E

Eugene Delacroix

Eugene Delacroix Biyografisi

1830 yılında yaptığı “Halka Yol Belirten Bağımsızlık” adlı yağlı boya tablosu, Fransız resim sanatının başyapıtlarından biri olarak kabul edilir. Tüm dünyada Fransız Devrimi’nin simgesi kabul edilmektedir.
Eugene Delacroix, tam adı Ferdinix’dir. 26 Nisan 1798 tarihinde Fransa, Paris yakınlarında ailesinin dördüncü çocuğu olarak doğmuştur. Annesi, ünlü mobilyacı Oeben ve Riesener‘in soyundan gelmiştir. Babası devlet adamı Charles Delacroix’tir. On yedi yaşına kadar herzamanki konular üstüne eğitim gördü . 18 yaşında Güzel Sanatlar Ulusal Okulu’na girdi. Louvre’daki çalışmaları esnasında Rubens, Paolo Veronese gibi ünlü ressamların yapıtlarını tahlil fırsatı buldu. Seçkin ve sanatsever aile ortamında müzik ve tiyatro sevgisi kazandı ; edindiği davranış biçimleri ve ilişkilerle bütün bir salon adamı oldu.

1815’te akademik eğilimli meşhur artist Baron Pierre-Narcisse Guerin’den ders almaya başladı. sırası gelmişken tarihsel konuları işleyen Antoine-Jean Gros ile tanıştı , kral yanlısı artist Baron François Gerard’ın toplantılarına katıldı. 1882 gibi erken bir tarihte devlet adamı ve tarihçi Louis Thiers’nin desteğini kazandı.1830’larda içişleri bakanlığı yapan Thiers onu mimari ve dekorasyon işlerinin başına getirdi.

“Dante” (1822) tablosuyla kişiliğini buldu, klasikçilerce eleştirildi. “Sakız Adası Katliamından Sahneler” (1824) adlı tablosu da benzer akımca eleştirildi. At figürlerini, Venedik, Flaman, İtalyan ressamlarını, İran minyatürlerini, Orta Çağ tezhiplerini inceledi.

Yapıtlarındaki renk kullanımıyla hem izlenimci, hem de ard izlenimci ressamları etkileyen Fransız artist. Konularını daha çok tarihsel ve aktüel olaylarla edebiyattan seçmiştir. 1832’de Fas’a yaptığı seyahat, daha egzotik konulara yönelmesine yol açmıştır.

Napolyon Savaşları’nın ardında bıraktığı keder duygusuyla çoğalan Delacroix, Fransız artist Thedore Gericault , İngiliz usta Richard Parkes Bonington , Polonya asıllı besteci ve piyanist Frederic Chopin ve Fransız yazar George Sand gibi romantik sanatçılardan etkilendi.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Emile Zola

1831 sergisine “Halka Liderlik Eden Özgür” veya “Barikat” adıyla tanıdık tablosunu yolladı. 1834 sergisine “Cezayirli Kadınlar”ı sundu. “Yahudi Düğünü”, “Dövüşen Tancalılar”, “Magadorlu Yahudi Müzikçiler”, “İmparator Abdurrahman’ın Çağrısı”, “Messolongion Harabelerinde Can Veren Yunanistan” bu dönem yapıtlarındandır.

Ressamlığının yanı sıra iyi bir taş basma sanatçısı da olan Delacroix, William Shakespeare’in, İskoç yazan Sir Walter Scott’un ve Alman yazan Johann Wolfgang von Goethe’nin eserlerinin taşbaskılarını yapmıştır.

1835 sergisinde “Chillon Mahpusu”nu sergiledi. “Medea” adlı tablosunu yaptı (1837). Belçika ve Hollanda’ya gitti. “Trajanus’un Adaleti” (1840), “Haçlıların İstanbul’a Girişi”ni (1841) sergiledi. “Meknes Sarayından Çıkan Sultan”, “Marcus Aurelius’un Ölümü”! (1845), “Arap Oyuncu ve Soytarılar” (1848), “Aslan Avı” (1854) sergilenen yapıtları arasındadır.

1824 yılında “Sakız Adası’nda Katliam” adlı tablosu ile fazla ün sağlamıştır. Bu tabloda, Sakız Adası’nda Türkler’in katliamdan geçirdiği hasta ve vefat etmek üzere olan Yunanlı sivil halk betimlenmektedir. O dönemde Fransızlar arasında Türkler’e karşısında bağımsızlık mücadelesi veren Yunalılar için sempati doyurmak çok yaygındı.

Fransızlar Cezayir’i işgal ettiğinde, diplomatik bir görevle Yemen’e gönderilmiş, sırası gelmişken İspanya ve Kuzey Afrika’ya yolculuk etmiştir. Bu gezilerindeki asıl amaç sanatını ilerletmek yok, Paris’in uygar yaşamından kaçarak ilkel yaşamları görmektir. Kuzey Afrika’daki insanlardan ve kıyafetlerinden çok etkilenmiş ve yaptığı resimlerde bu etkilenmeyi yansıtmıştır.

Eugene Delacroix’nın güçlü bir hayal gücü ,ince bir zekası ve eksik bulunur bir duyarlılığı vardı.bu özellikleriyle yüzyılın ola ki de en az görünürde sanatçısı oldu.

Eugene Delacroix, 13 Ağustos 1863 tarihinde Paris’te 65 yaşında ölmüştür. Yaşadığı konut müzeye dönüştürülmüştür. Oysa eserlerinin öyle birçok Louvre’da sergilenmekte olduğundan, kendi müzesi o kadar varlıklı değildir.

Eugene Delacroix’in meşhur “Halka Yol Bildiren Özgür” tablosu :
Eugene_Delacroix.jpg

Eugene Delacroix’in Bazı Meşhur Eserleri :
Dante ve Virgilius Cehennem’de (1822)
Sakız Adası Katliamı (1824)
Nancy Çarpışması (1831)
Poitiers Çarpışması (1830)
Halka yol bildiren özgürlük (1830)
Sardanapalos’un Ölümü’ndeki (1827) Liege Piskoposunun Öldürülmesi’ndeki (1829)
Taillebourg Çarpışması (1837)
Haçlıların İstanbul’u Alışı (1840)

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Eda Taşpınar
Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı