K

Kemal Derviş

Kemal Derviş Biyografisi

Türk siyasetçi ve iktisatçı.
Kemal Derviş, Türk baba ve Alman annenin çocukları olarak 10 Ocak 1949‘da istanbul’da dünyaya geldi. Babası Rıza Derviş, annesi Alman Büyükelçiliği’nde görevli Gerti Jeathke’dir. Zeynep Derviş adında bir kız kardeşi vardır. Çocukluk yılları Büyükada’da geçti. Büyükada İlkokulu’nu bitirdikten sonradan orta öğretimini Paris ve Cenevre‘de tamamladı. ‘Ana’ dili Almanca olan Kemal Derviş, Fransızca’yı Paris‘te, İngilizce’yi ise Londra‘da öğrendi.

Lisans ve Lisansüstü eğitimini 1969’da London School of Economics and Political Science‘da üniversiteyi bitirdi. Arkasından ABD‘de Princeton Üniversitesi‘nde doktora eğitimine başladı. 1973 yılında tamamladı. Doktorasını 1973’te tamamlayan Derviş, Türkiye‘ye dönerek önce Hacettepe’de, daha sonra ODTÜ‘nün İktisat Bölümü’nde hocalığa başladı. Bir süre sonra da üç dil bilen bir ekonomist olarak, 1973-1976 yılları arasında Başbakan Bülent Ecevit‘in keza ekonomi keza de milletlerarası ilişkiler danışmanı oldu.

O yıllarda şiddet olaylarının artması üstüne Türkiye‘yi terk ederek yurtdışına yerleşti.

1978 yılında Dünya Bankası‘nın araştırma bölümünde çalışmaya başladı. 1982 yılında Global Endüstri Bölümü Endüstri Stratejileri ve Politikası Dairesi Başkanlığı‘na atandı. 1986´ya kadar bu görevde kaldı. sonradan, Avrupa, Ortadoğu ve Kuzey Afrika Ekonomi Uzmanları Başkanlığı görevini yürüttü.

Iş kariyerinde ve Dünya Bankası bünyesinde çabuk yükselen Derviş, Doğu Bloku´nun yıkılmasından sonradan Orta ve Doğu Avrupa masalarının başkanlığına getirildi. Bu ülkelerin, pazar ekonomisine geçmesine büyük katkı karşılayan Derviş, ayni zamanda Dünya Bankası ve Avrupa Birliği´nin Bosna Hersek‘in baştan imarı programlarını da yönetti.

1996 yılında Orta Avrupa ve Kuzey Afrika‘dan Sorumluluk Sahibi Dünya Bankası Başkan Yardımcılığı görevine getirildi. Dünya Bankası’nın Akdeniz ve Kuzey Afrika ülkelerinden sorumluluk sahibi başkan yardımcılığı yapan Derviş, Atilla Karaosmanoğlu‘ndan daha sonra bu görevi üstlenen ikinci Türk ünvanına da sahip oldu. Dünya Bankası Orta Avrupa Dairesi Başkanlığını yürütürken, Başkan James Wolfensohn‘un yardımcılıgına getirildi.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Köprülü Fazıl Mustafa Paşa

Dönemin başbakanı Bülent Ecevit tarafından Türkiye‘ye eğlence edilen Derviş, 3 Mart 2001’de Ekonomiden Sorumluluk Sahibi Devlet Bakanlığı‘na getirildi. Derviş, seçim kararının alınmasından daha sonra 2002 yılının Ağustos başlarında istifa etti. Bir süre YTP ile CHP aralarında solda birlik çalışmalarını sürdüren Derviş, buna DSP‘yi de dahil etmek istedi. Fakat başarılı olamayınca sonunda CHP’ye katılma kararı aldı. Derviş, 23 Ağustos 2002 günü düzenlenen törenle CHP rozeti taktı. 3 Kasım 2002‘de yapılan seçimlerde CHP’den İstanbul 1. Bölge Milletvekili adayı oldu ve seçildi.

Birleşik Milletler Yeniden Yapılanma Programı (UNDP) Başkanlığı’na seçilmesinin peşinde, 9 Mayıs 2005’de milletvekilliğinden istifa ettiğini açıkladı. Kofi Annan‘ın önerisiyle UNDP başkanlığına getirilen Derviş, 15 ağustos 2005 tarihinde dört yıl sürecek görevine başladı. 2009 yılında bu görevi Yeni Zelenda‘nın eski başbakanı Helen Clark‘a devretti.

Kemal Derviş’in ilk eşi tiyatro sanatçısı Turgut Boralı’nın kızı Neslihan Boralı‘ ile 1968 yılında Amerika’da evlenip 6 sene evli kaldı. Bu evliliğinden Amerika’da yaşayan Erdal Derviş (d.1971) ve Erol Derviş (d.1974) 2 oğlu vardır. Kemal Derviş, ikinci eşi olan Polonya asıllı Amerikalı Catherine Derviş (Stachnıak) ile 1997 yılında Amerika’da evlendi.

Sabancı Üniversitesi Uluslararası Danışma Kurulu üyeliği görevini de yürüttü.

Kitapları :
2006 – Recovery from the Crisis and Contemporary Social Democracy ( Krizden kurtulma ve modern sosyal demokrasi)
2005 – For a Better Globalism (Daha iyi bir Küreselleşme)
1982 – General Equilibrium Models for Development Policy (Yeniden Yapılanma için Genel Denge Modelleri) (Jaime De Melo ile beraber)

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı