K

Korkut Eken

Korkut Eken Biyografisi

Üstün Yiğitlik ve Feragat Madalyası sahibi özel harekatçı.
Korkut Eken, 1945 yılında Ankara‘da doğdu. 1963 yılında baba mesleği olan subaylığa birincil adımı Kara Harp Okulu’na girerek attı. 1965 yılında mezun oldu.

Kıbrıs Barıştırma Harekatı öncesi, Ada’daki mücahitleri örgütleyerek harekat öncesi daha alçak yapının oluşturulmasında aktif görev aldı. Hava İndirme Tugayı’nda görevliyken, 20 Temmuz 1974 sabahı paraşütçü birliklerle Kıbrıs’a havadan atlayarak Kıbrıs Uzlaştırma Harekatı’na katıldı Kıbrıs’ta ilk atama yapan askerlerimiz aralarında yeraldı. Şerit Rozet Beratı ile ödüllendirildi.

1978 yılında çok üstün eğitimli subay ve astsubaylardan oluşan Özel Harp Dairesi, özel birlik komutanlığına atandı. 1980 yılında Diyarbakır‘a kaçırılan THY uçağının kurtarılmasıı olarak katıldı. Türkiye’de ilk defa gerçekleştirilen uçaktan rehine kurtarma operasyonunda teroristleri etkisiz ayla getirip yolcuları kurtardı, başarısı zamanın Genelkurmay Başkanı Orgeneral Kenan Kâinat tarafından ödüllendirildi. 1984 Eruh baskınıyla başlayan PKK terör örgütüyle mücadelede, birliğiyle birlikte Siirt ve Sason bölgelerinde görevlendirildi.

1986 yılına kadar devam eden bu görevi sırasında sayısız sıcak çatışmaya girdi. Sözkonusu operasyonlarla birçok üstteki seviye PKK’lı teröristin ölü ya da diri yakalanmasında önemli rol oynarken, kendi timinden de fazla sayıda şehit verdi. Bu mücadele sırasında Türk Silahlı Kuvvetlerinin en manâlı madalyası olan Üstün Cesaret ve Feragat Madalyası ile Başarı Madalyası ayrıca fazla sayıda takdirname aldı.

1981 yılından 1986 yılına değin Güvenlik Genel Müdürlüğü Polis Özel Harekat Timleri’nin teşkili, teçhizi ve eğitiminde tayin aldı. 1982 yılında Polis Özel Timlerinin kurulmasıyla ilgili ödev aldı ve rehineli harekata karşın 40 kişilik özel bir tim yetiştirdi.

kendi isteğiyle 1987 yılında Yarbay rütbesindeyken emekliye ayrıldı ve anında MİT‘de Güvenlik Dairesi Başkan Yardımcısı olarak göreve başladı. Basına sızan meşhur MİT raporunu hazırlayan Daire’de görevli olduğu için soruşturma geçirdi. Diğer bir bakanlığa atanacağını öğrenince 1988 yılında MİT’den emekliye ayrıldı. MİT’ten birlikte ayrıldığı Güvenlik Daire Başkanı Mehmet Eymür ile birlikte 1988 – 1990 yılları arasında özgür ticaret yaptı, ardından 1990 yılında müfettiş olarak BOTAŞ‘a girdi.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Keith Urban

1993 yılında dönemin Emniyet Genel Müdürü Mehmet Ağar‘ın daveti üzerine Emniyet Genel Müdürlüğü’nde çalışmaya başladı.

1996 yılına değin Özel Harekat timlerini yetiştirdi ve bunlarla birlikte operasyonlara katıldı.

1996 yılındaki Susurluk kazasının gerisinde “cürüm derin etki bırakmak amacıyla teşekkül meydana getirmek ve bu teşekkülü idare etmek” suçundan 6 yıl hapse mahkum edildi ve 1 Mart 2002 tarihinde cezaevine girdi.

Korkut Eken duruşma çıkışında yaptığı açıklamada, cezayı yargı etmediğini belirterek, “Devletin, kendisi için fedakarlık etmiş insanları ortada sahipsiz bırakması gerekmiyordu. Cezaevlerinin durumu besbelli. Ben de bir çete lideriysem, iyi şartların sunulduğu İmralı Adası’nda uzanmak için talepte bulunacağım” dedi. Eken, “Orada çetebaşı kalıyor. Ben de çetebaşı olarak ceza aldığımdan, orada kalabilirim. Keza orada kalan birey diyet yemekleri yiyor. Benim de sağlık durumum iyi değil, ben de perhiz yemeği yerim. Zaten oradaki kişiyle daha önce karşılaşamamıştık. Orada görüşürüz” dedi.

Fakat Eken, cezası onaylandıktan sonra Ankara Ayaş Hapishane’ne konuldu ve takriben 2 yıl yattıktan sonra bağımsızlık bırakıldı.

Samsun Terme nüfusuna belirli Korkut Eken evli ve 3 çocuk babasıdır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı