N

Nurullah Ankut

Nurullah Ankut Biyografisi

Halkın Kurtuluş Partisi – HKP Genel Başkanıdır.

Nurullah Ankut, 15 Haziran 2005 tarihinde Halkın Kurtuluş Partisi (HKP)’ni kurdu ve ilk başkanı oldu. Kendisini yalnızca “gerçek insan, hakiki devrimci” diye tanımlar.

Nurullah Ankut, 8 Ekim 1945 tarihinde Konya’nın Akören ilçesi, Çatören, eski adıyla Eksile Köyü’nde doğmuştur. Babasının adı Yakup Ankut’dur. Çocukluğunun bir bölümü ve gençlik yılları Konya’nın Gemalmaz adlı bir kenar mahallesinde, yoksul insanların aralarında geçti.

O yıllarda yani çocukluk ve birincil gençlik yıllarında belirlenir sabit karakteri. Bu statik karakterine, kişiliğine üç birey damgasını vurur. Annesi, babası ve ilkokul öğretmeni Seniha Hanım. Ezilenden, güçsüzden yandan olur. Erzincan’dan göç etmiş yoksul bir ailenin çocuğuna daha enerjik biri kadar yapılan saldırının önüne geçer okul müdüründen azar duyma pahasına. O fakir insanların acısını hiç unutmaz. Çocuk kafasıyla bu yoksul insanların acılarının niçin kaynaklandığını düşünür, kurtuluşlarının nerede olduğunu bulmaya çalışır. İşyerleri, tarlalar bütün toplumun olsa ve ırk kardeşçe çalışıp kardeşçe üretseler ve bölüşseler ne iyi olur, o vakit bu acılar yaşanmaz, diye düşünür. 14 Mayıs İlköğretim Okulunda’dır, öğretim yılı 1953-1954. Konya Karma Ortaokulu’ndan sonradan geldiği Konya Erkek Lisesi’nde öğrenir bu düşüncelerin Sosyalizme ilişkin fikirler olduğunu. Sosyalizm sıcak gelir Nurullah Ankut’a ve insanların acılarının nedenini bulabilmek için felsefe öğrenimi yapmaya karar verir. giderken bütün yaz tatillerinde ve ara tatillerde inşaat işçiliği yapar, fakir ailesine destek olmak için.

1967 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümünde başlar Üniversite eğitimine. Devrimci ortamın da içinde bulur kendini Nurullah Ankut. O vakit Devrimci ortamda Bilimsel Sosyalizmin Vladimir Ilyich Lenin sonrası 20’inci Yüzyıldaki en büyük geliştiricisi Hikmet Kıvılcımlı Usta hakkında söylenen; “cezaevinde çok yattığı için dengesini kaybetmiş bir çılgın” söylemlerinden gençlik saflığıyla etkilenir ve Kıvılcımlı Sanatçı’yı okuyup araştırma gereğini duymaz. Tâ ancak Sefer adındaki bir arkadaşının elinde Hikmet Kıvılcımlı’nın “Tarih Devrim Sosyalizm” adlı eserini görünceye dek.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Natascha McElhone

Ama orada anlatılanların, bayağı, hele hele çılgın insan düşünceleri olmadığını görür. Anında gider, “Tarih Köklü Değişiklik Sosyalizm” kitabını satın alır, etüt eder ve görür fakat yazılanlar mucizevi içten şeyler. O güne kadar kimsenin söylemediği, düşünmediği tezlerdir orada anlatılanlar. Ardındaki okuduğu Kıvılcımlı Sanatkâr’nın kitaplarında bulur çocukluğundan beri aradıklarını. Kötülüklerin, insanlığın başına gelen bütün felaketlerin, insanlığın çektiği tüm acıların, savaşların, kinlerin, düşmanlıkların, kıyımların yani insanın hayvan yerine konulmasının nedenini ve kaynağını bulmuştur bundan böyle Nurullah Ankut. Kendini, “reel insan, reel devrimci” olmaya verir.

O yıllarda Deniz Gezmiş’in önderliğinde DÖB (Devrimci Öğrenci Birliği) kurulur. Nurullah Ankut emekçi ve köylü kökenlidir ve İşçi Sınıfı Sosyalizmine inanmıştır. Bunun içindir ki okumuş gençliğin üretmen işçi ve köylülerle bağ kurması gerektiğine karar verir ve yoldaşlarıyla birlikte DİKÖB’ü (Devrimci İşçi Köylü Öğrenci Birliği) kurarlar.

Üniversite eğitimini tamamladıktan sonradan 1972 yılında Mersin Mut Lisesi’nde öğretmenliğe atandı. Evlendikten sonra Benzer durumundan Konya Gazi Lisesi’ne görev edildi. Ama devrimci faaliyetlerinden nedeniyle 1-1,5 sene daha sonra Müdürler Komisyonu kararı ile Konya Koleji’ne gönderildi.

Nurullah Ankut, 26 Kasım 1972 tarihinde Hacer Ankut ile evlendi. 1975 yazında Manisa Kırkağaç’ta kısa dönem olarak askerlik görevini yaptı. Öğretmenlik döneminde TÖB-DER’de aktif bir şekilde çalıştı. 12 Eylül 1980 döneminde Artvin’in Şavşat İlçesine sürüldü. Oradan da Yusufeli ilçesine sürüldü. Orada göreve başlamadan Bakanlık emri ile Tunceli Mazgirt Lisesi’ne sürüldü.

6 Temmuz 1977’de Devrimci Derleniş Gazetesi çıkartılmaya başladı. 12 Eylül döneminde kapatıldı. 1989 yılında “Devrimci Mücadele Dergisi”nin ilk sayısını çıkarttı.

Halkın Kurtuluş Partisi Genel Başkanı. 24 Mart 2007 tarihinde, Ankara’da; “ABD-AB Emperyalizmi, Ortaçağcı İrtica ve Türkiye” adıyla bir Konferans verdi. Derleniş Yayınları, günümüz Türkiye’sinin en kayda değer sorunlarından biri olan Ortaçağcı İrtica Sorununu işleyen; bu sorunu Bilimsel ve Tarihsel kökleriyle inceleme eden; günümüzde neden kayda değer bir Siyasal Problem oluşturduğunu maddi olaylarla açıklayan bu Konferansı, kitaplaştırdı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Namık Kemal Zeybek

7 Haziran 2015 Milletvekili Genel Seçimleri’ne 550 milletvekili adayı ile katıldı.

Kitapları :
2014 – Lenin Sonrasının Marksizmi- Leninizmi Işığında Dünya ve Türkiye Cilt: 4
2014 – Vurgunlarda İhanetlerde Katliamlarda Suçlular Hep Aynı – Soma
2013 – Kadınların Kurtuluşu İşçi Sınıfının Kurtuluşundan Egemen Değildir.
2012 – Sebebi ve Yarattığı Sonuçlar İtibarıyla 15-16 Haziran Büyük İşçi Direnişi
2009 – Sevrci Soytarı Sahte Sol ve Ermeni Sorunu
2008 – Latin Amerika`dan Türkiye`ye Devrimci Kavga
2008 – ABD-AB Emperyalizmi Ortaçağcı İrtica ve Türkiye
2000 – Fatih, Che, Kıvılcımlı Almak

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı