ŞS

Safiye Sultan

Safiye Sultan Biyografisi

Osmanlı Padişahı III. Murat‘ın eşi ve Padişah III. Mehmet’in annesidir.

Safiye Sultan, 1550 yılında Venedik Cumhuriyetinde çok varlıklı bir ailenin tek çocuğu olarak doğmuştur. Doğduğu zaman ona bahşedilen isim Sofia Bellicui Baffo’dur. Babası Korfu adası Venedikli valisi Leonardo Baffo’dur. Mükemmel bir eğitim bölge Sofia daha 12 yaşında iken Akdeniz’de gemiyle yapılan bir yolculuk sırasında Osmanlı korsanları göre kaçırıldı.

Bir sene sonradan ise kendisini istanbul’daki Peenç Sofia’nın güzelliği III. Murat‘ın annesi Nurbanu Sultan‘ın kulağına kadar geldi. Nurbanu Sultan, Sofia’yı görür görmez onun oğlu için aradığı kız olduğuna karar verdi ve bir mal varlığı ödeyerek kızı satın aldı.

İki yıl süreyle haremde Osmanlı terbiyesine göre eğitilen Sofia’nın adı, Safiye, yani arı, duru, saf güzellik olarak değiştirildi. On beş yaşında III. Murat‘a sunulan Safiye, beline kadar uzanan sarı saçları, iri gözleri, uzun boyu, beyaz teni ve yürüyüşüyle Murat’ı kendisine âşık etti. 26 Mayıs 1566 günü şehzade III. Mehmet’i doğurdu.

Safiye Sultan, Valide Sultan’lık döneminde etkili bir rol oynadı. 1579 yılındaki Sokollu Mehmed Paşa’nın öldürülmesinden sonradan devlet yönetiminde oldukça manâlı bir rol üstlendi.

İngiltere Kraliçesi I. Elizabeth ona 1593 yılında mücevherlerle işlenmiş bir portresini, o da kraliçeye gümüş işlemeli elbise ve kemerle altın işlemeli iki kırpıntı yolladı. Bu hediyeleşmeler sonradan onun vâlide sultanlığı döneminde de sürdü. İngiltere Kraliçesi I. Elizabeth ona 1599’da süslü bir araba hediye etmiş ve Safiye Sultan da bu araba ile istanbul’da gezmiştir.

1595 yılında III. Murat’ın vefatı ve oğlu III. Mehmet’in tahta geçmesiyle birlikte vâlide sultan olarak devlet içindeki konumu daha da güçlendi.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Shinzo Abe

Kocasına ve onun ölümünden daha sonra çevresindeki öteki tehlikelere karşı oğlunu korumaya çalıştı. Nitekim III. Mehmet’in büyük oğlu Mahmud’un annesi Mahpeykar Sultan’ın girişimiyle tahta geçme planları yaptığı gerekçesiyle hem onun ayrıca annesinin öldürülmesini sağlamıştı.

Oğlu sultan III. Mehmet‘in 21 Aralık 1603 tarihinde vefâtından sonradan valide sultanlığı bitip Büyük Valide Sultan makamına geçti. III. Mehmet‘in, Handan Sultan‘dan olan oğlu I. Ahmet tahta çıkmasına karşın Harem’i hala babaanne Safiye Sultan yönetiyor ve Valide Sultan olan Handan Sultan‘dan daha fazla maaş alıyordu.

Devlet adamlarından sus payı ve hediyeler alarak memuriyetlere tayinlerinde başrolü oynadı. Halk ve memurlar devlet işlerindeki bu etkili rolünü bildiği için işlerini gördürebilmek nedeniyle ona başvurur, hatta bazan arabasının önünü kesip bu gibi konularda isteklerde bulunurdu. Sadrazamdan şeyhülislâma kadar bütün azil ve tayinlerde, devlet işlerinin yürütülmesinde birinci derecede etkin oldu. Kendisine bahşedilen rüşvet ve hediyeler dönemin İstanbul elçilerinin raporlarına kadar yansımıştır.

I. Ahmet‘in eşi olan Kösem Sultan‘ın Haseki Sultan olmasıyla gözden düştü ve eski saraya sürgün edildi.

Safiye Sultan, 10 Kasım 1619 tarihinde 69 yaşında istanbul’da ölmüştür. Mezarı İstanbul’da Ayasofya Camiinin bahçesinde III. Murat Türbesindedir.

9 Nisan 1598 tarihinde İstanbul Eminönü’ndeki Yeni Camii inşaatını Safiye Sultan başlatmıştır. 1610 yılında Kahire’de kölesi Osman Ağa nezâretinde Melike Safiye Camii adıyla da anılan camiyi inşa ettirdi.

12 Kasım 2015 tarihinde Star TV’de başlayacak olan, yapımcı Timur Savcı’nın yapımcılığını üstlendiği, ‘Kösem Sultan’ dizisinde Safiye Sultan’ı Hülya Avşar canlandıracak. Kösem Sultan’ı ise Beren Saat canlandıracak. Ekin Koç‘un canlandırdığı I. Ahmet‘in eşi olacak olan Kösem Sultan’ın çocukluğunu ve gençliğini Yunan oyuncu Anastasia Thsilimpou 9 bölüm canlandıracak.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Sacit Aslan
Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı