K

Kadir Topbaş

Kadir Topbaş Biyografisi

Kadir Topbaş 8 Ocak 1945 tarihinde Artvin‘in Yusufeli ilçesine emrindeki Altıparmak köyünde doğdu.
İlk, Orta ve Lise öğrenimini İstanbul’da tamamladı . İstanbul Yüksek İslam Enstitüsü’nden 1971‘de, DGSA Mimarlık Yüksekokulu’ndan 1974‘te mimar olarak mezun oldu İlahiyat ve mimarlık eğitiminden daha sonra İstanbul Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümünde doktora yaptı. Edirne-Meriç’te vaizlik, Küçükçekmece Lisesi’nde öğretmenlik yaptı Dağıtılmış dernek ve vakıf yönetimlerinde, Ensar Vakfı kurucu üyeliğinde bulundu Bağımsızlık mimar olarak çalıştı.

Milli Selamet Partisi (MSP)’nin Beyoğlu İlçe Başkan Yardımcılığı ile ihtilalden önce iki dönem İl Yönetim Kurulu üyeliği yaptı 1977 yılında MSP’den, 1987’de de Huzur Partisi (RP)’nden iki kere Artvin Milletvekili adayı oldu RP’nin Bağcılar İlçe başkanlığı ve istanbul İl Yönetim Kurulu Üyelikleri ile İl Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundu 2 Haziran 1996 tarihinde yapılan kısmi yerel seçimlerde İstanbul Bakırköy ilçesinden RP’nin adayı oldu.

istanbul Büyükşehir Belediyesi’nde Kendinden önceki eski Belediye Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sanat ve yapılar konusunda fahri danışmanlığını yapan Topbaş, Büyükşehire yan saray, kasır ve tarihi eserlerin onarımı ve dekorasyonunu organize etti.

Kültür Bakanlığı İstanbul 1. Anıtlar Kurulu Başkan Yardımcılığı yaptı. Kadir Topbaş, 42 sene oturduğu Beyoğlu’nda 1948’den beri faaliyette olan aile şirketinin de ortağıdır. Fazilet Partisi İstanbul İl Başkan Vekili iken Beyoğlu Belediye Başkan adayı olan ve 1999 seçimlerinde Beyoğlu Belediye Başkanı seçildi .

2004 Lokal Seçimlerinde istanbul’dan Büyükşehir Belediye Başkan Adaylığı’nı koyan Topbaş, Ak Parti‘den Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi. 1 Nisan 2004 tarihinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığını Müfit Gürtuna‘dan teslim aldı.

Kadir Topbaş 2009 ve 2014 yerel seçimlerinde de yeniden AKP’den İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Klodfarer

Kadir Topbaş, Özleyiş Topbaş ile evli ve 2 erkek bir kız çocuk babasıdır.

Kadir Topbaş 22 Eylül 2017 tarihinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevinden istifa etti.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı