K

Kemal Tanca

Kemal Tanca Biyografisi

“Kemal Tanca” ayakkabı markasının kurucusudur.

Kemal Tanca, 1925 yılında Adanalı bir ailenin çocuğu olarak doğmuştur. adı Gazanfer Kemal Tanca’dır. Kemal Tanca doğduğu sıralarda babası Adana‘da ayakkabıcılık yapıyordu. Çırak olarak başladığı bu mesleği babasından adamakıllı öğrenen Kemal Tanca, bölgede belli bir isim haline geldikten daha sonra İstanbul’a ayakkabıcılık yapmaya gelir. İstanbul’da ayakkabıcılık yapacağı bölgeyi ayrıntılarıyla araştıran Kemal Tanca, 1950 yılında Laleli’de ufak bir atölye açtı. Işine Düşkün ve azimli olan Kemal Tanca, başlarda azıcık zorluk çekti ise de aile bireylerinin de yardımı ile işini genişletmeyi başardı.

Bugün Türkiye’de 130’dan şubeye sahip Kemal Tanca markası, 1950 yılında kurulmuştur. Dört oğlunun da desteğiyle Zamanla kazandığı prestij ve kalite ilkesiyle mağazalarını Türkiye’nin dört bir yanında yaymayı başaran Kemal Tanca, 100’ün üstünde bayi ile sektöre öncülük etmeyi başarmıştır.

Kemal Tanca benzer kendi gibi oğullarını da ayakkabıcılık mesleği üstünde eğitmiştir. sonra oğulları büyüyüp, birer yetişkin olduklarında bu kere oğullarıyla müşterek çalışmaya başlamıştır. 1950 yılından 2002 yılına kadar tek atölyeyle çalışan aile 2002 yılında atölye sayılarını dörde çıkarmışlardır. Türkiye’de yüzü aşan mağaza açmış olan Kemal Tanca daha sonra İspanya, Portekiz, Fransa, Almanya ve İtalya’da da mağazalar açmıştır.

Kemal Tanca, İstanbul’da Şirinevler Hizmet Hastanesi yoğun bakımında çare görmekte iken 3 Kasım 2016 tarihinde 91 yaşında ölmüştür.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Kim Kardashian
Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı