K

Kösem Sultan

Kösem Sultan Biyografisi

Osmanlı Tarihi’nin tartışmasız en enerjik kadını olan Kösem Sultan, Padişah I. Ahmet’in eşi, IV. Murat ve I. İbrahim’in de annesidir. I. Ahmed’in kardeşi ve onun ardından tahta geçen varisi I. Mustafa vaktinde saraydaki etkinliğini arttıran Kösem Sultan, esas gücünün zirvesine ise I. İbrahim veya Çılgın İbrahim zamanında çıkmış, az kalsın tek elden Osmanlı’yı yönetmiştir.
Kösem Sultan ya da öteki adıyla Mahpeyker, 1590 yılında, Bosna’da dünyaya geldi. Ana adı Anastasya olan Kösem Sultan, Bosna Beylerbeyi göre istanbul’da yer alan kızlarağasına gönderildi ve de henüz 15 yaşındayken I. Ahmet’in gözdesi olmayı başardı. Anastasya olan adı ilk olarak Mahpeyker’e çevrilen genç cariye, sonra ise I. Ahmet tarafından Kösem olarak adlandırıldı.

Kocasının vefatının arkasında eski saraya gönderilen Kösem Sultan, II. Osman (Genç Osman)’ın yeniçeriler tarafından öldürülüp tahta kendi oğlu IV. Murat’ın geçmesi ile baştan kendisini sarayın ve politikanın içerisinde buldu. IV. Murat tahta geçtiğinde sadece 11 yaşındaydı ve annesinin etkisine adamakıllı açıktı. 16231632 yılları arasında Osmanlı Tahtı’nın perde arkasındaki ad orın katılmasının yerinde görülmediği Divan toplantılarına bile perde ardından katılıyordu. IV. Murat’ın yaşının ilerleyip annesinin tahttaki etkisini büyük oranda azalttığı 1632 yılından sonra bir zaman tahttan uzaktan kalan Kösem Sultan, IV. Murat’ın 8 Şubat 1640 tarihindeki vakitsiz vefatının gerisinde bitmiş meslek başına geçti.

IV. Murat’ın vefatının ardındaki Osmanlı Soyu’nu devam ettirebilecek tek isim, I. İbrahim’di. Çılgın İbrahim olarak da anılan pahişah, tahta yükümlülük nedeniyle çıkartılmıştı lakin adli dengesi hiçbir vakit uygun değildi ve de ülkeyi idare etmek Kösem Sultan’a kalmıştı. 8 takvim bir hükümdarlıktan öldürülen I. İbrahim’in yerine Kösem Sultan’ın torunu ve İbrahim’in çocuğu olan IV. Mehmet’in getirilmesiyle Kösem Sultan’ın taht üzerindeki etkisi daha da sağlamlaşmış oldu.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Köroğlu

IV. Mehmet’in annesi olan ve Osmanlı Tarihi’ndeki en kuvvetli kadınlardan birisi olarak anılan Turhan Hatice Sultan’la aralarında büyük bir tartışma olan Kösem Sultan, 3 yıllık rekabetin sonucunda, 2 Eylül 1651 tarihinde Turhan Sultan göre boğdurularak öldürüldü. Bu olaydan sonra Köprülü Ailesi’ne alt olan sadrazamlar pahişahların yanlarında yer alarak padişah annelerinin taht üzerindeki etkilerini büyük oranda azalttılar.

12 Kasım 2015 tarihinde Star TV’de başlayacak olan, yapımcı Timur Savcı’nın yapımcılığını üstlendiği, ‘Kösem Sultan’ dizisinde Safiye Sultan’ı Hülya Avşar canlandıracak. Kösem Sultan’ı ise Beren Saat canlandıracak. Ekin Koç‘un canlandırdığı I. Ahmet‘in eşi olacak olan Kösem Sultan’ın çocukluğunu ve gençliğini Yunan oyuncu Anastasia Thsilimpou 9 bölüm canlandıracak.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı