SŞ

Sahrap Soysal

Sahrap Soysal Biyografisi

Yemek Yemek uzmanı ve yazar

Sahrap Soysal, 10 Kasım 1959 tarihinde Gümüşhane’de doğmuştur. Annesi Hikmet Ataman, Babası Hasan Ataman’dır. Bülent, Sevgi, Banu, Ayşegül ve Leyla adlarında 5 kardeşi vardır.Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Kimya Bölümünden 1983 yılında kimyager olarak mezun oldu. 1983-1998 yıllarında Ankara’da değişik şirketlerde yönetici olarak çalıştı. 1999 yılında ikiz çocuğu olunca, çocuklarına görmek için işten ayrıldı.

Yemek yapmaktan büyük keyif duyduğunu söyleyen Sahrap Soytı üzerine televizyonda yemek yemek programı yapmaya başladı. Yalnızca yemek yemek tarifleri değil, yemek yemek kültürüne dair anlattıkları, verdiği pratik bilgiler ve yemek yapışında elinin yatkınlığı, hele hızı en işaret özellikleridir.

2000-2003 yılları aralarında Kanal D’de Mutfakta Keyif adlı programı sundu.

2004 yılında, “Bir Yemek Yemek Masalı” adlı kitabı ile İsveç‘ten “Gourmand Best Local Cookbook in The World” (Gourmand Dünyanın En İyi Yemek Yemek Kitabı Ödülü), ödülünü aldı. 2008 yılında Derviş Sofraları kitabı Frankfurt Kitap Fuarı’nda Best Historical Cuisine ödülüne değerinde görülmüştür.

Sahrap Soysal, halen televizyon programlarının yanı sıra Hürriyet, Uyruk, Posta gazeteleri ile Seninle dergisinin yemek yemek konusunda yayın danışmanlığını ve editörlüğünü yapmaktadır. bununla birlikte Kanal D’de hafta içi her gün Lezzetli Mutfaklar programını sunmaktadır.

Sahrap Soysal, Okumuş Doğan’ın ablası Hikmet Ataman’ın kızıdır.

Sahrap Soysal, Dr. Nuri Soysal ile evli olup üç çocuğu vardır.

Kitapları :
2003 – Bir Yemek Yemek Masalı
2005 – Anne Ben Acıktım
2006 – Sevgilim Akşama Ne Pişirdin?
2007 – Derviş Sofraları
2007 – A Cookery Tale
2011 – Her Eve Lüzumlu Salata ve Mezeler
2012 – Kalaylı Kaplarda Alaylı Yemekler

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Selçuk Erdem
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı