K

Ken Kesey

Ken Kesey Biyografisi

ABD’li yazan. En manâlı eseri Türkçeye Guguk Kuşu olarak çevrilmiş olan One Flew Over The Cuckoo’s Nest’tir.

Ken Kesey, 17 Eylül 1935 tarihinde La Junta, Colorado, ABD’de doğmuştur. Bütün adı Kenneth Elton Kesey’dır. Çok küçükken ailesiyle 1946 yılında Oregon’a taşındı. Babası süt fabrikasında emekçi olan Ken Kesey’in çocukluğu Oregon Eugene’de geçti. Gençlik yıllarında güreşe ve boksa alaka duydu. 1953 yılında Springfield Lisesi’nden mezun oldu. Stanford Üniversitesi‘nden bir burs kazanıp burada okumaya başladı ve 1957 yılında Gazetecilik ve İletişim Fakültesi’nden mezun oldu. 1960 yılında Stanford Üniversitesi’nde yüksek lisans eğitimini tamamladı.

Karşıt kültür gurubuna katıldı. Uyuşturucu ilaçlarla tanışıp, kendi üstünde denemeler yaptı. 1959 yılında Stanford Üniversitesi’nde gönüllü olarak LSD, meskalin gibi psikotik ilaçlarla ilgili deneylere katıldı. Guguk Kuşu dahil öyle fazla eserine ilham veren bu tecrübesi, Tom Wolfe kadar The Electric Kool-Aid Acid Test adlı belgesel romana da aktarılmıştır. Karşıt kültür ikonu olan Timothy Leary ile birlikte 1960 Hippi kuşağının temsilcisi oldu. Merry Pranksters grubuyla 1960’larda Amerika’yı dolaştı, Psychedelic diye aşina Amerikan kültürünün en önemli isimlerinden biri haline geldi.

Beat kuşağı yazarlarıyla hippiler arasındaki bağı kuran isimlerdendir. Timothy Leary, Hunter S. Thompson, Neal Cassady, Grateful Dead, Allen Ginsberg gibi Amerikan karşıt-kültürünün kült isimleriyle yakın arkadaştı.

Ken Kesey, 20 Mayıs 1956 tarihinde mektep arkadaşı Norma Faye Haxby ile evlendi. Shannon Kesey (d.1960), Zane Kesey(d.1961), Jed Kesey(d.1964-ö.1984), Sunshine (d.1967) adlarında 4 çocuğu oldu.

1962 yılında La Honda, California’ya taşındı. 1965 yılında esrar bulundurma suçundan beş ay hapis cezasına çarptırıldı. Ardından Oregon taşındı.

Ken Kesey, 25 Ekim 2001 tarihinde karaciğerindeki kanserli uru dışlamak için ameliyat oldu ancak ameliyattan sonra oluşan komplikasyonlardan nedeniyle 10 Kasım 2001 tarihinde Eugene, Oregon, ABD’de 66 yaşında ölmüştür.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Kevin Grosskreutz

1964 yılında yazdığı “Sometimes a Great Notion” adlı romanı 1970 yılında benzer adla Paul Newman tarafından başrollerinde Paul Newman, Henry Fonda, Lee Remick’in oynadığı film haline getirilmiştir.

1975 yılında “One Flew Over the Cuckoo’s Nest” adlı kitabı “Guguk Kuşu” adı ile yapımcılığını Michael Douglas’ın yaptığı, yönetmenliğini Milos Forman’ın yaptığı ve başrollerinde Jack Nicholson’ın oynadığı sinema filmine çekilmiştir.

“Guguk Kuşu adlı film 1993 yılında Amerika Birleşik Devletleri Kongre Kütüphanesi tarafından “kültürel, tarihi ve estetik olarak manâlı” filmler arasına seçilerek ABD Ulusal Film Arşivi’nde muhafaza edilmesine karar verilmiştir.”

Kitapları :
1962 – One Flew Over the Cuckoo’s Nest (Guguk Kuşu).
1964 – Sometimes a Great Notion.
1972 – Kesey’s Garage Sale.
1986 – Demon Box.
1989 – Mağaralar 1990 – Caverns.
1990 – The Further Inquiry (süreklilik).
1992 – Sailor Song.
1994 – Last Go Round (Ken Babbs ile birlikte).
1999 – Twister.

Ken Kesey Sözleri:
Bana öyle geliyor oysa, herkes yaşamını, bir başkasının yaşantısını mahvetmek için kullanıyor.

İşini içinden çıkılmaz hale getirmek isteyen insanları sinirlendirmenin en iyi yolu rahatsız olmuyormuş gibi davranmaktır.

Denedim. Pes etmeden önce, hiç olmazsa denedim. Bu kadarı da yeter.

İşaret ederek ve insanlara gitmeleri gereken yerleri söyleyerek lider olamazsınız. O yere gidip, konuyu ele alırsanız lider olursunuz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı