SŞ

Sadettin Tantan

Sadettin Tantan Biyografisi

Yurt Partisi – Yurt-P Genel Başkanı
1 Ocak 194’de Adapazarı, Sapanca’da doğan Tantan, Polis Enstitisü ve Eskişehir İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi, İşletme bölümünü bitirdikten sonra Bursa İŞ idaresi Enstitüsünde master yaptı ve İngiltere’de dil eğitimi gördü. 1966’da komiser yardımcısı olarak göreve basladığı Güvenlik teşkilatında, Eskişehir, Bursa, ve istanbul’da Narkotik ve Asayiş Şubelerinde çalıştı.

Tantan göreve başladığı andan itibaren özellikle Temmuz 1999’da, faili meçhul olayların dosyalarını, tekrar ele alarak İstihbarat, Terörle Uğraş, Asayiş ve Olay Yeri İnceleme birimlerinden oluşan özel bir ekiple, faili bilinmez terör olaylarının aydınlatılması çalışmalarını başlattı.

1980-83 yılları arasında İstanbul Güvenlik Müdürlüğü’nde görevli bir Parasal Polis Müdürü iken gerçekleştirdiği operasyonlarla kaçakçılara göz açtırmayan Tantan, Uğur Mumcu‘nun da dikkatini çekti.

Yazılarında Tantan’dan övgüyle söz eden Mumcu, onu “dürüst, namuslu polis” diye nitelendirdi ve mafya ile mücadelesinde de “Bu namuslu polise ve arkadaşlarına Allah tezgâhtar olsun” diye yazdı. Tantan’ın “sağcıdır” diye görevden alınmasına da karşı çıktı.

Giresun ve Tekirdağ‘da İl Emniyet Müdürlüğü yaptı. Tantan, bununla birlikte, 1980-1990 yılları aralarında, İstanbul Güreş İhtisas Kulübü Başkanlığı, Aralık 1991 ve Aralık 1993 yılları aralarında da Güreş Federasyonu Başkanlığı görevinde bulundu.1990-1994 yıllarında Emniyet Genel Müdürlüğü Kontrol Kurulu İstanbul Bölge Başkanlığı yaptı.

1994 yılında emekli oldu ve ANAP‘tan siyasete adım atarak Fatih Belediye Başkanı seçildi. 18 Nisan 1999 seçimlerinden önce İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adaylığı gündeme geldi. Ama sonra milletvekilliğine namzet gösterildi ve Parlamentoya girdi. DSPMHPANAP koalisyonunun kurdugu 57. hükümette İçişleri Bakanı olarak devir aldı.

2001 yılı Haziran ayında İçisleri Bakanlığıi görevinden alınmasını takiben önerilen Gümrüklerden Sorumluluk Sahibi Devlet Bakanlığı teklifini kabul etmedi ve partisinden istifa etti. Ocak 2002’de Yurt Partisini kurdu ve 25 Ağustos 2002 tarihinde yapılan Olağanüstü Kongresinde Genel Başkanlığa seçildi. Tantan, evli, 6 çocuk ve 5 de torun sahibidir.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Soner Demirtaş
Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı