K

Kazım Koyuncu

Kazım Koyuncu Biyografisi

Kazım Koyuncu, Karadenizli bir rock şarkıcısıdır.Geleneksel Karadeniz müziği ile Rock’n’Roll müziği sentezleyerek kendi tarzını yaratan Laz müzisyen. 33 yaşında akciğer kanserinden ölüm etmiştir.
Artvin’in Hn köyünde doğdu. 7 Kasım 1971 tarihinde doğmuşsa da nüfusa geç kaydedildiğinden dolayı devlete ait doğum tarihi 10 Mayıs 1972’dir. Babası Cavit Koyuncu, annesi Hüsniye Koyuncu’dur. Müziğe ortaokul birinci sınıfta mandolin çalarak başladı. Çocukluğu, “üstadım” dediği, “Kemençeci Yaşar” lakabı ile bilinen Yaşar Turna‘nın yanına türkü dinleyerek geçti.

İstanbul’a üniversite eğitimi için geldikten sonra müzikle yoğun olarak uğraşmaya başladı. İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden siyasi nedenlerle ayrıldı. 20 yaşında iken, 1992‘de Ali Elver‘le “Dinmeyen” adlı rock müzik grubunu kurdu ve profesyonel müzik yapmaya başladı. sonra Lazca müzik yapmak için bu gruptan ayrılsa da rock’tan kopamadı ve Laz etnik müziğini rock tabanlı yorumlamaya başladı. 1993‘de Mehmedali Barıştırma Beşli ile, Lazca müzik gerçekleştirmek nedeniyle Şuku grubunu kurdnra aralarına İlhan Karahan ve Metin Kalaç‘ı da alarak grubun adını Zuğaşi Berepe (Denizin Çocukları) dönüştürmüş ve 1995 başında Va Mişkunan (Bilmiyoruz) albümüyle Lazca rockın birincil örneğini vermişti. Plak şirketleri ise bu soundu ‘Soft Laz Rock’ diye tanımlıyordu. Dört yıl içinde Zuğaşi Berepe, kamuoyuna o kadar yansımasa da kayda değer işler yaptı ve konserlerle hedefini gerçekleştirmeye çalıştı. Bu etkinliklerden Brüksel konseri sırasında canlı kayıt edilen parçaları, kısıtlı sayıda bastırdıkları Bruxel Live (1998) adlı albümde bir araya getirdiler.

Gruptaki eleman sayısı arttıkça müzikal inşa da güçlenmişti. Kazım Koyuncu (vokal, yankı gitar), Cafer İşleyen (bass, vurmalılar, flüt), Gürsoy Tanç (elektrikli gitar), Uğurcan Sezen (klavye), Zülküfil Murat Istek (davul), Metin Kalaç (tescil) Lazcayı yaşatmanın yanına aşk şarkılarına katılan sert söylemli yapıtlar ve modern rock anlayışı üzerine oluşturdukları çizgiyle de kabul görmeye başlamışlardı. 1998‘de de İgzas (Gidiyor) adlı albümlerini cikardilar. Albumde Yedi Lazca, bir Hemşince, diğer taraftan Türkçe sözlü parçadan oluşan albümün müzikal zenginliği, rockın dağıtılmış tonları arasında akıllıca gidip gelen sounduyla 1998‘in en iyi yerli yapıtlarından biri oldu. Igzas Lazca’nın öne çıktığı kültürel bir misyonun yanına sıkı bir rock albümü özelliği de taşıyordu . İgzas albumunun diğer bir özelliği ise, doğayı katledecek Çamlıhemşin’deki Kasırga Deresi’nin üstüne yapılacak santrale aleyhinde kampanyayı desteklemesiydi. Grup 1999 yılında dağıldı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Kerime Nadir Azrak

Kazım Koyuncu, tek başına müziğe devam etti ve Salkım Söğüt adlı projelerin ikincisinde 3 şarkıyla yer aldı. 2001’de Viya adlı birincil solo albümünü çıkardı. sonradan Kanal D televizyonunda yayınlanan ve çok sevilen Gülbeyaz adlı dizinin ayrıca müziklerini yaptı, keza de dizinin bir takım bölümlerinde oyuncu olarak tayin aldı ve bundan sonradan yurt çapında tanınmaya başlandı. Dahakamı adlı televizyon dizisinin müziklerini hazırladı.

Karadeniz müziğinin kuvvetli temsilcilerinden Fuat Saka, Volkan Konak ve Bayar Şahin ile birlikte düzenledikleri, büyük ilgi gören Hey Gidi Karadeniz konserler dizisinin de öncülüğünü yaptı. Nisan 2004‘te çıkardığı ikinci solo albümü Hayde, sanatçının popülaritesini daha da arttırdı. Anadolu Rock’a kayan soundla ürettiği müziği kısa sürede büyük alaka görüp, yaptıkları geniş kitlelere bütün ulaşmaya başlamıştı ama hastalandı.Hayde aalbumunu kapaginda yadigi yazida:

tirnak-sol.gifspacer.giftirnak-sag.gif…. Giderken; hiç başımızdan beceriksiz olmayan gökyüzüne, günün karanlık saatlerine, ara sıra kopsa da fırtınalara, bir gün boğulacağımız denizlere, eski günlere, neler olacağını bilmesek de geleceğe, kötülüklerle dolu olsa bile tarihe, tarihin akışını düze çıkarmaya çalışan tüm hoş yüzlü çocuklara, Donkişotlar ‘a, alev hırsızlarına, Ernesto “Ç´e” Guevara’ya, yollara-yolculuklara, sevgililere, sevişmelere, yalnızca düşleyebildiğimiz olamamazlıklara, üşürken ısınmalara, her şeyden sıcak annelere, babalara ve tadını tüm bunlardan alan şarkılara kendi sıcaklığımızı gönderiyoruz. Fena şeyler gördük. Savaşlar, katliamlar, ölen-öldürülen çocuklar gördük. Kendi dilini, kendi kültürünü, kendisini kaybeden halk müziği, topluluklar gördük. Yanan köyler, kentler, ormanlar, hayvanlar gördük. Fakir insanlar, üzgün anneler, babalar, her gün bile bile sokaklarda ölüme koşan tinerci çocuklar gördük. Biz de öldük. Lakin her şeye rağmen bu yeryüzünde şarkılar söyledik. Teşekkürler dünya. …

diyerek belkide en buyuk korkusu olan kanser hastaligina yakalanacagi ihtimaliyle onceden veda etti dunyaya.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Kaley Cuoco

2004‘ün sonlarında akciğer kanseri teşhisi konuldu ve tedavi görmeye başladı. 25 Haziran 2005‘de, 33 yaşında, tedavi gördüğü Amerikan Hastanesi’nde yaşamını yitirdi. Ölumunden daha sonra bir kültür merkezi açılması projesi oluşturuldu.”Dünyada Bir Yerdeyim” isimli albümünü yayın sürecinde, albümden elde edilecek olanakların Kazım Koyuncu ismini taşıyacak bir projeyle, kültür sanat alanına aktarılacağı açıklandı ve çalismalar devam etti.

Merkezi İstanbul Kadıköy’de edinmek üzere Kazım Koyuncu Kültür Merkezi Derneği açılmıştır.

Tedaviyi sürdürürken Trabzonspor için marş bile yazmıştı.

2014 yılında yapılan, Kazım Koyuncu’nun hayatının anlatıldığı filmde Kazım Koyuncu’yu Engin Hepileri canlandırırken diğer rolleri; Altan Erkekli, Settar Tanrıöğen, Hüseyin Avni Danyal, Sait Genay gibi oyuncular paylaştı.

Albümleri:
2001 – Viya!
2004 – Hayde
2006 – Dünyada Bir Yerdeyim

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı