SŞ

Sadettin Saran

Sadettin Saran Biyografisi

Sadettin Saran, tam ismi Steven Sadettin Saran’dır. 1964 yılında ABD’de doğmuştur. 4 erkek kardeşin en büyüğü olarak ABD’de doğmuştur. 2 yaşındayken Türkiye’ye gelmiştir. Babası Özbek Saran bir devlet memuru ve Kırıkkale‘li, annesi Geraldine Amerika’lıdır.
Hiperaktif bir çocukluk geçiren Sadettin Saran çocukluğunda sporla iç içe yaşayan ve eski mili yüzücüdür. 1984-1985 yılları aralarında Türk milli yüzme takımının kaptanı oldu. . Bu dönemde kırdığı 50 metre serbest yüzme dalındaki Türkiye rekoru halen kendisine aittir. ABD’de okumaya da spor bursuyla gitmiştir. Ailesinden para almadığı için havuzda cankurtaranlık ve matematik hocalığı gibi ilave işlerde çalıştı.

Üniversiteyi University of Kentucky üniversitesinde Makine Mühendisliği bölümünde okuduktan sonradan 1987 yılında benzer okulda yüksek lisansını tamamladı. ABD’de eğitim gördüğü yıllarda Kentucky Üniversitesi Yüzme Takımı’nın kaptanlığını yaptı. Mezun olduktan sonradan ABD. Arkansas‘ta Ensco Environmental Services’de çalışmaya başladı. 1988 yılında Türkiye’ye geldi.

Arkansas’ta başvuru yaptığı işe giremeyeceğini anlayınca şunları söylemiş ve işe kabul edilmiştir: “Ben her sabah 05.15-07.30 arası antrenman yapıyorum. -7 derecede bile aksatmıyorum. 08.00’de derse giriyorum. 15.00’te antrenmanıma gidiyorum, iki saat daha çalışıyorum. Sonradan da ailemden para almadığım için havuzda cankurtaranlık ve matematik hocalığı yapıyorum. Saat 24.00’te uyuyorum ve yeniden sabahtan erkenden kalkıp spor yapıyorum. Tüm üniversite hayatım baştan başa bunları yaptım ve kimseye de beş kuruş siklet olmadım. Bunları yaparken de basit bir şey okumuyorum, mühendislik eğitimi alıyorum. Diplomamı aldım, üstüne master yaptım. Bende bu azim varken, sizin yerinizde olsam beni işe alırım.”

Türkiye’ye döndükten daha sonra Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda dönemin Turizm Bakanı Tınaz Özenli’in Dış İlişkiler Danışmanı olarak çalıştı. 1989 yılında SARAN International’ı kurdu. Lockheed Martin, Raytheon International, ESPN, Geest Inc.gibi dünya devlerinin temsilciliklerini üstlendi. 1990-1995 yıllarında Martin Marietta’nın Ankara ofisinde Genel Müdür Yardımcısı, ardındaki Genel Müdürü olarak çalıştı. 1995 yılında SARAN Şirketler Grubu’nun başına geçti. 1995 yılında kurulan Saran Holding, Türkiye’de medyadan enerjiye, havacılıktan hizmet sektörüne kadar sekiz ayrı dalda hizmet veren, yurt dışı ortaklıklarıyla her geçen gün çoğalan bir organizasyon yapısına sahiptir.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Selçuk Bey

80li yılların sonunda Türkiye’nin TV sektörü oluşurken yani yeni televizyon kanalları açılırken pazarladığı programları zahmetsizce satabilip, çeşitlendiren Saran, dublaj stüdyolarını kurdu. Yaptığı iş başta sektörün yeniliğinden kaynaklandığı için büyük bir anapara gerektirmiyordu ve bu durumu da mükemmel kullandı.

TMSF’den frekans kiralayarak Radyo Spor’u kurdu. sonra ise Radyo Time’ı satın aldı. Bir kaç ay sonrasında ise 10 milyon $ vererek Radyo Tatlıses’ satın almaya karar verdi. İlerleyen zamanlarda Radyo Tatlıses Radyo Müzik oldu, ve ardından kısa zamanda İstanbul’da fenomen haline gelen Radyo Trafiği kurdu.

Saran Holding Idare Heyeti Başkanı Sadettin Saran’a ait “Saran Medya” Türkiye’de yayınlanan spor yayınlarının takriben %65′inin yayın hakkına sahiptir. Ve dünyada iaktadır.

EUFA Avrupa Kupası ve FIFA Dünya şampiyonası maçlarının yanında Premier Lig, Arjantin Ligi gibi en çok alaka tarafından spor müsabakalarının yayın haklarının hem Türkiye için keza de pekçok diğer ülke için yayınlama hakları sahibidir.

Büyüyen teknolojiyi Türk medya sektörüne hızla adapte edebilen ve bu alandaki fırsatları görüp değerlendiren Saran, Yüksek çözünürlüklü çekim teknolojisi HD yayın filosu ve canlı yayın araçları alanına yatırım yaparak, HDProtek adında Türkiye lideri bir marka daha yaratmıştır.

Sadettin Saran Fenerbahçe yönetimine girdi, Başkan Aziz Şimşek’ın sağ kolu oldu. Futbol takımında işlerin fena gitmesi, yanlış transferler aralarını açtı.

Saran Holding, Türkiye Somut Engelliler Spor Federasyonu’nun 13 branştaki tüm ulusal takımların sponsorluğunu üstlenmiştir. 04 Aralık 2007 tarihinde Kırıkkale’de Kızı Lal namına Anaokulu yaptırmıştır. Diğer Taraftan Doğu ve Güneydoğu’da birçok eğitim ve spor tesisi yaptırdı. Babası ve annesi adına birer ilköğretim okulu, kızı namına bir kreş, babaannesi namına da lise yaptırdı. 14 yıldır Kırıkkale’deki çocukları sünnet ettiriyor, onlara 23 Nisan’da 3 günlük İstanbul turu yaptırıyor. Doğubeyazıt’a yurt yapmaya gitti, kararını değiştirdi, spor salonu yaptırdı. Bugün yoğunlukla doğu bölgelerinde almak üzere Türkiye’nin çeşitli il ve ilçelerinde yaptırdığı spor salonu sayısı 13 ve bu tesislerden yılda 10 bine yakın çocuk faydalanıyor.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Sadeddin Köpek

2005 yılında boşandığı eşinden olan Lal (d.1997) isimli bir kız çocuğu babasıdır. 2006 yılı ile 2010 arası oyuncu Hülya Avşar ile beraber olmuştur.

Sadettin Saran, 15 Eylül 2012 tarihinde Dişçi Emek Külür (d.1971) ile Kemerburgaz’da aile ve yakın dostlarının katıldığı nikah töreni ile evlendi. Sadettin Saran, avukatı yoluyla 11 Ağustos’ta İstanbul 5. Aile Mahkemesinde boşanma davası açtı. 21 Eylül 2017 tarihinde görülen mahkeme sonucunda tek celsede boşandı.

10 Kasım 2012 tarihinde Mustafa Kemal ATATÜRK‘ün ölümünün 74. yılı anısına Ankara‘da düzenlenen Geleneksel 6. Master Cumhuriyet Şampiyonasına katılan Sadettin Saran, 25 yaş üstü bağımsızlık ve kelebek bütün yaş kategorilerde Türkiye masterlar rekorlarını kırdı. 50 metre serbestte 25.91, 50 metre kelebekte 28.78 yaptı.

Fenerbahçe Spor Kulübü eski yöneticisi olan Sadettin Saran 30 Ağustos 2013 tarihinde Fenerbahçe için başkanlığa adaylığının söz konusu olduğunu söyledi. 30 Ağustos 2013 tarihinde yapılan Çanakkale Boğazı’nı Yüzerek Geçme Yarışması”na katılan Saran, yarışma sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada, Fenerbahçe Spor Kulübü Idare Kurulunun, doğaüstü seçimli genel kurula gitme kararı aldığını hatırlattı.

Saran Holding : Toplam çalışan sayısı 3000′e yaklaşan 31 firma ile sekiz ana sektörde faaliyet göstermekte ve finansal yatırımları bulunmaktadır.

Saran Medya; Lockheed Martin, Raytheon International, ESPN, Geest Inc. gibi dünya devlerinin Türkiye temsilciliklerini üstlenerek Milli ve yerel TV kanallarına içerikleri karşılayan ve Türkiye televizyonlarında yer alan spor programlarının %65’ının yayınlama haklarına sahip olan, takriben 20 yıllık deneyimiyle pazarın lideri konumunda.

Saran Enerji; güneş ve rüzgar enerjisine de yatırım yaparak yenilenebilir, pak enerji kaynaklarının tüm Türkiye’de kullanımını artırmayı ve sürdürülebilir gelişim sağlamayı hedefliyor.

Saran Havacılık; ABD’nin en büyük helikopter üreticisi ve dünyanın en fazla satan helikopter firması olan Bell Helicopter Textron’un helikopter satışı konusunda Türkiye temsilciliğini yürütmektedir. Sıhhat Bakanlığı’nın hava Ambülansı ihalesini Göçen havacılık ortaklığı ile kazanarak Türkiye’nin 17 bölgesinde 19 helikopterle hava ambülansı hizmeti vermektedir. 5 yıl içinde 200 milyon dolar yatırım ile hayata geçen proje için 200 civarında doktor- pilot ve teknik insan istihdam edilmektedir.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Samet Sırmalı

Saran Yayın; Her gün milyonlarca kişi göre dinlenen Radyo Spor, Radyo Trafik, radyo Müzik ve RadioSlow Time gibi radyo kanallarıyla Türkiye’nin en çok dinlenen yayın kuruluşları aralarında yer almaktadır.

Saran Online bünyesinde yeralan tuttur.com; İlk sene itibarı ile 200 bini aşkın üyeye ulaşan, ayda 7.5 milyon ziyaretçisi ile hızla büyümekte ve pazar payı yükselmekte olan dünyanın ilk sosyal iddia platformu. Ajansspor.com ise Türkiye’nin lider spor portallarından ve en çok ziyaret edilen birincil 100 site arasında yer alıyor.

Anadolu Çağrı Merkezi; Eskişehir’de 700 çalışanı ile birçok milletlerarası markaya hizmet veren ve hizmet sektöründe ayrım yaratmaktadır. Anadolu Çağrı Merkezi, 2014 yılında Tekirdağ’da yeni bir şube açarak, Afiyet Bakanlığı’nın 171 Sigarayı Vazgeçme Hattı olarak hizmet vermeye başlamıştır.

Saran Turizm; Çek Cumhuriyeti’nin en eski ve ayrıntılı turizm firması Çedok’u bünyesine katarak 50’den artı ülkeye varış noktasıyla müşterilerine geniş bir yelpaze sunmaktadır.

Aralık 2016 ayında Malezya Uluslararası Master Yüzme Şampiyonası’nda 50 ve 100 metre özgür stilde iki altın madalya kazanarak Asya şampiyonu olan Saran, aynı zamanda her iki yarışta da Malezya rekorlarını kırdı.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı