SŞ

Sabiha Gökçen

Sabiha Gökçen Biyografisi

Türkiye’nin ilk kadın pilotu ve dünyanın birincil bayan savaş pilotu olan Sabiha Gökçen, 1996 yılında, havacılık tarihine yaptığı katkılardan dolayı Amerikan Hava Kurmay Koleji kadar “Adını Dünya Tarihine Yazdıran 20 Havacıdan Birisi” olarak seçilmiştir. Atatürk’ün manevi kızıdır.
Sabiha Gökçen, Hafız İzzet Bey ve Hayriye Hanım çiftinin ikinci çocuğu olarak, 22 Mart 1913 tarihinde, Bursa’da dünyaya geldi. Küçük yaşta babasını kaybetmesi üzerine, abisi tarafından eğitimine takviye verilen Gökçen, 1925 yılında, Bursa gezisinde olan Mustafa Kemal ATATÜRK ile tanıştı. Yaşam hikayesini öğrenen ve içinde bulunduğu maddi koşulların okuması için yeterli olmayacağını düşünen Atatürk kadar, ailesinin izni ile evlat edinilerek istanbul’a yerleşti ve de Üsküdar Kız Lisesi’nde eğitimini sürdürdü. Rahatsızlığı nedeniyle öğrenimini yarıda kesip Heybeliada ve Viyana’da tedavi gördü. Bir zaman Fransızcasını geliştirmek amacıyla Paris’te bulundu.

1935 yılında, Türk Hava Kurumu bünyesinde yer alan Türk Kuşu Sivil Havacılık Okulu‘na kaydolan Gökçen, bu eğitimi başarıyla tamamlamasının ardındaki Kırım’a artan bir şekilde Koktebel Yüksek Planör Okulu’nda altı ay süreyle planör eğitimi gördü.

İlk motorlu uçuş deneyimini 25 Şubat 1936 yılında gerçekleştiren Gökçen, Atatürk’ün isteği üstüne, o dönemde kadın öğrenci almayan Eskişehir Uçuş Okulu’nda 19361937 yılları aralarında özel uçuş eğitim aldı.

Dersim Olayları’nı bastırmak üzere görevlendirilen ve 1937 yılında Tunceli Harekatı’na katılan Gökçen, bu harekattaki rolü bir uçtan bir uca dünya tarihinin birincil bayan pilotu ünvanını kazandı ve Türk Hava Kurumu kadar İftihar Madalyası ile ödüllendirildi.

1938 yılında, beş gün süren bir Balkan turuna çıkarak dünyadaki bayan pilotlara ilham veren Gökçen, 19381955 yılları arasında Türk Hava Kurumu’nun uçuş hocalarından birisi olarak hizmet verdi. 1940 yılında Üsteğmen Kemal Esiner ile dünya evine giren Gökçen’in evliliği, 12 Ocak 1943 tarihinde, eşinin vakitsiz vefatı sona erdi.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Serra Yılmaz

Uçuş kariyeri her tarafında 22 öbür sivil uçağı ve savaş uçağı ile uçma deneyimini yaşamış olan Sahiba Gökçen, hayatının son uçuşunu 1996 yılında, 83 yaşındayken onuruna verilen Amerika gezisinde gerçekleştirdi ve 22 Mart 2001 tarihinde, Gülhane Askerî Tıp Akademisi’nde hayata gözlerini yumdu.

Gökyüzüne tabi anlamına gelen Gökçen soyadı Mustafa Kemal ATATÜRK kadar kendisine 19 Aralık 1934 yılında verildi. Hayatı her tarafında Türk havacılığına büyük katkılarda yer alan ve Türk kadınının dünyadaki statüsünü takviye etmek için çalışan Sabiha Gökçen’e başarılarından dolayı T.H.K, Milletlerarası Havacılık Federasyonu, Romanya Ordusu, A.B.D. dahil edinmek üzere dağıtılmış ordu, dernek ve kuruluşlardan toplam 30’un üstüne nişan, liyakat madalyası, plaket ve bröve takdim edildi. Adı Uluslararası Sabiha Gökçen Havaalanı’na verilerek onurlandırıldı.

Mustafa Kemal ATATÜRK’ün ölümünden daha sonra kadınların orduda görev yapmasına ilişkin yasa çıkmadığı için ordudan ayrıldı ve Türkkuşu Uçuş Okulu’na başöğretmen atama edildi. 1955’e dek bu görevini başarıyla sürdürdü. Türk Hava Kurumu yönetim kurulu üyesi oldu. Hayatı her tarafında toplam 22 değişik hafif topa tutma ve akrobatik uçakla uçtu.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı