K

Kurbankulu Berdimuhammedov

Kurbankulu Berdimuhammedov Biyografisi

14 Şubat 2007 tarihinden itibaren Türkmenistan cumhurbaşkanıdır.

Kurbankulu Berdimuhammedov, 29 Haziran 1957 tarihinde Babarap köyü, Gökdepe ilçesi, Türkmenistan’da doğmuştur. Babasının adı Berdimuhamedov Myalikguly Berdymuhamedovich, annesinin adı Ogulabat Berdimuhamedowa’dır. 1979 yılında Türkmen Devlet Tıp Enstitüsü’nün Diş Hekimliği Fakültesinden diş tabibi olarak mezun oldu. 1987 yılında Moskova’ya doktora gerçekleştirmek için dışarı giden Berdimuhammedov doktorasını 1990 yılında tamamladı. Mezun olduktan daha sonra 1990-1995 yılları aralarında Diş Hekimliği Fakültesinde önce muavin, daha sonra ise Dekanlık görevine getirildi. bununla birlikte Tıp enstitüsünde öğretim görevlisi olarak 1997 yılına dek çalıştı.

Kurbankulu Berdimuhammedov, 1995 yılında Aşkabat Stomotoloji Merdi. Arkasında Tıp Üniversitesi Rektörlüğüne atandı.

Kurbankulu Berdimuhammedov, 1996 yılında S. A. Niyazov hastanesinin başhekimi iken Türk Diş Hekimi Ahmet Muhittin Türk ile iki taraflı olarak Stomadent isimli Yerine Geçen Kimse diş fabrikasını kurdu. Ardındaki bakanlık görevi yapacağı için bu ortaklıktan ayrıldı. 28 Mayıs 1997 tarihinde sağlık bakanlığı görevine atandı. Ardından 1998 yılında Türkmenbaşı adına Uluslararası Tıp Merkezinin başına getirildi.

2001 yılında Birinci Türkmenistan cumhurbaşkanı Saparmurat Türkmenbaşı tarafından Tıp, Eğitim ve Bilimden sorumluluk sahibi Devlet Başkan Yardımcılığı görevine getirildi ve aynı zamanda sıhhat bakanlığı görevini de sürdürdü. 2004 yılında sağlık durumu alanında yaptığı reformlar fazla eleştiri aldı. Ağustos 2004’cilt itibaren sorumluluk alanı genişletilerek Kültür ve Basından da sorumluluk sahibi kılındı. Ayların ve günlerin isimlerinin değiştirilmesinde ve Ruhname’nin hazırlanmasında etkili rol oynadı.

Kurbankulu Berdimuhammedov, 21 Aralık 2006 tarihinde Türkmenistan cumhurbaşkanı Saparmurat Türkmenbaşı’nın ölmesi üzerine Türkmenistan Meclisi göre geçici cumhurbaşkanı olarak seçildi.

11 Şubat 2007 tarihinde yapılan ve altı adayın katıldığı cumhurbaşkanı seçimlerinde seçimde Kurbankulu Berdimuhammedov, oyların % 89,23’unu alarak cumhurbaşkanı seçildi. 14 Şubat 2007 tarihinde yapılan ant töreninden sonra Türkmenistan’ın 2. cumhurbaşkanı olarak göreve başladı. Ant törenine; Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev, Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai, Gürcistan Devlet Başkanı Mikhail Saakaşvili, Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yuşçenko, Özbekistan Meclis Başkanı Halilov Erkin, İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımıcısı Perviz Davudi ile İran Dışişleri Bakanı Monuçehr Mutteki ve diğer bir takım ülkelerin temsilcileri katıldı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Kerime Nadir Azrak

Kurbankulu Berdimuhammedov, evli ve iki kızı ve Serdar adında bir oğlu vardır.

31 Mayıs 2011 tarihinde Türkiye cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkmenistan’a yaptığı alıştırma ziyareti zarfında Kurbankulu Berdimuhammedov ile buluştu. 29 Şubat 2012 tarihinde ise Türkiye’ye resmi ziyarette yer alan Kurbankulu Berdimuhammedov, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile buluştu.

Kurbankulu Berdimuhammedov, 5 sene sonunda süresi dolduktan sonra 2012 yılında ve yeniden 12 Şubat 2017 tarihinde cumhurbaşkanı seçildi.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı