden oluyor mu,”

Bir yazısında “Bakirelik yalnız bayanda mı olur, örneğin hakemin bakiresi olmaz mı, yani bozulmamış bir hakem”

“Sağ, sol diye bir şey yoktur. Ekonomiyi iyileştirirsin sağ da sol da taca çıkar.

Galatasaray Teknik Direktörü Karl-Heinz Feldkamp, kendisine yöneltilen “Terör olayları hakkında ne düşünüyorsunuz?” sorusuna “Şu lahza gereksiz bir soru,” diye cevap verdiğinde topa anında girdi. “Bunların alayı böyle. Tabii ancak cevap veremezler çünkü silahı satan, para yardımı yapan onlar,” yorumunu yetiştirdi.

Erman Toroğlu’nun garip pastırma sohbeti

Erman Toroğlu, lise yıllarında tanışıp evlendiği Şükran Toroğlundan 2017 yılı Kasım ayında boşandı. 2 çocuğu vardır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı