SŞ

Salih Mirzabeyoğlu

Salih Mirzabeyoğlu Biyografisi

Salih Mirzabeyoğlu, 10 Mayıs 1950 tarihinde Erzincan’da doğmuştur. Aslen Bitlislidir. Başlıca adı Salih İzzet Erdiş’dir. Baba tarafı mus’un Mirzabeyler aşiretinden olup, soyu Halid bin Velid’e dayanır. Anne tarafı ise Bursalıdır. İlkokulu Eskişehir‘de Fatih İlkokulu’ndan 1962 yılında mezun oldu. 1965 yılında Mehmetçik Ortaokulu’nu bitirdi. Atatürk Lisesinden 1968 yılında mezun oldu. Eskişehir’de okuduğu lisede iken şiirleri istanbul Babıali’de Sabah gazetesinde basıldı. bununla birlikte Ulusal Nizam Partisi gençlik kolları çevresinde faaliyetlerde bulunmuştur.
sonradan Hukuk Fakültesini kazanarak İstanokuduktan sonra tahsilini yarıda bırakmış ve 1975’te Gölge dergisini çıkarmıştır. Gölge dergisi, İslamcı uğraş tarihinde kayda değer bir yere sahiptir. “Akıncılar”ın doğuşunda ve oluşmasında başrol oynamıştır.

Lise yıllarında Necip Fazıl Kısakürek ile karşılaştı ve Nakşibendi tarikâtına girdi. AKINCI GÜC hareketini kurdu. sonra yayın ve yazarlıkla uğraştı. Gölge (1975-78), Akıncı Zorlama (1979), Büyük Doğu-Rapor ( 1979-80), geniş gençlik kitlelerinin onu tanımaya başladığı yayınlardır. 1979-1980 yıllarında, Necip Fazıl’ın Rapor isimli dergilerinde ideolojik-politik perspektiflerini yazdı. Benzer dönemde Salih Mirzabeyoğlu ilk eserlerini de vermeye başlar. Tüm Fikrin Gerekliliği, İdeolocya ve İhtilal, Necip Fazıl’la Başbaşa, Kültür Davamız, İstikbal İslamındır gibi eserleri bu dönemde çıkar.

Mayıs 1983 de Necip Fazıl Kısakürek öldüğünde Salih Mirzabeyoğlu 33 yaşlarındadır. 1984 yılında İBDA’yı kurdu. İBDA da hem fikriyatın ve davanın adı, keza de onun dile getirildiği yayınevinin adıdır. 1999 yılına dek kırktan pozitif eser vererek İbda Külliyatı’nı oluşturdu. Gölge ve Akıncı Kuvvet dergileri döneminden gelen bir arkadaş grubu yanındadır. Bunlarla beraber İBDA’ya alaka duyan gençlik zümreleri oluşmaya başlar. 1986 yılında Konuşma dergisini çıkararak bu gençlik de birincil kere ses verir.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Samuel Beckett

1986 – 1990 arası dönem, Salih Mirzabeyoğlu’nun iç ve dış mihraklar nezdinde dikkat çekmeye başladığı bir dönem olur. 1990’da Ak- Doğuş dergisinin çıkmasıyla bu dikkat, en yüksek noktasına erişir. Benzer sene Nokta dergisi, Salih Mirzabeyoğlu ile fazla ses getiren bir röportaj yapar ve olaylar sökün eder.

Bundan Böyle İBDA fikriyatı çevresinde yeni ve dinamik bir gençlik zümresi oluşmuştur. 1991 yılı başında bu zümreler, Körfez Savaşı’nı ve ABD’yi protesto gösterilerine katılır. Yurt sathında etkili olan bu gösterilerden Salih Mirzabeyoğlu sorumlu tutulur ve gözaltına alınarak tutuklanır. 3.5 ay hapis yatar.

Bunun arkasında İBDA fikriyatını benimseyen gençlik, protesto gösterilerine başlar ve bu gösteriler bir zaman sonra minik çaplı güç eylemlerine dönüşür. Taraf dergisini çıkarırlar ve Taraf dergisi, bu eylemlerin dayanak noktası olur.

28 Şubat Süreci geldiğinde İslami Büyük Doğu Akıncıları Cephesi (İBDA/C) örgütü lideri olmakla suçlanıp 1998 yılında ömür boyu hapse mahkûm oldu. 16 yıl cinayet evinde yattıktan daha sonra 22 Temmuz 2014 tarihinde tahliye oldu.

30 Kasım 2014 tarihinde İstanbul Haliç Kongre Merkezi’ndeki bir program esnasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Salih Mirzabeyoğlu ile görüştü.

Kitapları:
– Tüm Fikrin Gerekliliği – İktidar Siyaset Hareket
– İstikbâl İslâmındır – Denenmemiş Tek Nizam
– Tilki Günlüğü 6 Deri
– Başyücelik Devleti -Yeni Dünya Düzeni
– Telegram – Us Kontrolü
– Parakutâ – Para’nın Romanı
– Yağmurcu – Gerçekliğin Peşinde
– Hukuk Edebiyatı – Nizam ve İdare Ruhu
– İşkence – Gözlem
– Şiir ve Sanat Hikemiyatı – Estetik ve Ahlâk
– İktisat ve Ahlâk – İktisada Giriş
– Hikemiyat – Tefekkür ve Hikmet
– Kavgam 2 Cilt – Necip Fazıl
– Marifetname – Kevgir ve Şekil
– Dil ve Kavrayış – Dil ve Diyalektik
– İslama Muhatap Anlama – Teorik Dil Alanı
– Necip Fazıl’la Başbaşa – İntibâ ve İlhâm
– Kültür Davamız – Temel Meseleler
– İdeolocya ve İhtilâl – Kavganın İçinden
– Yaşamayı Deneme – KİM’in Romanı
– Ölüm Odası – B Yedi
– Kökler – Necip Fazıl’dan Es-Seyyid Abdülhakim Arvasi’ye
– Müjdelerin Müjdesi – Hikayeler
– Gölgeler – Roman
– Sahabilerin Rolü ve Manası – Hafıza
– Realite-i Ferdiyye – Düşünce
– Üç Işık – Düşünce
– İBDA Diyalektiği – Fikir
– Kayan Yıldız Sırrı – Şiir
– Aydınlık Savaşçıları – Şiir
– Erkam (Yaşam, Sayı, Matematik) – Fikir
– Büyük Muztaribler 4 Deri – Us Tarihine Manzara
– İnsan (Erkek-Kadın) – Akıl
– İnsan (Büyük Doğu-İBDA) I – II
– Sefine – Fikir
– Madde Nedir?
– İman ve tefekkür
– Berzah – Fikir
– Esatir ve mitoloji
– Ölüm Odası – B-Yedi “Giriş”

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Stellan Skarsgard
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı