ŞS

Sagopa Kajmer

Sagopa Kajmer Biyografisi

1998 tarihinde, halen etkin olarak yaşamını sürdürmekte olan Kuvvetmira oluşumunu kurarak Türkçe Rap müziğine yeni bir soluk getirmiş olan Türk müzisyen, dj, mc ve yapımcı. Kendisi gibi Rap müzik sanatçısı olan Kolera (Esen Güler Özyavuz) ile evli olan Sagopa Kajmer, son olarak 2010 yılında Kolera ile beraber Bendeki Sen albümünü piyasaya çıkartmıştır.
Sagopa Kajmer, 1978 yılında, Yunus Özyavuz adıyla Samsun‘da dünyaya geldi. Müzik yaşantısına bu şehirde bulunan lokal radyolarda DJ’lik yaparak başlayan Özyavuz, Rapper M.C. lakabını kullanıyordu.

1998 yılında DJ’likten profesyonel olarak müzisyenliğe yönelen Kajmer, halen aktif olan rap oluşumu Kuvvetmira‘yı bu tarihte kurdu. Ayrıca yer aldığı birincil profesyonel çalışma olan Yeraltı Operasyonu adlı toplama albüm de bu yılda piyasaya sürüldü.

2001 yılında Sözlerim Silahım ve 2002 yılında İhtiyar Heyeti adlı albümleri çıkartan Özyavuz, bu albümlerde Silahsız Zorlama takma adını kullandı. Yine 2002 tarihini içeren bir diğer albüm olan On Kurşun, sanatçının Sagopa Kajmer takma adıyla çıkarttığı ilk albüm olma özelliğini taşımakta. Mısır’da bulunan piramitlerden birisinin adı olan Sagopa ile bu piramidin içindeki gizemleri keşfederken hayatını kaybeden bir arkeoloğun sorinin birleşmesi, genç müzisyenin sahne adını bir araya getirdi.

Genç müzisyenin en başarılı albümlerinden birisi, 2003 tarihini taşıyan Bir Pesimistin Gözyaşları oldu. İki cd’den oluşan albüm, Türkçe Rap’in dönüm noktalarından birisi olarak tanımlandı. 2004 yılında ise ünlü komedyen Cem Yılmaz’ın senaryosunu yazdığı ve oyuncularının arasında bulunduğu G.O.R.A. filmine hazırladığı müzikler, bilhassa de film için özel olarak bestelenen Al Dahası Buradan Yak şarkısı büyük alaka çekti.

Kajmer’in kariyerinin bir diğer dönüm noktası ise, 2005 yılında piyasaya çıkarttığı Romantizma albümüydü. 19 şarkı ve 4 skit’cilt oluşan albümden çıkan Vasiyet şarkısı, aynı sene yapılan Kral T.V. Video Müzik Ödülleri’nde En İyi Klip ödülünü kazandı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Songül Öden

Kendisi gibi müzisyen olan ve Kolera sahne adıyla belli eşi Esen Güler ile beraber de çalışmalara imza atan Kajmer, eşiyle beraber 2007 yılında İkimizi Anlatan Bir Şey ve 2010 yılında ise Bendeki Sen adlı albümleri piyasaya çıkarttı.

Turntablism kavramının Türkiye’deki öncüsü olarak kabul edilen Sagopa Kajmer, h2000 ve j&b ilk önce elde etmek üzere böylece fazla kayda değer müzik festivalinde DJ’lik yapmıştır.

Sagopa Kajmer, ilham kaynağının babası Mehmet Özyavuz olduğunu öyle fazla kere belirtmiştir.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı