E

Ertuğrul Günay

Ertuğrul Günay Biyografisi

1992-1994 aralarında CHP Genel Sekreterliği görevini yürütmüştür. 60. ve 61. Türkiye Cumhuriyeti Hükumetlerinde Kültür ve Turizm Bakanı olarak tayin yapmıştır. TBMM‘de 16. dönemde Ordu CHP milletvekili, 23. dönemde istanbul AKP milletvekili olarak yer almış bir siyasetçidir. 24. dönem İzmir AKP milletvekili olarak mecliste atama yapmaktadır.

Ertuğrul Günay, 1 Ekim 1948 tarihinde Ordu’da doğdu. Babasının adı Nazım, annesinin adı Mürüvvet’tir.

1965 yılında Ordu Lisesi’nden mezun oldu. 1esi Hukuk Fakültesi’ni bitirdikten sonra Ordu’da avukatlığa başladı.1973 yılında CHP Genel Merkezi’nin 50. kuruluş yılı sebebiyle açtığı yarışmada “Devlet Partisi’nden Halk Müziği Partisi’ne” başlıklı yazısıyla “birincilik” ödülü aldı. 1974-1977 aralarında CHP Ordu İl Başkanlığı yaptı. Ecevit’i CHP’nin başına geçiren bu sürecin arkasında, CHP içinde ona karşı çoğalan muhalefetin içinden meydana çıkan isimlerden biri de Ertuğrul Günay oldu. Deniz Baykal ve taraftarlarının Ecevit’e karşısında çıktıkları 1976 yılındaki kurultayda, Baykalcıların kurultay başkan adayı Ertuğrul Günay’dı. 1977 – 1980 döneminde Ordu CHP Milletvekilliği yaptı. O dönemki meclis’in en genciydi.

CHP’nin en solundaki milletvekillerinden biri olarak kabul edilen Günay, 12 Eylül Askeri darbesinden daha sonra da, Dev Yol ile ilişkisi olduğu iddiasıyla tutuklandı ve 1 sene değin hapis yattı. 1980’den daha sonra SHP’de Ankara İl Başkanlığı (1986-1987) ve Genel Sekreter Yardımcılığı (1990-1991) görevlerinde bulundu. CHP’nin siyasal yaşama bitmiş dönüşü üstüne CHP’de yer aldı. 9 Eylül 1992’den 1994 sonuna kadar CHP’nin Genel Sekreterlik görevinde bulundu. 1994’teki lokal seçimlerde CHP’den İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanlığına namzet oldu. Karşı Kolaylık Partisi’nden Recep Tayyip Erdoğan, Içten Yol Partisi’nden Bedrettin Dalan, SHP’den Ömer Zülfü Livaneli ve Anavatan Partisi’nden İlhan Kesici vardı. Recep Tayyip Erdoğan’ın galip çıktığı seçimde Günay, %1,4 oy aldı. 1999 Genel seçimlerinde CHP’nin TBMM dışarıda kalması üzerine yeniden aktif siyasete döndü. Genel Başkanlığa aday oldu. 2004 seçimlerinde Ordu’da DSP’li adayı desteklediği gerekçesiyle CHP’den ihraç edildi.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   İdris Naim Şahin

CHP’den ihracından sonraki süreçte Saadet Partisi eski milletvekili ve insan hakları savunucusu Mehmet Bekaroğlu ile birlikte Müslüman-Sol perspektifli bir siyasi yaradılış çalışması başlattı. Recep Tayyip Erdoğan’dan gelen eğlence üzerine 2007 Türkiye genel seçimleri öncesi Adalet ve Yeniden Yapılanma Partisi’ne geçerek büyük sürpriz yaptı. Seçimlerde İstanbul AKP milletvekili seçildi. Peşinde 60. Hükümet’in başbakanı Recep Tayyip Erdoğan göre 29 Ağustos 2007 tarihinde Kültür ve Turizm Bakanı olarak atandı. 24 Ocak 2013 tarihine kadar bu görevinde kaldı. 24 Ocak 2013’teki kabine revizyonu sırasında görevini Ömer Çelik’e devretti.

“Bosna İçin İnsanlık Girişimi”, “Doğu Konferansı” ve “Yeni Siyaset Girişimi” gibi sivil girişimlere de öncülük eden Günay’ın “Bosna Yazıları” ve “Karşısında Siyaset” adıyla iki kitabı ve değişik gazete ve dergilerde hukuk ve siyaset konularında yayınlanmış çok sayıda makale ve söyleşisi bulunmaktadır.

2009 yılında barışa ve özgür düşüncenin gelişimine yaptığı katkılardan nedeniyle Adıyaman Üniversitesi, 2011 yılında kültürel mirasın korunması ve arkeoloji alanında yaptığı çalışmalar sebebiyle Mustafa Kemal Üniversitesi, Akdeniz Üniversitesi ve Pamukkale Üniversitesi kadar “Onursal Bilim Doktoru” unvanı verildi. Macaristan Cumhuriyeti’nin “Yıldızlı Liyakat Nişanı” ve Avusturya Cumhuriyeti’nin Türkiye’de verilen en büyük nişanı olan “Büyük Altın Şerit Haysiyet Madalyası” sahibidir.

İyi düzeyde İngilizce bilen Ertuğrul Günay, Gülten Günay ile evli olup, İnanç Erden Günay adında oğlu ve Pınar Günay adında kızı vardır.

27 aralık 2013 tarihinde AK Parti’nin belli ihraç istemiyle Disiplin Kurulu’na sevk ettiği Ertuğrul Günay istifa ettiğini açıkladı. Günay kanunsuzluk ve rüşvet operasyonuyla ilgili olarak “Bugünkü hukuk ihlalleri yarın mutlaka hukukun önüne çıkar. Toplum bunun bedelini fazla ağır biçimde ödetir” dedi.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı