K

Kate Winslet

Kate Winslet Biyografisi

Katherine Winslet, 1975 doğumlu İngiliz sinema oyuncusu. Tüm zamanların en iyi filmlerinden biri olarak gösterilen hasılat rekortmeni Titanik‘teki Rose DeWitt Bukater rolü ile tüm dünyaca belli ve dört defa Altın Küre‘ye namzet gösterilen İngiliz aktris, bununla beraber da Oscar‘a iki defa namzet gösterilen en genç oyuncu.

Kate Elizabeth Winslet, 5 Ekim 1975‘te Reading, Berkshire‘da dünyaya geldi. Babası Roger Winslet ve annesi Sally Bridges, anne kadar büyükannesi Linda Bridges ve büyükbabası Oliver Bridges, hem kız kardeşleri Beth ve Anna Winslet da oyuncuydu.

11 yaşında Redroofs Stage School‘da oyunculuk eğitimi bölge Kate Winslet, 1991 yılında mezun olduktan daha sonra televizyon reklamları ve Adrian Mole, Peter Pan gibi uyma oyunlarla izleyici karşısına çıktı. Aynı yıl içinde BBC’nin Dark Season ve Get Back adlı televizyon dizilerinde uzun vadeli roller almaya başladı. 1992‘de televizyon filmi Anglo-Saxon Attitudes ve 1993‘de Casualty‘deki performanslarının peşinde, 17 yaşında, birincil uzun metrajlı sinema filminde oynadı ve sergilediği oyunculukla yeteneğini kanıtlamayı başardı. Kendi fantezi dünyasında yaşayan, anne katili bir çocuğu canlandırdığı, 1994 yapımı Peter Jackson filmi Heavenly Creatures‘la en iyi yabancı kadın oyuncu dalında Yeni Zelanda Film ve Televizyon Ödülü‘nün sahibi oldu.

1995 yılında yönetmenliğini Ang Lee‘nin üstlendiği Sense and Sensebility adlı filmde Emma Thompson, Hugh Grant ve Bölge Rickman ile birlikte rol bölge Kate Winslet, bununla birlikte bu filmle en iyi tezgâhtar kadın oyuncu dalında Oscar‘a aday gösterildi. 1996 yapımı Kennet Branagh‘ın Shakespeare uyarlaması filmi Hamlet‘te Ophelia ve aynı sene içinde Jude the Obscure adlı filmde Sue karakterlerini oynadı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Kadir Çelik

1997 yılında Leonardo Di Caprio ile başrollerini paylaştığı, James Cameron‘ın büyük bütçeli yapımı Titanic (Titanik) ile ünü İngiltere sınırlarını aşan başarılı aktris, filmde canlandırdığı Rose DeWitt Bukater karakteriyle ikinci kere Oscar Ödülü‘ne namzet gösterildi. 2000 yapımı Marquis De Sade‘nin hayatının anlatıldığı Quills, 2001 yapımı Robert Harris‘in bestseller romanından uyarlanan Enigma ve tekrar 2001 yapımı İngiliz yazan ve felsefeci Iris Murdoch‘un hayatını konu bölge Iris adlı filmlerde rol bölge Winslet, büyük bütçeli filmler yerine bağımsız sinema yapımlarında oynamayı seçim etti. Bunlardan biri de 2004 yapımı Eternal Sunshine of the Spotless Mind‘dı. Yönetmenliğini, The Chemical Brothers, Massive Attack, The White Stripes gibi meşhur müzik grupların videolarını idare eden Michel Gondry‘nin üstlendiği filmde Winslet, Jim Carrey ile başrolleri paylaştı.

Şimdiye dek beş filminde şarkı söyleyen Winslet, 2001 yapımı Christmas Carol: The Movie filminin de müziklerinden birini seslendirdiğinde çok etkilenen yapımcılar, What If adlı bir single çıkarmasını sağladılar ve bu single ile İngiltere listelerinde ilk 10‘a girdi.

1996 yılında People Dergisi‘nin Dünyanın En Güzel Elli İnsanı Listesi‘ne seçilen ve 42 numara ayakkabı giyen Winslet, ilk evliliğini Hideous Kinky adlı filmin setinde tanıştığı yönetmen asistanı Jim Threapleton ile 22 Kasım 1998‘de yaptı. 2001 yılında boşanan çiftin bu beraberlikten Mia Honey adında, 22 Ekim 2000 doğumlu bir kızları oldu. Kate Winslet ikinci evliliğini ise 24 Mayıs 2003‘de yönetmen Sam Mendes ile yaptı ve çiftin Joe Alfie adında, 22 Aralık 2003 doğumlu bir oğulları var.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı