R

Rudolf Hertz

Rudolf Hertz Biyografisi

Radyo dalgalarını bulmuştur. Radyo dalgalarının varlığını ispatladı ve soyadı verildi.

Rudolf Hertz, 22 Şubat 1857 tarihinde Almanya’nın Hamburg şehrinde doğmuştur. Tam adı Heinrich Rudolf Hertz’dir. Babası Gustav Ferdinand Hertz, daha sonra Hıristiyan olmuş bir Yahudidir. Hamburg’da ve Oberlandsgerichstrat’ da avukatlık yapmış ve 1887 yılından itibaren de hukuk idaresinin başkanlığına geçmiştir. Annesi Anna Elizabeth Hertz ise Frankfurtlu hekim Pfefferkorn’un kızıdır. 1875 yılında özel bir okulda sadece bir takvim bir çalışmanın sonunda, okulunu bitirip üniversiteye başlaması için geçmesi gereken Abitur sınavını birincilikle geçmiştir. Bu Dönemde doğa bilimlerine karsı olan ilgisi artmıştır ve ailesine ait olan atölyede mekanik teçhizatlar üretmek konusunda pratik bilgiler edinmiştir. Ayrıca Arapça öğrenmek konusunda çaba göstermiştir.

Okulu bittikten daha sonra Heinrich Hertz, mühendislikle ilgili pratik deneyimini arttırmak için Frankfurt’a gitti.

1876 – 1877 yılları aralarında askeri hizmetini yerine getirmek için Berlin Demiryolu Alayı’na katılmıştır. Askeri hizmeti bittikten daha sonra Münih Üniversitesi’nde bir sene geçirmiştir. Burada akademik ve bilimsel bir kariyere sahip olmaya karar vermiştir ve dolayısıyla Frankfurt’a mühendislik eğitimi almaya gitmemiş, bilimsel çalışmalarına sürdürmek üzere Berlin Üniversitesi’ne gitmiştir. Heinrich Rudolf Hertz, Berlin Üniversitesinin fizik laboratuvarında çalışmaya başladığı zamanda Profesör Herman von Helmholtz’un ilgisini çekti ve çoğu çalışmayı beraber yaptılar.

1880 yılında elektromanyetik indüksiyonla ilgili teziyle fizik doktorasını almıştır. Bunun gerisinde üç sene baştan başa Herman von Helmoltz’ un asistanlığını yapmıştır. 1883 yılında Hertz, Kiev Üniversitesi’ de teorik fizik alanında konferanslar vermeye başlamıştır. Kiev’de çalışmaları için yeterli laboratuvar ortamı olmamasına rağmen, fizikle ilgili daha fazla teorik görüntü üretmiştir.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Recai Kutan

1885 yılında Heinrich Rudolf Hertz 28 yaşında Karlsruhe Yüksek Teknik Okulu’na ve Bonn Üniversitesinde fizik profesörü oldu. Karlsruhe Üniversitesi’nde ilk zamanlarında Hertz elektriksel fenomen ve elektriksel teçhizatla ilgili araştırmalardan parçalar içeren çalışmalar yapmıştır. Bu araştırmalar onun en ünlü deneylerini içerir. 1886 yılında, Hertz, Karlsruhe Üniversitesi’ndeki profesörlerden birinin kızı olan Elizabeth Doll ile evlenmiştir.

1887 yılında, ültraviyole radyasyonun, bir metal yüzeyindeki elektronları açığa çıkarması esnasında oluşan fotoelektrik etkiyi keşfetmiştir. Ancak her ne dek özünü kavramış olsa da bu konuyla ilgili çalışmalarını sürdürmemiştir. Bu konuyu, diğer araştırmacılara, araştırıp açıklamaları için bırakmıştır. 1888 yılında, fizik sınıfının bir kösesinde sarmal biçimde dolanmış geçirgen bir tel ve yüklü bir kondansatörden oluşmuş bir bobini çabuk halde bağlayarak elektro magnetik dalgaların üretilebileceğini gösterdi.

bunun dışında Hertz, elektriksel iletkenlerin bu dalgaları yansıttığının ve bu dalgaların konkav yansıtıcılarla odaklanabileceğinin altını çizmiştir. Hertz çoğu yalıtkanın dalgaların çoğunu geçirdiğini bulmuştur. Bu dalgalara Hertzin dalgaları denmiştir, günümüzde ise radyo dalgaları denmektedir.

Rudolf Hertz, elekro manyetik dalga’yı kondansatörlerdeki boşalımı salınımlı olduğundan, uyarıcı adını verdiği, yüksek frekanslı osilatör kullandı. Salınımlı devreyi beslemek için ise yüksek gerilimlerde kullanılan transformatör olan Ruhmkorff bobini kullandı. Bir rezonatör yardımıyla devrenin birkaç metre ötesinde elektromagnetik dalgalar elde etti. Rezonatör, kesikli bir metal telden oluşuyor ve bu tel bir osilatörün yakınına konduğunda, telin iki ucu aralarında kıvılcımlar oluşuyordu. Hertz, rezonatörün, uyarım frekansına yan olan kesin bir boyutu olduğunu gözelemledi. Yani bulduğu dalgalar küçüklü büyüklüydü. Dalgaların periyodik olduğunu, dalga boylarının kaynağına göre, birkaç metreyle 30 cm arasında değiştiğini, elektromagnetik dalgaların açık açık ışık hızında yayıldıklarını fark etti. Bunların, ışık dalgaları gibi yansıyabildiklerini, kırılabildiklerini ve polarlaşabildiklerini gösterdi. James Clerk Maxwell’in 1864’te yazdığı Elektromanyetik alanın devingen teorisini de kanıtlamış oldu. Işık ve radyo dalgalarının hızlarının eşitliği konusunda James Clerk Maxwell sadece kuram üretebilirken Hertz bunu muhakkak bir şekilde kanıtlamıştır. Hertz’in bu buluşu ile radyo elektronik gibi yeni bir bilime yol açılmaya başlanmıştı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Robert Schumann

Rudolf Hertz, “Bu esrarengiz elektromanyetik dalgaları gözlerimizle göremiyoruz ama oradalar.” demiştir.

Rudolf Hertz, radyo dalgalarını bulmuştur. Alternatif Akıntı için kullanılan saniyede oluşan salınım olarak tanımlanan birime kendisinin ismi verilmiştir. Heinrich Rudolf Hertz’in incelediği elektriksel salınımlardan doğan elektromagnetik dalgalardır. Bir elektromagnetik dalga, birbirine düşey iki dingil baştan başa yönelmiş bir E elektrik alanıyla, bir B magnetik indükleme alanının birleşmesiyle oluşur.

Nicholas Callan’ın 1836 yılında bulduğu indüksiyon bobinini, 30 cm den daha artı kıvılcım üretebilmek için sırça ve porselen yalıtım kullanıp bu şekilde geliştirerek yeni bir bobin elde etti. 1851’de Buluşun patentini alarak hayata geçirilmeye başlandı. 1858 yılında III. Napolyon’dan 50,000 frank ödül aldı. Geliştirdiği bobin, halen Ruhmkorff bobini olarak bilinir.

Ruhmkorff bobini, iki elektrot aralarında fazla yüksek gerilim üreterek kıvılcım yaratan transformatör olup benzinli otomobillerdeki ateşleme bujileri bu mantıkla üretilmiştir. Ruhmkorff bobini geliştirilmesiyle, galvonometre, elektrometre gibi alıngan ölçüm aygıtları da yapılmıştır.

Rudolf Hertz’in elektrik dalgalarının kırılmaları, yansımaları, parazit oluşturmaları, polarizasyonu ve hızları hakkında yaptığı deneyleri, kablosuz telgraf, radyo, televizyon ve radarların icat edilmelerini tetiklemiştir.

Rudolf Hertz 1888 yılında bir makalede elektromanyetik dalgalarını osilatör ile nasıl tetiklediğini ve ortaya nasıl çıkardığını açıkladığında o sıralarda Alplerde tatil yapmakta olan bir genç bu makaleyi okuduğunda Hertz’in keşfi bu gencin aklına neden osilatör düzeneğindeki elektromanyetik dalgaları sinyalleşmek için kullanmayalım sorusunu getirmiştir. Bu gencin adı Guglielmo Marconi idi. O makaleyi okuduktan sonra derhal evine, İtalya’ya döndü ve fikrini denemeye karar verdi.

Rudolf Hertz, 1886 yılında, Hertz, Karlsruhe Üniversitesi’ndeki profesörlerden birinin kızı olan Elizabeth Doll ile evlendi. Johanna (d.20 Ekim 1887) ve Mathilda (d.14 Ocak 1891) adlarında iki kızı oldu.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Robinho

Rudolf Hertz, 1892 yazında bir kemik hastalığına yakalandı ve 1 Ocak 1894 tarihinde Bonn, Almanya’da 37 yaşında ölmüştür.

Ölümünden daha sonra eşi Elizabeth Hertz, iki kızı Mathilda ve Johanna ile birlikte çeşitli bölgelerdeki radyo şirketlerinin bağışları tamamen yaşamlarını sürdürmüşlerdir.

Bilimsel yazıları, sonradan İngilizceye çevrilerek üç cilt olarak yayımlanmıştır. Electric Waves (1893), Miscellaneous Papers (1896) ve Principles of Mechanics (1899).

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı