K

Kim Jong-Un

Kim Jong-Un Biyografisi

Kuzey Kore Lideri Kim Jong-il‘in en ufak oğludur. Kim Cong-İl’in 17 Aralık 2011 tarihinde ölmesi sonrasında Kuzey Kore Devlet Başkanlığı görevine getirildi.
Kim Jong-Un, 8 Ocak 1983 tarihinde Kuzey Kore, Pyongyang’da ailenin en ufak ferdi olarak doğmuştur. Babası Kim Cong-il, annesi Ko Yong-hui’dir. Kim Jong-nam, Kim Yo-jong, Kim Jong-chul, Kim Sul-song adlarında kendinden büyük 4 kardeşi vardır.

Japon gazetelerinde yayınlanan haberlere göre, İsviçre‘de, Bern yakınlarında okula gitti. İlk raporlarda 1993 yılına kadar “Chol-pak” veya 1998 yılına değin “Pak-kol” ismi aşağıda Bern yakınlarında Gümligen’de en özel İngilizce “International School” a gitti

O tarihte Devlet Başkanı’nın oğlu olan Kim Jong-Un 30 Aralık 2011’de Kore İşçi Partisi Polit bürosu göre Kore Ahali Ordusu Yüksek Komutanlığına getirildi. 18 Temmuz 2012 tarihinde de Kuzey Kore Halk Müziği Ordusunda mareşal rütbesine terfi etti.

Devlet başkanı olan babası Kim Cong-İl 17 Aralık 2011 tarihinde ölünce Kim Jong-Un 28 yaşındayken devlet başkanı yapıldı.

1945 yılında kurulan Kuzey Kore’nin ilk lideri olan Kim İl Sung‘un 1994 yılında ölümünden sonra, ülkeyi oğlu Kim Jong-il yönetmeye başlamıştır. 17 Aralık 2011 tarihinde ülkenin 70 yaşındaki lideri Kim Jong-il öldüğünde yönetim onun oğlu Kim Jong-Un’a geçmiştir.

Kim Jong-Un, Tanıdık Olmayan sigara yasaklanmış!, erkekler Tek Tip Saç Modeli traş olacak, Amerikan kökenli müzik dinlenmeyecek gibi ülkede aldığı ilginç yasaklarla da tanınıyor.

Kim Jong-Un, 2009 yılında Ri Sol-ju ile evlendi. Kim Ju-ae (d.2012) adında bir çocuğu vardır.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Kemal Gürüz
Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı