Y

Prof.Dr.Yağız Üresin

Yağız Üresin Biyografisi

Prof.Dr. Yağız Üresin, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Klinik Çalışmalar Etik Kurulu Başkanıdır.

Yağız Üresin, 28 Kasım 1962 tarihinde İstanbul Levent’te doğmuştur. Bütün adı Ali Yağız Üresin’dir. İstanbul Erkek Lisesinden 1980 yılında mezun oldu. 1986 yılında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesinden mezun oldu. 1987-1990 yılları aralarında, İstanbul Üniversitesi, Tıp Fakültesi, Farmakoloji Ve Klinik Farmakoloji Anabilim Dalında yüksek lisansını yaptı. 1991 yılında doktora tezini İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Farmakoloji Anabilim Dalında,”opioid nitelikte stres uyaranlarının ouabain göre oluşturulan aritmilere ve serum endojen digoksin sözde madde düzeylerine etkisi” üzerine yaptı.

Yağız Üresin, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Farmakoloji Anabilim Dalında görevleri sırasında 1993 yılında Yrd.Doç.Dr. ünvanı, 1998 yılında Doçent ünvanı ve 2004 yılında da Profesör ünvanını almıştır.

Yağız Üresin, 1987-1988 yıllarında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi kardiyoloji bölümünde çalıştı, 1991-1993 yıllarında İsviçre, Basel’de “Sandoz” hap firmasının ilaç geliştirme-klinik farmakoloji bölümünde çalıştı. Bu sırada orada 4. Liginde olan bir takımda top oynadı.

Fazla İyi İngilizce ve Almanca haberdar olan Yağız Üresin, evlidir ve bir kızı vardır. İlkokulda flüt çalmayı öğrenen Yağız Üresin daha sonra kendi kendine saksafon çalmayı öğrendi. p> Prof.Dr. Yağız Üresin, 27 Nisan 2005 tarihinde İstanbul Üniversitesi Farmakoloji Ve Klinik Farmakoloji Anabilim Dalı Başkanı oldu. Bununla Birlikte İstanbul, Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi ahlak kurulu üyesidir.

Ateroskleroz Derneği Başkanı olan Prof.Dr. Yağız Üresin’in ilgi alanları; klinik farmakoloji, ateroskleroz (damar sertleşmesi) hipertansiyon, dislipidemi, şeker hastalığı (Şeker Hastalığı), bilişsel gerileme, gerginlik üzerinedir.

Prof.Dr. Yağız Üresin, 22 Nisan 2013 tarihinde İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Klinik Araştırmalar Etik Kurulu Başkanı oldu.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Yiğit Özşener
Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı