K

Keriman Halis

Keriman Halis Biyografisi

Model, piyanist

Türkiye’nin birincil dünya güzelidir.

Keriman Halis, 16 Şubat 1913 tarihinde istanbul’da doğmuştur. Zamanın meşhur tüccarlarından olan ve Hızır adı bahşedilen yangın söndürme aletlerinin mümessili Tevfik Halis Bey ve Ferhunde Hanım’ın altı çocuğundan biridir. Eğitimini Feyziati (sonraki adıyla Boğaziçi) Lisesi’nde yapmıştır.

Keriman Halis mükemmel piyano çalabilma iyi yemek yemek yapan ve dikiş diken Ece, Fransızcayı anadili gibi bilmekteydi.

Cumhuriyet Gazetesi‘nin 1932 yılında düzenlediği Türkiye Alımlılık Kraliçesi Yarışmasında birinci seçilmiştir. 31 Temmuz 1932 tarihinde Belçika‘nın Spa kentinde yapılan ve yirmi sekiz ülkenin delegelerinin katıldığı, dönemin en prestijli yarışması, Dünya Alımlılık Yarışmasında birinci olarak “Dünya Güzellik Kraliçesi” seçilmiştir. Keriman Halis’in Belçika’da kazandığı yarışmanın orijinal adı International Pageant of Pulchritude idi. Türkçe olarak Milletlerarası Çekicilik ve Zariflik Yarışması, o dönemin en prestijli alımlılık yarışması organizasyonuydu.

Keriman Halis’e, 1934’te çıkan Soyadı Kanunu ve yarışmadaki başarısından daha sonra bizaliçe anlamına gelen “Ece” soyadı resmî olarak verilmiştir.

Ünlü Ece Ajandası da, adını Keriman Halis’in soyadından alır. Şirketin sahibi Murtaza Vefalı Kağıtçı, bu soyadın manalı bir şekilde veriliş hadisesinden çok etkilenerek bir ajanda çıkararak bu ismi kullanmayı seçim etmiştir.

Atatürk, bu yarışma sonrasında yaptığı açıklamada, bütünüyle:

tirnak-sol.gifspacer.giftirnak-sag.gif“Türk ırkının necip (aristokrat) güzelliğinin her zaman mahfuz olduğunu (korunduğunu) gösteren dünya hakemlerinin bu Türk çocuğu üzerindeki hükümlerinden memnunuz. Lakin Keriman Ece, hepimiz işittiğimiz gibi söylemiştir ki, o, bütün Türk kızlarının en güzeli olduğu iddiasında değildir. Bu güzel Türk kızımız, ırkının kendi mevcudiyetinde tabii olarak tecelli ettirdiği güzelliğini dünyaya, dünya hakemlerinin tasdikiyle tanıttırmış olmakla muhakkak kendini hoşnut ve bahtiyar addetmekte haklıdır. Türk milleti, bu güzel çocuğunu kuşkusuz samimi olarak tebrik eder. Cumhuriyet gazetesi bu meselede Türk ırkının öteki dünya milletleri içinde mümtaz (seçkin) olan asil güzelliğini uygulamak teşebbüsünü takip etmiş ve bunu dünya nazarında muvaffakiyetle (başarıyla) intaç eylemiştir (sonuçlandırmıştır). Ondan nedeniyle bittabi bu vesile ile de takdir ve tebriklerimize hak kazanmıştır. Arzusunu da ilave edeyim fakat, Türk ırkının dünyanın en hoş ırkı olduğunu tarihi olarak bildiğim için, Türk kızlarından birinin Dünya Güzeli intihap edilmiş (seçilmiş) olmasını çok natürel buldum. Lakin Türk gençlerine bu münasebetle şunu da tahattür ettirmeyi (hatırlatmaytiğimiz) natürel güzelliğinizi fenni tarzda muhafaza etmesini biliniz ve bu yolda uyanık bir tekamülün (olgunlaşmanın) mütemadi tahakkukunu (gerçekleşmesini / yerine gelmesini) dikkatsizlik etmeyiniz. bununla beraber başlıca uğraşmaya mecburi olduğunuz şey analarınızın ve atalarınızın oldukları gibi yüksek kültürde, yüksek fazilette birinciliği tutmaktır.” demiştir.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Kabakçı Mustafa

Yalova‘da bulunan Atatürk‘e Paris‘te bulunan Dünya Güzeli Keriman Halis Bayan da, şu telgrafı çekmiştir:

tirnak-sol.gifspacer.giftirnak-sag.gif“On beş günden beri memleketimden hiçbir haber alamamıştım. Bugün Paris sefaretimizde (büyükelçiliğinde) değerinde olmadığım kıymettar iltifatınızı gazetelerde gördüm. Meserretimden ağladım. Bu muvaffakıyyetim sizin memleket kadınlığına öneri ettiğiniz fikirlerin eseridir. Tanrının sizi üzerimizden yetkisiz etmemesi temenniyetini yad etmekteyim. İhtiramatımın kabulünü rica ederim efendim. Keriman Halis.”

Evlilikleri :
1.eşi: Keriman Halis, Dr. Orhan Sanus ile evlendi. Oğlu Sezai Biltin Sanus ve kızı Ece Sanus adında iki çocuğu oldu.
2.eşi: İkinci evliğini ise meşhur tüccarlardan Hasip Tamer Bey’le yaptı. Cenk Tamer adında bir oğlu oldu.

Keriman Halis, 28 Ocak 2012 tarihinde İstanbul’da 99 yaşında öldü. Feriköy Mezarlığı’nda defnedildi.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı