K

Kral Konstantin

Kral Konstantin Biyografisi

Kral Konstantin, 2 Ağustos 1868 tarihinde Atina, Yunanistan’da doğmuştur. Babası Yunanistan Kralı I. George, annesi Olga Constantinovna’dır. Ailesinin ilk oğlu olarak doğan Kral Konstantin, Almanya‘da Berlin Askeri Okul’nde Yüksek öğrenim gördü. Alman İmparatoru Kaiser Wilhelm-II’in kız kardeşi Sophia ile evlendi.
Kral Konstantin, 1897 Osmanlı-Yunan Savaşı’nda yenilgiye uğramasına karşın 1900 yılında başkomutanlığa getirildi. 1909 yılında Girit adasını Yunanistan‘la birleştirmek amacını gerçekleştiremedi. 1912-1913 Balkan Savaşları‘nda saygınlığını baştan kazanarak 6 Mart 1913 tarihinde babasının bir suikast neticesinde ölmesinin ardından tahta çıkarak Yunanistan kralı oldu.

Siyasi hayattan uzak kalma konusunda babasıyla benzer fikirde olmayan Kral Konstantinos, Balkan Savaşları sona erdiğinde, kardeşleri Prens Georgios ve Prens Nikolaos’un özendirme ve tahrikleriyle Yunanistan’ın zengin ailelerine mensup eski politikacılarını etrafına toplamış ve Başbakan Venizelos’a karşısında bir cephe oluşturmuştur.

Kral Konstantin’in Venizelos’a olan karşıtlığı, Birinci Dünya Savaşı yıllarında daha keskin bir hal almıştır. Birinci Dünya Savaşı’nı, Megali İdea’nın uygulanabilirliği açısından bir fırsat olarak değerlendiren ve Yunanistan’ın savaşa İngiltere ve Fransa yanına girdiği takdirde amacına ulaşacağını düşünen Venizelos’a karşısında, Kral Konstantin Yunanistan’ın savaşa girmeyip nesnel kalmasını savunmuştur.

Kral Konstantin, Alman imparatoru Kaiser Wilhelm-II‘in eniştesi olduğu için, I. Dünya Savaşı patlak verince Başbakan Elefterios Venizelos‘un İtilaf Devletleri‘ni desteklemesine karşın Yunanistan‘ı nesnel tutmaya çalıştı. İtilaf Devletleri‘nin Selanik‘i işgal etmesi (Ekim 1915), Venizelos‘un İtilaf yanlısı farklı bir hükümet kurması (Ekim 1916) ve İtilaf Devletleri‘nin tahttan çekilmesi yönündeki baskıları sonucunda 12 Haziran 1917‘de tahtı ikinci oğlu Aleksandros’a ele vermek zorunda kaldı, lakin taht üzerindeki hakkından vazgeçmedi.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Kerem Alışık

Yunanistan kralı Aleksander sarayın bahçesinde bir maymun kadar ısırıldı. Isırıldıktan kısa bir süre sonradan kral hayatını kaybetti. Yunanistan kralı olan oğlu Aleksandros’un ani ölümü ve Venizelos‘un iktidardan düşmesinin peşinde, 1920 yılında yapılan plebisitle her tarafta Yunanistan kralı oldu.

Kral Konstantin, başa geçtikten sonradan Venizelos‘un uyguladığı Türk düşmanı tutumu devam ettirmiş ve Anadolu üstüne savaş düzenlemiştir. Yunanistan için felaketle sonuçlanan Batı Anadolunun işgali neticesinde Türklerle yapılan savaşın kaybedilmesinden sonra meydana çıkan askeri bir ayaklanma sonucunda 27 Eylül 1922‘de tahtı büyük oğlu II. Georgios‘a bıraktı.

Kral Konstantin, 1889 yılında Sophia of Prussia ile evlendi ve II. Georgios, I. Paulos, Aleksandros, Helen (Romanya Kraliçesi), Paul, Prenses Irene (Aosta Düşesi), Prenses Katherine adlarında çocukları oldu.

Kral Konstantin, 11 Ocak 1923 tarihinde sürgünde bulunduğu İtalya’nın Palermo şehrinde 55 yaşında Kalp yetmezliği sebebi ile ölmüştür.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı