K

Kevin Spacey

Kevin Spacey Biyografisi

Amerikalı aktör, yönetmen ve yapımcı. Reel adı Kevin Spacey Fowler’dır. Karakter oyuncusu Spacey, tiyatro ile başladığı sanat yaşamına sinema kariyerinde rol aldığı birbirinden gösterişli filmlerle devam etti. Sam Mendes’in yönetmenliğini yaptığı American Beauty isimli filmdeki rolüyle en iyi erkek oyuncu oskarını kucaklayan aktörün manâlı filmlerinden bazıları, The Usual Suspects, Se7en, L.A. Confidential, The Negotiator ve The Life of David Gale’dir.
26 Temmuz 1959’da South Orange, New Jersey, Amerika’da dünyaya geldi. Babası Thomas Geoffrey Fowler yazar, annesi Kathleen Spacey ise sekreterdi. 2 kardeşi olan Spacey’in babası American Nazi Party üyesi olduğu suçlamaları yüzünden işsiz kalınca 1963’te ailece Southern California’ya taşındılar. Kız kardeşinin ağaç evini yaktığı için Northridge Military Academy’ye gönderilen Spacey, sonradan Chatsworth’ta bulunan Chatsworth High School’a devam etti. Okulda sahnelenen The Sound of Music’te de rol alan Spacey, mezun olduktan sonradan uzun yıllar boyunca stand-up komedyen elde etmek için çalıştı.

New York’taki Juilliard School’da 1979’dan 1981i bölge Spacey, bu dönemde birkaç kez stand-up performansı gösterdi.

İlk profesyonel sahne deneyimi, New York Shakespeare Festival’de Henry VI adlı oyunda canlandırdığı haberci rolü olan Spacey’in, birincil Broadway deneyimi ise Ibsen’in “ Ghosts ” adlı oyununda gerçekleşti. Oyunda, dünyaca meşhur yönetmen İngmar Bergman’ın vazgeçemediği aktris Liv Ullman ile birlikte rol bölge aktör, 1984 yılında yönetmenliğini Mike Nichols’ın yaptığı Hurlybury’de sergilediği üstün performansla dikkatleri üstüne çekti.

Bilinçli olarak kuvvet rolleri seçen Spacey, henüz kariyerinin başındayken, Al Pacino’nun çıkarıldığı “National Anthems” adlı oyunda onun rolünü kapmayı başararak performans gösterdi. sonradan vereceği bir röportajda o zamanki şansını her defasında şükranla andığını belirtecek olan aktör konuyla ilgili olarak şunları söyleyecekti:

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Gene Hackman

tirnak-sol.gifspacer.giftirnak-sag.gifŞu Anda, Al Pacino’dan daha sonra ilk aklıma gelen birey kendim değilim lakin birlikte aynı işi yaptığımız için kendimi uğurlu görüyorum.

1986’da usta oyuncu Jack Lemmon ile benzer sahneyi paylaşma fırsatı bulan aktör, bir Broadway klasiği olan “ Long Day’s Journey Into Night ” adlı oyunda rol aldı. Performansıyla Katharine Hepburn gibi birçok oyuncudan ve eleştirmenden övgüler bölge Spacey’in birincil film tecrübesi ise tekrar benzer sene gösterime giren “ Heartburn ” adlı filmle oldu. “The Murder of Mary Phagan”, “ Wiseguy ” gibi TV dizilerinde oynadıktan sonradan Sigourney Weaver, Melanie Griffith ve Harrison Ford’un başrollerini paylaştıkları Mike Nichols’ün oskarlı filmi Working Girl’de rol alan Spacey, birincil göz ağrısı olan tiyatroyu da yabana atmıyordu. 1991’de rol aldığı Neil Simon’ın “ Lost in Yonkers ” adlı oyunuyla Tony ödülünün sahibi olan Spacey, Henry and June Darrow, Glengarry Glenn Ross ve The Ref gibi filmlerde ikinci derecede rollerde sinema izleyicisiyle buluştu.

Filmografisinde defalarca epeyce önemli bir yerde duracak olan ve yönetmenliğini Bryan Singer’ın yaptığı The Usual Suspects’te canlandırdığı Verbal karakteriyle en iyi yardımcı erkek oyuncu oskarının sahibi olan Spacey’i bundan böyle tüm dünya tanıyordu. Kaliteli yapımlarda rol alan aktör, aynı sene süratli katil John Doe’yu canlandırdığı ve gişe başarısı büyük olan David Fincher filmi Se7en’da yeteneklerini konuşturduktan daha sonra, Hollywood’un en çok aranan oyuncularından biri haline gelmişti.

Se7en’ı A Time to Kill, L.A. Confidential, Midnight in the Garden of Good and Evil, It’s Tough to Be a Bug, The Negotiator ve Hurlyburly gibi yapımlar peşine düşüp takip etti ve Spacey 1999’da ona en iyi erkek oyuncu dalında oskar kazandıracak, hayatının en unutulmaz rollerinden biri olacak American Beauty’deki oyunculuğuyla tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Yüksekokul gecesine annesiyle dışarı giden aktör, ödülünü Jack Lemmon’a ithaf etti.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Willem Dafoe

Empire dergisi göre son on yılın en iyi aktörü seçilen Spacey’i Entertainment Weekly de en iyi 25 oyuncu aralarında göstermişti.

Benzer yıl Lesley Stahl’ın CBS’teki 60 Minutes isimli programında cinsel tercihleri ile ilgili sorulara bunları konuşmanın amaçsız olduğunu düşündüğünü söyleyerek yanıt veren Spacey’in eşcinsel olduğuna dair fotoğraflar tabloid gazete The Star’da yayınlandı. Aktör aynı sene Playboy’a verdiği röportajda dedikoduların tamamen yalan olduğunu açıkladı.

Halkçı Parti’yi destekleyen ve Bill Clinton’la yakın arkadaş olan Spacey, partiye 42,000 dolarlık yardımda bulundu. Aktörün Legacy isminde labrador cinsi bir köpeği bulunmaktadır.

Spacey oyunculuğun yanı sıra yönetmenlik ve yapımcılık da yapmaktadır. 1996’da Albino Alligator, 2004’teyse Beyond the Sea filmleri için kamera arkasına geçen aktör, en son Superman’in yeni versiyonu Superman Returns’te rol almıştır. Oyuncu halen post prodüksiyon aşamasında olan yeni filmleri 21 ve Fred Claus’te oynamıştır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı