K

Kemal Burkay

Kemal Burkay Biyografisi

Hak ve Özgürlükler Partisi (Adalet-Par) Genel Başkanıdır.

Kemal Burkay, 1937 yılında Tunceli ilinin Mazgirt İlçesi’nin Kızılkale köyünde doğmuştur. Babası köy eğitmeniydi. İlkokulu babasının eğitmenlik yaptığı çevre köylerde ve kendi köyünde okudu. 1949 yılında Akçadağ Köy Enstitüsü’ne girdi, sonradan da Diyarbakır-Ergani’de köy enstitüsünde okuyarak mezun oldu.

1955 yılında hoca oldu. İki sene van’ın Muradiye İlyıl da Ankara’nın Şereflikoçhisar İlçesi, Sarıyahşi Köyü’nde öğretmenlik yaptı.

1956 yılında Elazığ Lisesi’nde sınavlara girerek lise diploması da aldı ve aynı sene Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne kaydoldu. Bir yanlamasına öğretmenlik –sonra Tarım Bakanlığı’nda muhasebe memurluğu- yaparken her öğrenim yılı sonunda sınavlara girerek Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni 1960 yılında bitirdi.

Askerliğini Erzurum’da yaptı. Elazığ’da kaymakamlık staji ve Osmaniye’de kısa bir zaman kaymakamlık yaptı. Fakat sol görüşlere ve kurt sorununa ilgisi sebebiyle daha o dönemde izlenmekte idi. böylece Ankara’ya merkeze alındı, diğer birO da ayrılarak, avukatlık stajının arkasından, 1964 yılında Elazığ’da serbest avukatlığa başladı. sonra Tunceli’ye geçti.

Daha köy öğretmenliği yıllarında şiirler ve hikayeler yazdı. 1964 yılında birincil romanı “Yaşamanın Ötesinde” Vatan Gazetesi’nde tefrika edildi. İlk şiir kitabı “Prangalar” 1967 yılında basıldı. 1965 yılında Elazığ’da “Çıra” adlı edebiyat dergisini çıkarıp yönetti.

1965 yılında Türkiye İşçi Partisi’ne aza oldu ve partinin Elazığ, Tunceli, Bingöl ve Erzincan illerinde örgütlenmesinde rol aldı. 1965 seçimlerinde yaşını büyüterek TİP’in Bingöl adayı oldu. 1968 yılında TİP Genel Idare Heyeti’na, bir yıl sonradan ise Merkez Yürütme Kurulu’na seçildi. 1969 yılında TİP’in Tunceli adayı idi.

Tunceli’de “Ezilenler” adlı 15 jurnal ve tek yapraklı siyasi bir gazete çıkardı. 1966 yılında “Yeni Sızıntı” Dergisi´nde çıkan bir yazısı yüzünden tutuklandı ve dört ay tutuklu kaldı. Yeniden siyasi çalışmaları yüzünden hakkında çoğu davalar açıldı, 1969 ve 1971 yıllarında üç kez tutuklandı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Kostas Karamanlis

1972 yılında yurt dışına çıktı, önce Suriye ve Lübnan’a, oradan Avrupa’ya gitti. Yurt haricen Kürt solcularla birlikte Türkiye’ye karşısında yazılar yazdı. Ronahi Dergisi´nde Türkçe ve Kürtçe yazdı.

1974 yılında çıkan bağışlama yasasının ardından ülkeye döndü, Ankara’da tekrar serbest avukatlığa başladı. Benzer yılın sonunda bir grup arkadaşıyla birlikte Türkiye Kürdistanı Sosyalist Partisi’ni kurdu ve genel sekreterliğe seçildi. Parti doğal olarak illegaldi, mahremiyet koşullarında çalışıyordu.

Kemal Burkay ve arkadaşları 1975 yılında Özgür Yolu dergisini, 1977 yılında ise, Kürtçe ve Türkçe dillerinde 15 günlük Roja Welat Gazetesi´ni çıkardılar.

Türkiye Kürdistanı Sosyalist Partisi’nin (PSK) Mart 1980 tarihinde birinci Kongresi Ankara’da mahremiyet içinde toplandı. Kemal Burkay’ın yurt dışına çıkmasını kararlaştırdı. Nisan 1980’de yurt dışına çıkarak her yerde Avrupa’ya geçti. İsveç’ten politik iltica aldı çalışmalarını yurt açık havada sürdürdü. Siyasi ve diplomatik incelemeler sebebiyle böylece fazla ülkeyi dolaştı, görüşmeler yaptı, öyle çok buluşma ve konferansa katılıp konuştu. ara sıra da Irak ve İran Kürdistanı’na gidip geldi.

Parti’nin yayın organı Özgürlük Yolu, Kürtçe adıyla “Riya Azadi” 1982 yılında yurt dışarıya Kürtçe ve Türkçe olarak bitmiş yayın hayatına başladı.

Kemal Burkay 29 sene süreyle Kürdistan Sosyalist Partisi’nin Genel Sekreterliğini yaptı ve 2003 yılında yapılan 7. Kongre’de kendi isteğiyle Genel Sekreterlik görevinden ayrıldı. Partinin yönetiminden ayrıldıktan sonra da yazmayı sürdürdü, İsveç’te çeşitli Avrupa ülkelerinde düzenlenen konferanslara, kültürel toplantılara katıldı, konuştu.

Kemal Burkay, hakkındaki davaların düşmesiyle, 31 sene 5 ay süren bir gurbetlik döneminin peşinde, 31 Temmuz 2011 tarihinde yurda döndü. Dönüşünün arkasında istanbul, Ankara, Diyarbakır, İzmir, Adana, Mersin, Ağrı ve van’da onuruna düzenlenen toplantılara katılıp konuştu, Dersim yöresindeki köyünü ziyaret etti. 18 Şubat 2012’de istanbul-Kadıköy İlçesi’nde düzenlenen bir törenle Yargı ve Özgürlükler Partisi’ne (ADALET-PAR) aza oldu. 4 Kasım 2012’de yapılan 5. Büyük kongrede ise HAK-PAR Genel Başkanlığı’na seçildi.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Kaygusuz Abdal
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı