Iİ

İskender Ulus

İskender Kamu Biyografisi

İskender Halk, 15 Mayıs 1962 tarihinde Ordu ili Gölköy ilçesi Ahmetli köyünde doğmuştur. Annesi Gülendam hanımdır. Turan adında kardeşi vardır. İlkokulu Gölköy ilçesi Bağımsızlık İlkokulunda, Ortaokulu Gölköy Lisesi’nde ; Liseyi ise Ordu İmam Hatip Lisesinde okuyarak mezun oldu.
1980 yılında kazandığı istanbul Yayıt yaptırmak için istanbul’a bu vesileyle gözaltına alındı ve bir sene sonra özgür bırakıldı. Özgürlük kalınca eğitimine devam edemediği İstanbul’a gelip önce Laleli’de bir müzik evinde şöhret dersi aldı. Sonradan da dağıtılmış yerlerde sahne almaya başladı.

1982 yılında askerlik görevini Kütahya, Eskişehir ve Malatya Ordu evlerinde yaparak bitirdi.

1990 yılına dek dört solo albüm yaptı. Çalıştığı şirkette idare, müzik prodüktörlüğü, müzik yönetmenliği gibi işlerde çalıştı.

1990 yılında “Millet Müzik” şirketini kurdu. 1992 yılında Belkıs Akkale’ye ait Midas plakçılık şirketini devralarak Halk Müzik bünyesine dahil etti.

Müzik dünyasına yeni sesler kazandıran İskender Kamu; Zeynep Türkeş ve İbrahim Erkal ile başladı, ilerleyen yıllarda Gökhan Tepecik, Doğuş, Orhan Hakalmaz, Zara, Yudum, Hedef Aksu, Uğur Işılak gibi kırka yakın yeni sesi müzik sektörüne kazandırdı.

Bunun yanı sıra müzik sektöründe duayen olan Müslüm Gürses, Mine Koşan, İsmail Türüt, Müşerref Akay gibi seslerin de yapımcılığını ve prodüktörlüğünü yürüttü.

İskender Halk, kendi köyü olan Ahmetli köyüne tam teşekküllü bir ilköğretim okulu yaptırdı ve köy camisinin yapımına katkıda bulunarak tamamlanmasını sağladı.

Evlilikleri :
1.eşi : birincil eşinden iki çocuğu vardır. 2.eşi : 2002 yılında şarkıcı Zara ile evlendi. 2007 yılında boşandı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   İkbal Gürpınar
Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı