ŞS

Saba Tümer

Saba Tümer Biyografisi

Her Zaman tebessüm etmek için bahane arayan sunucu, Televizyonculuk camiasında özellikle kahkahasıyla meşhurdur.

Show TV, NTV, SKYTURK gibi bambaşka T.V. kanallarında sunuculuk yapmış olan gazeteci ve program sunucusu.

Saba Tümer, 5 Aralık 1970 tarihinde, Alsancak, İzmir’de dünyaya geldi. 1995 yılında annesini kaybetti. Orta dereceli eğitimini Özel İzmir Fatih Lisesi’nde aldıktan sonradan, üniversite eğitimi için Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nü tercih etti. Annesinin izin vermemesi üzerine, o sırada yeni kurulmakta olan Show T.V.’de asistanlık fırsatını geri çekilmek zorunda kaldı.

Üniversiteyi bitirdikten sonra, Sky T.V.’de bir zaman çalıştı ve de bu süre dahilinde diksiyon dersleri alarak kendisini geliştirdi. Sky T.V.’de altı ay çalıştıktan daha sonra buradan ayrılan Tümer, emekli T.R.T. spikeri Günay Oğuz’dan diksiyon dersleri aldı ve de Ege T.V.’de altı ay spikerlik yaptı.

Ege T.V.’nin gerisinde, bütün Türkiye kadar tanınmasını karşılayan NTV’ye 1997 yılında geçti. NTV’de dört yılı aşkın birndu, hem bu vakit zarfında Nstyle dergisinde yazan olarak çalıştı.

Tümer’in, NTV’den sonraki durağı Reha Muhtar’ın yönetimindeki Show T.V. oldu. Show T.V.’de dış haber sorumlusu olarak çalıştı, bu görevi SKYTURK’te Serdar Akinan ile beraber sunduğu Ne Var Ne Değil adlı program izledi. Ne Var Ne Değil’daki performansı, internette yapılan bir oylama sonucunda kendisine “En İyi Hanımefendi Haber Spikeri” ünvanını kazandırdı.

SKYTURK’deri sonradan baştan Show T.V.’ye dönerek, Saba Tümer İle Bu Gece adlı programı sundu; bir yanlamasına da Okan Bayülgen ile Haber Makinası adlı programda yer alıyordu. Aynı günlerde köşe yazarı Pakize Suda ile Star TV’de “Lütfen bu konuya girmeyelim” isimli kadın programını sundu.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Samanta Mendes

daha sonra, gene Show T.V.’de Cem Özer ile birlikte sundukları Haberiniz Var Mı? adlı programda yer aldı. Haberiniz Var Mı? İki ay daha sonra yayınlama hayatının sonuna geldikten sonra, bir yıl her tarafında ekranlardan uzaktan kalan Tümer, 31 Mart 2008 tarihinde, Haber Türk kanalında, Saba Tümer İle Bu Gece adlı programı sunmaya başladı.

Oya Germen ile birlikte “Yok Daha Neler” isimli programın sunuculuğunu yaptı. daha sonra CNN Türk‘e geçti ve “Saba Tümer İle Bu Gece” adlı programını yaptı. CNN Türk’de bir yıl çalıştıktan sonra Show TV’ye geçti ve “Saba Tümer” gece programını yapmaya başladı.

İşini yaparken en dehşet ettiği şey, topluma bilimsel bir meamlarının o meseleyi yalnızca kendilerinin anlayabilecekleri değin ağdalı bir dille anlatmaları… İster ilahiyat isterse de jeoloji olsun, yalnızca `bilim dili`ni`ahali dili`ne çevirebilen bilginlerin toplumun üzerinde pozitif etkileri olabileceğine inanıyor.

Saba Tümer, 18 Haziran 2013 tarihinde Yaşar Nuri Öztürk ile uzun süredir birlikte yaptıkları programda, Yaşar Nuri ÖztürkGezi Parkı” olayları esnasında yaşanan olayları ve hükümeti eleştirince yayına ara verildi ve program kaldırıldı.

Saba Tümer,2013 yılının son aylarında Acun Ilıcalı‘nın satın aldığı TV8’le anlaştı, ayrıca Kanal D’de Cumartesi akşamları bir gösteri programıyla ekrana gelecek.

2016 yılında Yavuz Seçkin‘in senaryosunu yazıp yapımcılığını üstlendiği “Yıldızlar da Kayar: Das Borak” adlı sinema filminde Yavuz Seçkin başrolde oynarken öteki rollerde Larissa Gacemer, Serenay Aktaş, Ali Rıza Tanyeli, Veysel Diker, Altan Erkekli, Altan Gördüm ve Ümit Karan oynadı. Konuk oyuncu olarak Saba Tümer, Bülent Serttaş ve Mesut Yar da filmin kadrosuna dahil oldu.

Filmleri ve Dizileri :
Oyuncu :
2016 – Yıldızlar da Kayar: Das Borak (Davetli oyuncu) (Sinema Filmi)
2014 – Polis Akademisi Alaturka (Güzin) (Sinema Filmi)
2014 – Patron Mutlu Son İstiyor(Program Sunucusu) (Sinema Filmi)
2014 – Asayiş Berkkemal (Kendisi) (TV Dizisi)
2014 – Arkadaşım Hoşgeldin(Kendisi) (Tv Programı)
2011 – Kurtuluş Son Durak (Tv Sunucusu) (Sinema Filmi)

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Sabahattin Ali
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı