ŞS

Sadun Boro

Sadun Boro Biyografisi

Teknesiyle dünya turu yapan ilk Türk’dür.

Sadun Boro, 1928 yılında istanbul, Erenköy’de doğmuştur. Çocukluk ve gençlik yılları Caddebostan ve Marmara kıyılarında geçti.

Denizcilik hayatına önce geçtiği sene ilk yelkenli teknesine sahip oldu. Galatasay Lisesi‘ni bitirdikten daha sonra, 1948 yılında İngiltere‘ye gitti, Manchester Üniversitesi‘nin Dokuma Mühendisliği Bölümünden mezun oldu.

1952 yılında “Ling” adlı 11 metrelik bir yelkenli ile İngiltere‘den Karayip Adaları‘na dek uzanan birincil açık deniz, Atlantik aşırı yolculuğu bir İngilizle beraber gerçekleştirdi. O vakit Cumhuriyet Gazetesi‘nde tefrika olan bu gezinin anıları 2004 yılında “Bir Hayalin Peşinde” adlı eserinde neşredildi.

Bugünkü yelkenlisi, 10,5 m. boyunda ve keç armalı “Şans” 1963’te Salacak’ta, Athar Beşpınar’ın atölyesinde kızağa kondu. Hayatta en büyük emeli olan dünya seyahatine 1965 yılında Aeraber çıktı. Onlara Kanarya Adaları‘na değin aldıkları ünlü kedileri “Miço” eşlik etti. Üç sene süren bu yolculuğun anılarını önce Hürriyet Gazetesi‘ne yazdı; sonradan “Pupa Yelken” adlı kitabında topladı. 1965 yılında başlayıp 1968 yılında biten, 34.5 ay süren yolculuğu o yıllarda fazla ses getirmişti. Teknesiyle dünya turu yapan birincil Türk olma özelliğine sahip oldu.

Sadun Boro, “Kısmetim” teknesinin yelkenlerini, Çukurova’da çalıştığı bir tekstil fabrikasında binbir emekle yapmıştı.

Boro ailesi 1977-1979 yılları aralarında, o süre 8 yaşında olan kızları Deniz’le beraber, Karayip Adaları‘nı, Amerika’nın doğu sahillerini 2 yıl 3 ay gezdi. 1980’den sonra Muğla‘nın Bodrum ilçesinde yaşadı. Sadun Boro, özellikle Gökova, Göcek gibi Güney Ege Koylarının korunması için fazla çalıştı.

Boro, gazete ve dergilere yazdığı sayısız yazı ile genç kuşağa deniz ve doğa sevgisini aşılamayı maksat edinmiş, onlara misal olmuş bir denizcidir. Sadun Boro, 46 sene boyunca bindiği ve yaklaşık 150 bin deniz mili yaptığı ‘Baht‘ adlı teknesini istanbul Hasköy’deki Rahmi Koç Müzesi’ne bağışladı. Arkasından ‘Sonbahar’ isimli katamaran tipi tekneyi satın aldı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Selami Şahin

Sadun Boro, 1965 yılında Alman asıllı Oda ile evlendi. 1969 yılında Deniz adında kızları oldu.

Sadun Boro, 5 Haziran 2015 tarihinde Muğla, Marmaris’de mesane kanseri tedavisi gördüğü hastanede 87 yaşında vefat etti.

Kitapları :
Yeni Dünya’ya Fora Yelken
Vira Demir – İstanbul’dan İskenderun’a Denizciler İçin Rehber
Baht’in Dümen Suyunda
Pupa Yelken
Bir Hayalin Arkasında

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı