K

Karl Drais

Karl Drais Biyografisi

Bisikletin patenti 26 Haziran 1819 tarihinde Karl Drais göre alındı.

Karl Drais, 29 Nisan 1785 tarihinde Karlsruhe, Almanya’da doğmuştur. Tam adı Carl Friedrich Ludwig Drais von Sauerbronn’dır. Babası Karl Friedrich Wilhelm Ludwig kıdemli bir polis memuruydu. Annesinin adı Ernestine Christine Margareth’dir. Karl Drais okul yıllarını Karlsruhe’de geçirdi. Orta dereceli liseyi 1800 yılında bitirdi ve amcası Friedrich Heinrich Georg’un, Pforzheim şehrindeki özel orman okuluna devam etti. Orman memurluğu için çok müracaat olduğundan 1803 – 1805 arası Heidelberg kentinde Heidelberg Ruprecht Karls Üniversitesinde matematik, fizik ve mimarlık okudu. Sonradan Baden Orman Dairesinde göreve başladı. Karl Drais, Baden Eyaleti’nde orman memuru olarak çalıştı.

Babası yüksek mahkemenin başkanlığına getirildi. bu nedenle aile 1810 yılında Mannheim kentine taşındı. Karl Drais, 1811 yılında maaşı ödenmek suretiyle orman dairesindeki faal görevinden ayrılarak Mannheim’a taşındı.

daha sonra bir takım icatlar yapmaya başladı. Buluşları aralarında 1812’de otomatik nota yazı makinası, 1827’de hızlı daktiloyu ve 16 harften oluşan hızlı yazı makinası (steno bilen makinası), 1813/14’de iki tane dört tekerli kas kuvvetiyle hareket eden nakliye arabulucu, daha önemlisi, 1817’de iki tekerli yürüme arabulucu (pedalsız bisikleti) yaptı.

Bu iki tekerli yürüme aracı öncelikle 12 Haziran 1817 tarihinde Mannheim şehrinde, tanıtıldı. Karl Drais tahtadan yaptığı pedalsız aracın selesine oturup ayaklarıyla yeri iterek koşmaya başladı. ‘Deneme sürüşü’ başarılı geçmiş ve modern bisikletin ilk ‘prototipi’ doğmuştu.

Bu ilk iki tekerli atsız hareket eden araç, araba için patlama noktası olacaktır. 10 yıl sonradan Pierre Michaux pedallı bisikleti geliştirecek ve Karl Friedrich Benz göre otomobilin buluşuna yol açacaktır. Karl Drais, bu buluşundan dolayı Baden baronu Carl-Friedrich von Baden kadar Mekanik Profesörlüğüne atandı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Kenan Evren

Bisikletin patenti 26 Haziran 1819 tarihinde Karl Drais tarafından alındı.

karl-drais-dresin.jpg

Karl Drais 1822 yılından 1827 yılına kadar Brezilya‘ya kadostro ölçümcüsü olarak gitti. 1827’de Mannheim’a döndü. Babası 1830’de öldü. Böylece Karl Drais sadece icatları için ona takviye olan babasını kaybetmekle kalmadı, babasının politik hasımlarının da sürekli saldırısına uğradı. 1838’deki ağır saldırıdan sonradan 1839’dan 1845’e dek Odenwald’daki Waldkatzenbach’da yaşadı. Bu sırada Karlsruhe’de ayak kuvvetiyle çalışan treni denedi. bu nedenle demiryolları literatürüne kendi adıyla anılan Draisine makinası girmiş oldu. Bunun sonucunda da doğduğu şehir halkı Kralsruhe’ye geri döndü. Baden Devrimine tabi Karl Drais, 1849’da, kendisine tanınan ayrıcalıkları ve asilzade ünvanını reddederek, demokrasiye olan inancını kanıt etti.

Devrimin basarısızlığa uğraması ile Karl Drais için fazla şiddet günler başladı. Emekli maaşına Prusyalı işgalcilerce devrimin zararlarını ödetmek üzere el konuldu.

Karl Drais, 10 Aralık 1851 tarihinde Karlsruhe, Almanya’da 66 yaşında ölmüştür.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı