S

Prof.Dr.Selçuk Kılıç

Selçuk Kılıç Biyografisi

Prof. Dr. Selçuk Kılıç, Sıhhat Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesidir.

Selçuk Kılıç, 1967 yılında Akçadağ, Malatya’da doğmuştur. İlkokul, ortaokul ve lise eğitimini Denizli, Van, Samsun ve Ankara’da tamamladı. 1986 yılında başladığı Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesinden 1993 yılında mezun olmuştur. 1996-1999 yıllarında Refik Transparan Hıfzıssıhha Merkezi Başkanlığı, Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji bölümünde uzmanlık eğitimin yaptı.

Mezun olduktan sonra 1994-1995 yılları arasında gerekli hizmet süresini Yozgat ili Sorgun ilçesi Dişli köyünde Sağlık Ocağı Hekimi olarak ve 1995-1996 yılları arasında Muğla, Marmaris İlçesi Turunç Köyü Afiyet Ocağı Hekimi olarak tamamladı.

1996 yılında Ankara, Refik Şeffaf Hıfzıssıhha Merkez Başkanlığı’nda Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji bölümünde araştırma görevlisi olarak çalışmaya başladı. 1999 yılında benzer bölümde uzman oldu ve ayrı laboratuvarlar sorumlusu olarak tayin aldı. 2008 yılında Tıbbi Mikrobiyoloji Doçenti ünvanı aldı ve 2016 tarihinde T.C. Afiyet Bilimleri Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji ISIM’a Prof. Dr. olarak atandı.

2013 yılından itibaren Sağlık Durumu Bilimleri Üniversitesi Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji Referans Laboratuvarları ve Biyoloji Ile Ilgili Ürünler Daire Başkan vekili görevini sürdürdü.

Selçuk Kılıç, 2016 yılından itibaren Göç ve Yolculuk Enfeksiyonları Alıştırma Grubunda sekreter olarak ödev yapmaktadır.

Selçuk Kılıç, Türkiye Halk Müziği Sağlığı Kurumu, Milli Yüksek Tehlikeli Patojenler Referans Laboratuvarında Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı olarak atama yapmaktadır.

Selçuk Kılıç, Sağlık Bakanlığı Ahali Sağlığı Genel Müdürlüğü, Biyoloji Ile Ilgili Ürünler Dairesi Başkanıdır.

Prof. Dr. Selçuk Kılıç’ın kişisel alaka alanları aralarında Bruselloz, tularemi, şarbon, Q ateşi ve biyo-terörizm, biyogüvenlik gibi bakteriyel zoonozların teşhisi ve moleküler epidemiyolojisi bulunur. Ilk Olarak Bruselloz ve tulareminin moleküler epidemiyolojisi ile ilgilenmektedir. Birkaç yıldır tulareminin serolojik ve moleküler teknikleri üzerinde yoğun bir şekilde çalışmaktadır.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Seher Dilovan

Prof. Dr. Selçuk Kılıç, 10 Mart 2020’de Sağlık Bakanı Fahrettin Koca kadar oluşturulan Sağlık Durumu Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesidir.

2019 Aralık ayında Çin‘de nükseden koronavirüs (Kovid-19) ile birlikte Dünya Sağlık Örgütü böyle bir pandemik hastalığın varlığını ortaya koydu. sonradan ise Sıhhat Bakanlığı dürüst kararlar verebilmek için öğretim üyelerinden oluşan bilim kurulu kurma kararı aldı.

Koronavirüs Bilim Kurulu’nda bulunan bazı isimler şu şekilde:
Prof. Dr. Ateş Kara,
Prof. Dr. Tevfik Veciz,
Prof. Dr. Alpay Azap,
Prof. Dr. Canan Ağalar,
Prof. Dr. Recep Öztürk
Prof. Dr. Mehmet Ceyhan
Prof. Dr. İlyas Dökmetaş

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı