SŞ

Sadettin Teksoy

Sadettin Teksoy Biyografisi

Spiker, gazeteci ve program yapımcısı

Sadettin Teksoy, 20 Mart 1952 tarihinde istanbul’da doğmuştur. Bütün adı Mustafa Sadettin Teksoy’dur. Babası Trabzonlu, annesi İstanbulludur. Vefa Lisesi’nde okuyarak mezun oldu.

1972 yılındagazin muhabiri olarak gazeteciliğe başladı. 2 sene sonra Özgürlük gazetesine geçerek savaş muhabirliği, polis muhabirliği gibi görevlerde 16 yıl çalıştı. Irakİran Savaşı’nı iki taraftan da izledi. Bağdat‘ta İran savaş uçaklarının bombaladığı petrol rafinerisinde sırtından yaralandı.

Irak-İran Savaşı‘ndan daha sonra 1980 yılında Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin ile mülâkat yapan ilk gazeteci oldu. üstelik çoğu yazı dizisi hazırladı.

1990 yılında televizyonculuğa başladı. Uğur Dündar‘ın hazırlayıp sunduğu Hodri Meydan programında özel haber muhabiri olarak atama yaptı.
1992 yılında Özgürlük Gazetesi’nden emekli olduktan sonra Star TV haber merkezinde işe başladı ve burada 2 sene özel haber muhabirliği yaptı.

1994 yılında Star TV’de “Teksoy Görevde” programını hazırlayıp sunmaya başladı. Yurt içinden ve dışından acayip, sıradışı ve gizemli kişileri ya da mekânları kendine özgü sunumuyla izleyicilere tanıttı. Bu program 1999 yılına değin devam etti.

1999 yılından 2002 yılına dek Show TV haber merkezinde çalıştı. Burada da “Teksoy Görevde” programını hazırlayıp sundu. 2002 yılından 2006 yılına kadar bitmiş Star TV’de çalıştı ve arar ara “Teksoy Görevde” programını yaptı. Sırlara Yolculuk adlı programı da sunan Teksoy sonra yapımcı ve sunuculuğunu üstlendiği Sırların Efendisi adlı büyük beğeni toplayan programı hazırladı.

Teksoy Üretim şirketinin sahibidir. Sadettin Teksoy her programında parmağını ekrana içten uzatarak “Ben Sadettin Teksoy...” söylemiyle akıllarda yer etmiş, espri programlarında sayısız defa taklit edilmiştir. Gardrobunda tekrar tekrar en düşük üç adet sarı renkli mont bulunuyor. Hem, mevsime göre giydiği sarı, gri, yeşil, siyah ve kırmızı montları da var. Bunların tamamı yurt dışı gezilerinde darılma ve marka giysilerdir. En büyük hayâlî uzaya çıkmak. Bunun için de atmosfer dışına yapılan uçuşların ucuzlamasını bekliyor.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Selena Gomez

İngilizce ve Arapça bilen Sadettin Teksoy, 1987 yılından beri evlidir. Efe adında bir oğlu vardır. Çatalca’da bir çiftlikte dört köpeği, koyunları ve ailesi ile birlikte yaşamaktadır.

Bir dönem yaptığı reality showlarla ekranları kasıp kavuran Sadettin Teksoy şu ana etkin olarak bir projenin içinde yer almamaktadır.

‘Ben Sadettin Teksoy’ anonsu ve sarı yağmurluğu ile hafızalarda yer edinen Sadettin Teksoy Haziran 2015 ayında n11.com’un reklam filmi için kamera karşısına geçti.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı