K

Kate Moss

Kate Moss Biyografisi

İngiliz model. Hakiki adı Katherine Ann Moss‘tur. Donna Karan, Yves Saint Laurent, Roberto Cavalli, Dior, Louis Vuitton, Burberry ve Topshop gibi dünyanın önde gelen moda markalarının yüzü olmuş, aşk hayatı ve bedensel özellikleriyle de basının en çok ilgi gösterdiği isimlerden biri haline gelmiştir. Milletlerarası bir moda ikonu olan Kate Moss, çoğu derginin seçimiyle dünyanın en seksi kadınlarından biri olarak gösterilmektedir.
16 Ocak 1974‘te Addiscombe, Croydon, South London, İngiltere‘de dünyaya geldi. Annesi Linda Rosina Shepherd bir butikte idareci, babası Peter Edward Moss ise havaalanında yazmandı. Anne babası Moss az önce 13 yaşındayken boşandılar. Önce Ridgeway Primary School‘a mezuniyetinin gerisinde da Riddlesdown High School‘a aralıksız model, okulda aydınlık bir öğrenci değildi ancak sporla oldukça yakından ilgiliydi ve bu alanda başarılı oldu.

14 yaşındayken Bahamalarda yaptığı tatilin dönüşünde New York‘taki JFK havaalanında Storm Model Management’ın kurucusu Sarah Doukas tarafından keşfedilen Kate Moss için hayatında yepyeni bir dönem başlıyordu. Onu İngiliz basınıyla tanıştıran ilk alıştırma Corinne Day göre The Face isimli moda dergisiçekilen “The Third Summer of Love“dı.

90’lı yıllarda dönemin ünlü süpermodelleri Cindy Crawford, Lisa Snowdon, Claudia Schiffer ve Naomi Campbell‘dan stil ve görünüm olarak ayrıldığı için anti-supermodel olarak anılan Moss, o dönemde uyuşturucu kullanmaya başlamıştı. İspanya‘da aldığı pozitif miktarda kokain sonucu komaya giren model bir vakit tedavi görmüştü.

15 Eylül 2005 yılında Daily Mirror gazetesi modelin kokain alırken görüntülenen fotoğrafını yayınlayınca büyük bir skandal başlamış oldu. Olaydan sonradan Moss’un anlaşmalı olarak çalıştığı bir fazla işyeri modelle olan bağlantısını kopardı. Ardından yakın arkadaşlarından Stella McCartney‘in tasarımlarını yaptığı H&M’le anlaşan Moss’a Chanel ve Burberry gibi moda devlerinden teklif yağmaya başladı. Naomi Campbell, Helena Christensen, Catherine Deneuve ve eski erkek arkadaşı Johnny Depp Moss’u desteklediklerini açıkladılar ve bu zorlama dönemde modeli yalnız bırakmadılar.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Kibariye

Elton John, Mick Jones, Anita Pallenberg, Marianne Faithfull ve Bobby Gillespie‘yle yakın dost olan Kate Moss, birçok videoklipte oynadı; Primal Scream ve Babyshambles isimli gruplarla ortak projeler içinde yer aldı. Some Velvet Morning ve La Belle et la Bête isimli şarkılarda vokal yapan model, Babyshambles’ın Shotter’s Nation – “You Talk”, “French Dog Blues”, “Baddie’s Boogie” ve “Deft Left Hand” şarkılarının sözlerini de yazdı.

1999‘da İngiliz televizyonlarında yayınlanan Blackadder: Back & Forth isimli komedi programında minik bir rol üstlendi. Kanser konusunda çalışmalar yapan Breakthrough Breast Cancer fonuna yardım olan model ayrıca savaş çocuklarına da yardımcı olmak için çeşitli projeler içinde yer aldı.

Mario Sorrenti ve Joh ile di.nny Depp gibi isimlerle uzun süren ilişkiler yaşadıktan sonradan Dazed & Confused’ın editorü Jefferson Hack‘ten 29 Eylül 2002‘de Lila Grace isminde bir kız çocuğu oldu. Moss ayrıca The Clash grubu üyesi Paul Simonon‘ın iki erkek çocuğunun ve Sadie Frost‘la Jude Law çiftinin kızlarının manevi annesiydi. Hack’ten ayrıldıktan sonra adı uzun zaman Pete Doherty‘yle birlikte anılan model, Babyshambles grubunun vokalisti olan sevgilisinden evlenme teklifi aldı. Grubun Londra konseri sırasında Doherty’nin basına Moss’la nişanlı olduklarını duyurmasından sonra 2007 yazı her tarafında çift hakkında yapılan dedikoduların sonu gelmedi. Zira Doherty diğer biriyle görülmüş, Moss aldatılmayı hazmedemeyerek ondan ayrılma kararı almıştı.

Kate Moss, 2011 yılında Jamie Hince ile evlendi.

Kate Moss halen kızı Lila-Grace’le birlikte St John’s Wood, Londra’da yaşamaktadır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı